Pradinis / Šeima ir sveikata / Rankų plovimas nuo įvairių infekcijų

Rankų plovimas nuo įvairių infekcijų

1179776_51525993

SXC nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2009 metais inicijavo judėjimą „Plauk rankas – saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė Pasauline rankų higienos diena.

Pagrindinis šios dienos tikslas – atkreipti pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos svarbą sveikatos priežiūros įstaigose. Nors rankų higienos diena yra labiau orientuota į sveikatos priežiūros įstaigų personalo rankų higienos įgūdžių gerinimą, tačiau pacientai visuomenė taip pat turi būti aktyvūs ir įsitraukti į jų pačių saugos užtikrinimo procesą.

Rankų plovimas – įprasta, tačiau labai svarbi asmens higienos procedūra, užkertanti kelią daugelio infekcijų plitimui. Rankų higiena būtina pasirūpinti kiekvienam. Rankas plauname ne tik tam, kad jos būtų švarios, bet ir tam, kad apsaugotume save ir aplinkinius nuo užkrečiamųjų ligų.

Kodėl reikia plauti rankas?

Įprastinis rankų plovimas muilu ir vandeniu pašalina daugelį mikroorganizmų, atsitiktinai patekusių ant rankų ir galinčių sukelti ligas. Dauguma žmonių neplauna savo rankų taip dažnai, kaip reikėtų – o juk lankomasi viešose įstaigose, parduotuvėse, viešajame transporte, kieme žaidžiama su kamuoliu, liečiami gyvūnai – žmonės kontaktuoja su įvairiausiomis bakterijomis. Paprastai rankas plauname, kai tik pastebime, kad jos nešvarios, tačiau jas ypač būtina plauti pasinaudojus tualetu, pakeitus sauskelnes, prieš vaiko maitinimą, prieš valgant ir prieš maisto (ypač žalios mėsos, žuvies, paukštienos) gaminimą ir po jo, pažaidus su gyvūnu, grįžus iš lauko, pasivažinėjus viešuoju transportu ar pabuvus viešose vietose.

Dėl nepakankamos rankų higienos (per nešvarias rankas) galima susirgti dizenterija, šigelioze, hepatitu A, rotavirusu bei kitomis žarnyno infekcijomis ar turėti kitų skrandžio negalavimų. Užterštose smėlio dėžėse vaikai nesunkiai gali užsikrėsti echinokokoze, toksokaroze, toksoplazmoze, mikrosporija bei kitomis parazitinėmis užkrečiamosiomis ligomis. Rankomis gali būti perduodami ir oro lašeliniu keliu plintantys sukėlėjai, dažniausiai virusai.

PSO teigimu, rankų plovimas su muilu yra vienas efektyviausių ir pigiausių būdų apsisaugoti nuo viduriavimo ir pneumonijos. Nuo oru plintančių virusų, tokių kaip gripas ar ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos, taip pat puikiai apsaugo dažnas rankų plovimas. Rankų plovimas apsaugo nuo tiesioginio ir netiesioginio kontakto su gripo virusu.

Tiesioginis kontaktas – tai galimybė „gauti“ virusą paduodant ranką sveikinantis sergančiam žmogui, kuris prieš tai lietė savo burną ar nosį arba čiaudėjo ar kosėjo prisidengdamas burną delnu. Jei kosėdamas ar čiaudėdamas prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas. Jeigu tam tikslui naudojote vienkartinę nosinę, ją reikia nedelsiant išmesti ir nusiplauti rankas.

Netiesioginis kontaktas – tai galimybė „gauti“ virusą liečiant durų rankeną, vandens čiaupą, panaudotą nosinę ar kitus daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus. Mikroorganizmai perduodami ir per kitus dažnai liečiamus daiktus pavyzdžiui pinigus, tačiau laikmetis koreguoja ir grynųjų pinigų naudojimą. Gripo sezono metu iš tiesų daug saugiau vietoje pinigų naudoti mokėjimo korteles, tačiau atsiranda naujų grėsmių. Jeigu kortelės nebereikia paduoti kasininkei, tai reikia paspausti keletą mygtukų bankomate arba prie kasos, įvedant saugos kodą. Tyrimai rodo, kad ant mygtukų taip pat gali kauptis mikroorganizmų.

Ypač didelis dėmesys rankų plovimui skiriamas sveikatos apsaugos ir maisto ruošimo srityse. Darbo metu visų darbuotojų, teikiančių sveikatos priežiūros paslaugas ir liečiančių pacientus, medicinos priemones, prietaisus bei asmenų, dirbančių maisto tvarkymo įmonėse (kavinėse, baruose, konditerijos cechuose ir kt.), rankų oda turi būti sveika, nagai sveiki ir tik natūralūs, trumpai ir apvaliai nukirpti, nelakuoti, rankų papuošalai bei laikrodžiai nuimti, nedidelės rankų žaizdelės užklijuotos pleistru.

Kaip reikia plauti rankas?

Rankų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus – vanduo negali pašalinti tokių nešvarumų sudėtinių dalių kaip riebalai, aliejai ar baltymai. Šiltu, muiluotu vandeniu nuo rankų efektyviau pašalinami nešvarumai.

Plaunant rankas, jos sudrėkinamos vandeniu ir išmuilinamos, trinamos viena į kitą iš visų pusių apie 15 – 20 sekundžių. Dažniausiai nepakankamai gerai plaunamos šios sritys: delno vidinio paviršiaus vidurys, pirštų galiukai ir panagės, nykščio pagrindas, tarpupirščiai, šioms sritims reikia skirti didesnį dėmesį. Laikrodžiai ir žiedai sumažina rankų plovimo efektyvumą.

Jei nėra tekančio vandens, rankoms plauti naudojamas švarus dubuo su vandeniu. Kiekvieną kartą nusiprausus rankas dubenį būtina išvalyti, vandenį pakeisti. Be to, galima naudoti iškeltą bakelį su vandens nutekamuoju kraneliu. Išskirtiniais atvejais naudojamos vienkartinės drėgnos servetėlės.

Siekiant užkirsti kelią mikroorganizmų dauginimuisi ant rankų, labai svarbu jas tinkamai nusausinti. Jei rankos sausai nušluostomos, tuomet daug kartų sumažėja bakterijų skaičius ant odos, tai pat nesudaromos sąlygos plisti mikroorganizmams. Geriausia rankas sausinti vienkartiniu ar individualiu rankšluosčiu.

Kauno visuomenės sveikatos centro informacija

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: