Pradinis / Renginiai, pramogos / R. Šakalytė-Jakovleva: „Giedodama himną jaučiuosi be galo artima su savo šalimi ir jos žmonėmis“

R. Šakalytė-Jakovleva: „Giedodama himną jaučiuosi be galo artima su savo šalimi ir jos žmonėmis“

Liepos 6 d. visų lietuvių širdys plaka vienu ritmu, o lūpose skamba viena melodija – „Tautiška giesmė“. Šiemet TV3 ruošia įspūdingą Lietuvos himno giedojimo transliaciją iš Raudondvario dvaro. Koncertą ves Marijonas Mikutavičius ir Renata Šakalytė-Jakovleva. Abu ceremonijos vedėjai įsitikinę, kad ši tradicija suartina žmones.

Tiek Renata, tiek Marijonas yra ne kartą vedę renginius svarbiomis mūsų šaliai progomis, dalyvauja įvairiose iniciatyvose ir abu labai vertina Lietuvos laimėjimus atgavus nepriklausomybę bei kuriamas patriotiškas tradicijas.

„Aš nelinkęs idealizuoti tarpukario Lietuvos, bet taip pat dabar jau žinau, jog 20 metų valstybės gyvenime yra labai nedaug ir dažnai per mažai, kad ji susitvarkytų, ganėtinai subręstų ir sutvirtėtų.  Tad ir dabar norisi, kad išorinės jėgos mums duotų kuo daugiau laiko išmokti patiems tvarkytis su savo problemomis ir apsišluoti savame kieme.  Po nepriklausomybės atgavimo stojimas į Europos Sąjungą ir NATO – geriausia, kas galėjo nutikti.  Sakau tai visiškai tvirtai, nes savo akimis galiu palyginti dabartinę Lietuvą su šalimis, kurios ir toliau buvo veikiamos sovietinės erdvės įtakos“, – sako Marijonas.

„Man svarbiausia – atgauta laisvė. Iškovota nepriklausomybė. Susigrąžinta savastis, kas mes ir kodėl, galimybė būti savarankiškiems. Buvau ir esu viso to liudininkė. Tikiuosi, laisvės iš mūsų jau niekas nebeatims“, – kalbėjo Renata Šakalytė-Jakovleva.

Himno giedojimas Marijonui Mikutavičiui – išskirtinis įvykis, tačiau jam ne taip svarbu, kur giedoti, daug svarbiau – emocijos. „Man gražiausia, kai himną gieda žmonės, nelaukiantys jokių nurodymų ir nesidairantys, kaip elgiasi kiti. Įstrigo giedojimas draugo sodyboje. Jis nuleido vėliavą su Vyčiu, kuri paprastai ten plevėsuoja, pakėlė trispalvę ir ten visi – vyrai, moterys ir vaikai – sugiedojome, stovėdami po lietumi. Kita vertus, esame himną plėšę ir žvejyboje, rankose laikydami meškeres. Tai nebuvo labai iškilminga, bet smagu tai tikrai“, – gražiausias akimirkas prisimena M. Mikutavičius.

Renata sako net negalinti išskirti momento, kai himnas skamba gražiausiai: „Kiekvieną sykį jį girdėdama ar pati giedodama jaučiuosi ypatingai: širdį užplūsta jaudulys, oda perbėga malonūs šiurpuliukai ir tą akimirką, kaip jokią kitą, jaučiuosi be galo artima su savo šalimi bei jos žmonėmis.“

Abu šių metų himno giedojimo ceremonijos vedėjai įvardija ir dar kelis kūrinius, kurie jiems sukelia panašias emocijas, kaip šalies himnas. Renatai tai – sporto himnu vadinama M. Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“, o pats M. Mikutavičius antru šalies himnu galėtų vadinti J. Gudavičiaus ir Ksavero Vanagėlio dainą „Kur giria žaliuoja“. „Šiurpai eina, kai ją chorai dainuoja. Bėda, kad ji būtų dar labiau melancholiška nei dabartinis himnas“, – juokiasi Marijonas.

Paprašytas atskleisti, kas muzikos kūrinį paverčia himnu, Marijonas tikina, jog tai nebūtinai turi būti muzikinis šedevras: „Jo jėgą dažnai sukuria istorinės aplinkybės, emocinis kontekstas ir jausminės asociacijos. Kūrinys turi būti tam tikros epochos kūdikiu, išgyventi ją kartu su žmonėmis ir tada jis taps legenda“, – sako muzikantas.

TV3 televizija jau devintus metus iš eilės kviečia kartu švęsti Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Visi lietuviai visuose pasaulio kampeliuose liepos 6 d. 21 val. kviečiami susiburti ir kartu sugiedoti Lietuvos „Tautišką giesmę“.

Liepos 6 d. nuo 19.30 val. žiūrovai galės stebėti koncertą Raudondvario dvare su žinomais ir mylimais visų kartų atlikėjais: nuo mažųjų žvaigždučių – Milėjos, Faustos, jaunimo pamėgtų Iglės, Ievos Zasimauskaitės, Paulinos, „Only Once“ iki patyrusių scenos vilkų – Merūno, Ovidijaus Vyšniausko, Povilo Meškėlos. Visos kartos susivienys ir skirs savo dainas Lietuvai, o 21 valandą drauge su visais pasaulio lietuviais giedos „Tautišką giesmę“. Šiemet Lietuvos himną giedos ir didžiulis, daugiau nei 60 narių turintis gruzinų choras, kuris kaip tik dabar mokosi lietuviškus giesmės žodžius.

TV3 pradėta tradicija per šį laiką tapo tautinė: liepos 6-ąją himną giedantys žmonės jau turi įprastas šventės vietas ir kompanijas, o „Tautiška giesmė“ su draugais, artimaisiais ar tiesiog bendraminčiais giedama visur – gatvėse, namuose ir net atokiausiuose pasaulio kampeliuose. Tęsiant gražią tradiciją šiais metais vėl kuriamas ir unikalus lietuvių himno giedojimo žemėlapis.

„Tautiškos giesmės“ giedojimas ir specialus koncertas iš Raudondvario – liepos 6 d. 19.30 val. per TV3, visą dieną galėsite stebėti tiesiogines transliacijas apie pasirengimą himno giedojimui.

TV3 nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top