Pradinis / Renginiai, pramogos / Tikros lietuviškos Joninės prie Rėkyvos ežero

Tikros lietuviškos Joninės prie Rėkyvos ežero

2017 m. birželio 23 d. nuo 19 val. Rėkyvoje (Poilsio g., Šiauliai) vyks kalendorinė šventė – Joninės prie Rėkyvos ežero. Tradicinis Šiaulių kultūros centro organizuojamas renginys atsinaujina su šūkiu – švęskime tikras lietuviškas Jonines prie Rėkyvos ežero! Įvairiomis apeigomis ir burtais, žolynų kiemu, koncertu, varžytuvėmis, vykstančiu prekymečiu ir naktišokiais prie Joninių laužo šiauliečiai ir miesto svečiai palydės trumpiausią naktį ir pasitiks aušrą. Šiųmetės tradicijomis ir apeigomis paremtos Joninės leis prisiliesti prie senųjų šventės ištakų.

Rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė, organizatorius – Šiaulių kultūros centras.

Renginys nemokamas.

Birželio 24-ąją švenčiama gražiausia vasaros šventė – Rasos, arba Joninės. Senovėje lietuviai šią dieną minėdavo kaip vasaros saulėgrįžos šventę – Kupoles, kai metuose Šiaurės pusrutulyje diena būna ilgiausia, o naktis – trumpiausia. Įsigalėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su šv. Jono Krikštytojo vardu ir pradėta vadinti Joninėmis. Šis laikas magiškas ir ypatingas, apipintas apeigomis, papročiais ir tradicijomis, kur išskirtinis dėmesys skiriamas vandens, ugnies ir augmenijos simbolikai bei jų reikšmei.

„Šių metų Joninės visiškai kitokios, nei buvo iki šiol. Atsisakyta dirbtinų, šiai šventei netinkamų elementų, sugrįžta prie etnokultūros, prie tikrojo, apeiginio Joninių šventimo. Be apeigų ir tradicijomis paremtų žaidybinių elementų, šventės dalyvių laukia ir koncertas, naktišokiai, vyks prekymetis, kuriame lankytojai galės įsigyti įvairių sertifikuotų tautinio ir kulinarinio paveldo gaminių. Džiugu, kad Rėkyvos gyventojai teigiamai reaguoja į vykstančias kultūrines iniciatyvas, aktyviai įsilieja į Kultūros centro organizuojamas veiklas, pvz., birželio 21 d. įsitraukia į kūrybines dirbtuves, kuriose bus kuriamos šiaudinės skulptūros. Prie šio proceso gali prisidėti ne tik Rėkyvos bendruomenių nariai, bet ir visi šiauliečiai, norintys linksmai ir kūrybiškai praleisti laiką. Galutinį kūrybinį produktą šventės dalyviai išvys Joninių dieną prie Rėkyvos ežero“, – pasakoja Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Apeigos, burtai bei magija Joninių naktį – neatsiejami dalykai. Joninių apeigų metu, skambant sutartinėms, lankytojus žadama stebinti įspūdingais Saulės virsmo vartais, pro kuriuos žengiant įvykdomas simbolinis apsivalymo ritualas. Kupolių – surinktų žolynų puokštelės, pinami vainikai ir jų plukdymas ežere kuria stebuklo iliuziją. „Tą dieną pinami vainikai iš devynių rūšių žolynų, pievų gėlių, jiems duodami merginų ir vyrų vardai. Vainikai metami į vandenį. Jeigu du vainikai sueina draugėn, tai tas vaikinas ir mergina sudarys porą, jei vainikas gerai plaukia, neužkliūva už žolių ar šakų – to žmogaus gyvenimas bus linksmas ir lengvas“, – pasakoja Etninės kultūros specialistė Aušra Brijūnienė.

Šventės metu veiks Žolynų kiemas, kuriame net tik Rėkyvos bendruomenės ir sodų bendrijos pristatys savo veiklą, bet ir žolininkės dalysis įvairiais praktiniais patarimais: papasakos, kuri žolė ligas išgydo, o kurių geriau neskinti ir kurias apeiti. Simbolinis šiaudinių skulptūrų ir Joninių laužo uždegimas apeigas užbaigs. Visos šventės metu koncertuos grupės „Tykiai“, „ETC“, netradicinio folkloro grupė „Vadauja“ ir grupė „Auksa Žovis“. Šventė tęsis naktišokiais su grupe „Šiauliai United“ ir DJ Edgaru.

Šiaulių kultūros centras už pagalbą organizuojant Joninių šventę dėkoja Rėkyvos seniūnijai, Rėkyvos seniūnijos bendruomenei „Rėkyjava“, Rėkyvos gyvenvietės bendruomenei, Rėkyvos girininkijai.

JONINĖS PRIE RĖKYVOS EŽERO

2017 m. birželio 23 d.

PROGRAMA

19.00–23.00 val.

 

Joninių apeigos: sutartinių giedojimas, šventės dalyvių sutikimas prie Saulės virsmo vartų, kupoliavimas, būrimas iš kupolių, vainikų pynimas, jų plukdymas ir kt.

Apeigas pristato Šiaulių universiteto folkloro ansamblis „Vaiguva“ ir Šiaulių kultūros centro folkloro ansamblis „Rėda“.

Žolynų kiemas. Dalyvauja žolininkės iš Rėkyvos bendruomenių ir sodų bendrijų.

Prekymetis. Dalyvauja amatininkai, gaminantys sertifikuotus tautinio ir kulinarinio paveldo produktus.

Varžytuvės: virvės traukimas, lenktynės su naščiais, mūšis su maišais ir kt.

19.30–22.00 val.

 

Koncertas. Dalyvauja grupė „Tykiai“, jaunimo grupė „ETC“, netradicinio folkloro grupė „Vadauja“, grupė „Auksa Žovis“.
22.00 val. Šiaudinių skulptūrų uždegimas.
22.15 val. Joninių laužo uždegimas.
22.30–24.00 val. Naktišokiai su grupe „Šiauliai United“, DJ Edgaru.

Šventę kurkime kartu!

Editos Varkalienės nuotr.

 

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top