Pradinis / Kelionės / Rudenį keliaukime aplankyti Lietuvos dvarų

Rudenį keliaukime aplankyti Lietuvos dvarų

Pasibaigus vasarai, ne vienas su ilgesiu atsidūstame. Atrodo, kartu su rudeniu baigėsi atostogos, o su jomis ir galimybė pakeliauti, pasižvalgyti. Tačiau neverta nusiminti! Jei į svečias šalis išvykti ir nespėsime, tai pakeliauti Lietuvoje tikrai galime. Taigi kodėl šį rudenį neaplankius įdomiausių Lietuvos dvarų? Žinoma, siūlome aplankyti ne visus, nes dvarų ir dvarviečių Lietuvoje kone 2000. Tad kartu su leidykla „Terra Publica“, surinkusia informaciją apie įspūdingiausius Lietuvos dvarus ir išleidusia žinyną „153 įdomiausi Lietuvos dvarai“, rekomenduojame aplankyti 10 išskirtiniausių ansamblių.

BAISOGALOS DVARAS

Šį Komarams priklausiusį dvarą rasime Baisogalos seniūnijoje, Radviliškio rajono savivaldybėje, dešiniajame Kiršino upelio krante. Tai buvęs karališkas dvaras. Jo sodyboje išlikę net 17 pastatų ir parkas. Vertėtų ne tik pasivaikščioti po šį parką su žaismingų liūtukų figūrėlėmis puoštais šuliniais, bet ir užeiti į rūmų vidų. Įspūdinga interjero  detalė – viduryje esanti kupolu dengta rotonda, kurioje buvo įrengtas salonas ir šokių salė.

BURBIŠKIO DVARAS

Burbiškio dvaras yra Pakalniškių seniūnijoje, Radviliškio rajono savivaldybėje. Ansamblį geriausia aplankyti pavasarį, žydint tulpėms. Čia auginama beveik 300 tulpių rūšių Šie į pilį panašūs dvaro rūmai garsėja įspūdingomis tradicinėmis tulpių žydėjimo šventėmis, kurios rengiamos nuo 2000-ųjų kasmet, antrąjį gegužės sekmadienį. Festivalio rengėjai lankytojus kviečia pasigėrėti įvairiausių tulpių žiedų gausa, pasiklausyti orkestro ir šiuolaikinės muzikos, dalyvauti liaudies meistrų amatų mugėje, paskanauti vietoje ruošiamų valgių bei gėrimų. Čia galima ne tik pasigrožėti tulpėmis, bet ir pačiais rūmais, pasivaikščioti peizažiniu parku, kuriame nutiesti net 22 tilteliai.

JONIŠKĖLIO DVARAS

Keliaujant iš Biržų į Šiaulius, 16 km nuo Pasvalio įsikūręs Joniškėlis. Čia stovi Karpių giminės statytas dvaras. Jame įkurtas prancūziško ir angliško stiliaus parkas – vienas gražiausių Lietuvoje. Kadaise šio dvaro biblioteką tvarkė lietuviškų kalendorių pradininkas Laurynas Ivinskis, o dvarininko pastatytoje ligoninėje dirbo rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

PAKRUOJO DVARAS

Pavažiavus vos porą kilometrų nuo Pakruojo Linkuvos link, tikrai pastebėsime prie kelio prigludusią dvaro sodybą, kuri apimtimi išsiskiria iš kitų Lietuvos dvarų. Čia išlikę 43 pastatai, iš jų vertingiausi centriniai rūmai ir unikalus dolomitinis penkių arkų tiltas. Visi statiniai – iš lauko riedulių ir skaldytų akmenų, daugelis su puošniu dekoru. Dabar dvare veikia viešbutis, rengiami seminarai, ekskursijos.

PLUNGĖS DVARAS

Plungės miesto šiaurinėje dalyje įsikūręs kunigaikščių Oginskių dvaro ansamblis – vienas geriausiai išsilaikiusių Lietuvoje. Jis daugelio vadinamas Žemaitijos versaliu. Dabar čia veikia Žemaičių dailės muziejus. Šalia rūmų išlikusios dvi oficinos, žirgyno pastatas, pilaitė-laikrodinė, sargo namas. Taip pat verta pasivaikščioti po vieną gražiausių Lietuvos parkų, užimančių net 45 ha. Neišsigąskite, kai dvaro sodyboje prie didingų parko vartų Jus pasitiks šarvuotų karių skulptūros ir Oginskių giminės herbą letenomis laikančios meškų figūros.

Lankant dvarus, vertėtų prisiminti, kad jų šeimininkai, jei dvare nėra muziejaus, viešbučio ar kavinės, į vidų lankytojus įsileidžia nenoriai. Daug dvarų kompleksų pastaraisiais dešimtmečiais vėl tapo privačia nuosavybe ir dėl jų lankymo savininkas sprendžia savo nuožiūra. Tad gerbkime kitų žmonių nuosavybės teises, paisykime prie objekto įvažiavimo (vartų) pakabintų nurodymų.

V. Kandroto nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Scroll To Top
%d bloggers like this: