Pradinis / Šeima ir sveikata / Kaip išsiaiškinti, ar vaistas receptinis?

Kaip išsiaiškinti, ar vaistas receptinis?

Tai vienas dažniausių klausimų, kurių pastaruoju metu iš gyventojų sulaukia tiek Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), tiek gydytojai, tiek vaistininkai. Primename, kad visi Lietuvoje registruoti vaistiniai preparatai yra įrašyti visiems prieinamame Lietuvos vaistinių preparatų registre (https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications).

Išsiaiškinti, ar reikalingas preparatas yra receptinis, ar nereceptinis, žmogus gali labai paprastai – tereikia užeiti į minėtą svetainę. Jos nuorodą galima rasti adresu www.vvkt.lt.

Į paieškos laukelį reikia įvesti vaisto pavadinimą arba veikliąją medžiagą, o „recepto poreikio“ laukelyje nurodyti, kokio vaistinio preparato – receptinio ar nereceptinio – bus ieškoma. Taigi kelių pelės mygtukų paspaudimu pateikiama visa aktuali informacija.

Verta įsiminti vieną svarbų dalyką. Vaistų su ta pačia veikliąja medžiaga išdavimo tvarka gali skirtis priklausomai nuo vaisto stiprumo, pakuotės dydžio ir terapinių indikacijų. Mažesnio stiprumo ir mažesnėmis pakuotėmis tiekiami vaistiniai preparatai su savigydai tinkamomis terapinėmis indikacijomis (t. y. skirti gydyti tokias būkles, kurias gali atpažinti asmuo ir be medicininio išsilavinimo) būna nereceptiniai. Pavyzdžiui:

–    vaistinis preparatas „Ibuprofenas × 200 mg tabletės“ bus nereceptinis.

–    vaistinis preparatas „Ibuprofenas × 400 mg N10“ (pakuotėje – 10 tablečių) bus nereceptinis, tačiau N100 (pakelyje – 100 tablečių) – jau receptinis. Recepto poreikio paieškos laukelyje tokiu atveju bus rašoma „Nereceptinis / Receptinis“)

–    vaistinis preparatas „Ibuprofenas × 600 mg tabletės“ bus receptinis.

Sprendimai taip klasifikuoti vaistus yra priimami ne atsitiktinai, o rūpinantis žmonių sveikata, saugant juos nuo perdozavimo, netinkamo vaistų vartojimo ir galimų neigiamų pasekmių.

Beje, pacientas, norėdamas sužinoti, ar vaistinis preparatas yra nereceptinis, tai gali matyti pagal pakuotės žymėjimą. Ant pakuotės turi būti parašyta, kad tai yra nereceptinis vaistinis preparatas.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top