Pradinis / Šeima ir sveikata / Krūties vėžys: ar viską žinote apie šią klastingą ligą?

Krūties vėžys: ar viską žinote apie šią klastingą ligą?

Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė liga tarp moterų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, o mūsų šalyje kasmet šia liga suserga apie 1500 moterų.

Kaip teigia Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas Alvydas Česas, krūties vėžys yra vyresnio amžiaus moterų liga, kurios sergamumo pikas pasiekiamas apie 60-us gyvenimo metus, tačiau pastebima, kad šiandien vis daugiau moterų suserga ir jaunesniame amžiuje. „Didelę įtaką sergamumo augimui turi daug neigiamų veiksnių: nutukimas, rūkymas, alkoholio vartojimas, kontraceptikų vartojimas ir pakaitinės hormonų terapijos taikymas ilgesnį laiką, paveldimumas, negimdymas, krūties vėžio sirgimo istorija, abortai, ankstyvas brendimas ir vėlyva menopauzė (nuo 55 metų), jau diagnozuoti kiti onkologiniai susirgimai ir kiti faktoriai“, – sako  A. Česas.

Simptomai, kurie perspėja apie ligą

Medikai tikina, kad yra labai svarbu diagnozuoti kaip galima anksčiau visas onkologines ligas, ne išimtis ir krūties vėžys. Gydymo rezultatai ir navikų išgyvenamumas I ir III stadijoje skiriasi ne dešimtimis procentų, o kartais. Tad svarbu perspėti kuo daugiau moterų dėl galimos krūties vėžio ligos, būtina kaskart vis plačiau taikyti prevencinės programos sklaidą ir kviesti moteris nuo 50-ies metų profilaktiškai pasitikrinti.

„Krūties vėžys dažniausiai pasireiškia sukietėjimu krūtyje, kuris neišnyksta nepriklausomai nuo mėnesinių ciklo nei ilgainiui. Tai yra ankstyvo vėžio simptomai, tačiau vis dar dažnai navikai registruojami jau užleisti, kai atsiranda guzelis pažastyje, viršraktikaulių srityse, kaulų skausmai, dusulys, kai būna jau plaučių metastazės ir kiti simptomai, kurie nėra tiesiogiai būdingi krūties vėžiui“, – ligos simptomus vardija KUL onkologas chemoterapeutas A. Česas.

Ligos eiga priklauso ir nuo gydančios komandos

Krūties vėžys yra labai klastinga onkologinė liga, kad ir kaip gerai ji būtų gydoma, apie 30 proc. pacienčių liga gali atsinaujinti. Žinoma, tai priklauso ir nuo to, kokioje stadijoje navikas buvo diagnozuotas, tačiau net ir tada, kai navikas atsinaujina, onkologai chemoterapeutai gali padėti sergantiems pacientams gyventi kokybiškai, saugiai ir ilgai.

„Daug kas priklauso ir nuo to, kiek onkologines ligas gydanti gydytojų komanda glaudžiai tarpusavyje bendradarbiauja ir sklandžiai dirba, – sako A. Česas. – KUL yra viena iš pirmaujančių aukštos kokybės paslaugas teikiančių ligoninių Lietuvoje, kurioje veikia labai gera krūties vėžio ir kitų krūties navikų gydymo komanda. Pradedant nuo diagnostikos – šiuo metu pradėjo veikti naujausios kartos skaitmeninis mamografas su tomosintezės programa, ypač mažų navikų skaitmeninės biopsijos sistema, kuri leidžia patikslinti ypač mažus darinius krūtyje, – ir baigiant turimais patologais, krūtų chirurgais, plastikos ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojais, onkologais-chemoterapeutais, onkologais-radioterapeutais, vėžio genetikais, krūtų slaugytojais ir kitais specialistais. Tad savo darbu siekiame maksimalių rezultatų.“

Klaipėdoje lankysis geriausi krūties vėžio specialistai iš Europos

Norėdama išlaikyti aukštą paslaugų kokybę Klaipėdos universitetinė ligoninė kartu su Lietuvos onkologų chemoterapeutų draugija š. m. rugsėjo 15 d. Klaipėdoje jau trečius metus iš eilės organizuoja tarptautinę konferenciją apie krūties vėžį. Pagrindiniai konferencijos uždaviniai – tausojantis krūties vėžio gydymas, saugus ir greitas sergančiųjų grįžimas į kasdienį gyvenimą.

Konferencijoje savo pranešimus skaitys geriausi šių dienų krūties vėžio specialistai iš Europos: prof. Michael Gnant (Austrija), prof. Javier Cortes (Ispanija), prof. Ulla Drake (Suomija) ir žinomiausi Lietuvos krūties vėžio gydymo ekspertai. Konferencijoje pirmą kartą į programą bus įtraukta krūties ligomis sergančių pacientų slauga, jų priežiūra, reabilitacija. Trijose paralelinėse sesijose bus nagrinėjami krūtų chirurgijos, krūtų rekonstrukcijos ir plastikos, pacientų slaugos ir reabilitacijos bei krūties vėžio naujausio medikamentinio gydymo  klausimai.

Edita Matulevičiūtė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top