Pradinis / Kultūra / Šiauliečiai žiemą vijo su dainomis ir šokiais

Šiauliečiai žiemą vijo su dainomis ir šokiais

Šeštadienio popietę Žaliūkių malūnininko sodyboje rinkosi visi, nusiteikę linksmam žiemos varymui. Pokštai kartu su persirengėliais, pirtis, mugė, lauko pramogos vaikams, liaudiško teatro pasirodymai, Užgavėnių valgiai, šokiai ir dainos prie laužo – tai tik dalis pramogų, kurios laukė šiauliečių.

Šiais metais Užgavėnėse netrūko sniego, tad ant jo buvo smagu išgriūti, ypač tiems, kurie tai darė po pirties. Į šventę atvyko pirtis ant ratų „Angelai ir demonai“, kurioje buvo galima pasikaitinti. Pirtininkai tikrą pirtį užkūrė ir tarp susirinkusiųjų, lėkdami aplink malūną garuojančiais kūnais ir mojuodami vantomis.

Gerą šventės nuotaiką kūrė ir gausus presirengėlių būrys. Minioje lakstė ožiai, ubagai, čigonai ir velniai, nuotakų būrys, daktarai, karaliai, raganos, šventiškai pasipuošusios gaspadinės ir kitos raudonskruostės gražuolės. Išdidžiai po sodybos teritoriją vaikščiojo ir Lašininis, pasidabinęs mėsingais karoliais, tačiau šventės pabaigoje jo karaliavimo dienas užbaigė netikėtai kovoje laimėjęs Kanapinis.

Tradicinė žiemos šventė suteikė daug džiaugsmo mažiesiems, kurie galėjo išbandyti įvairius lauko žaidimus. Bene smagiausia pramoga – specialiai šventei sukonstruota karuselė, kurią išsupus buvo galima čiuožti ledo ratu.

Gavėnios išvakarėse reikia ypač sočiai pavalgyti, tad susirinkusiems buvo siūloma ne tik paragauti lauke kepamų blynų, bet ir pasrėbti karštų kopūstų, paskanauti kitokių valgių – ir ne tik lietuviškų. Šventėje pirmą kartą dalyvavo ukrainiečių asociacija „Karpatai“. Ji stebino tradiciniais savo tautos valgiais ir gėrimais.

Visi buvo kviečiami linksmintis kartu su savais ir svečiais iš Vilniaus, Šeduvos, Gasčiūnų, Kelmės. Sušalti neleido folkloro ansambliai: „Nalšia“, „Poringės“ (Vilnius), „Margulis“, „Salduvė“, „Vieversėlis“ (Šiauliai), Šeduvos kultūros ir amatų centro ansamblis. Šventinę nuotaiką skleidė Kelmės mažasis teatras, Gasčiūnų kaimo bendruomenės mėgėjų teatras „Kitaip“ ir Šeduvos kultūros ir amatų centro humoro grupė „Sprandžina“.

Šventės pabaigoje, skanduojant „Žiema, žiema, bėk iš kiemo“, buvo uždegta Morė.

Organizatorius Šiaulių „Aušros“ muziejus. Rėmėja Lietuvos kultūros taryba.

Informaciniai rėmėjai: dienraštis „Šiaulių kraštas“, radijo stotis „RS2“.

Fotografas Edvardas Tamošiūnas

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: