Pradinis / Kultūra / Šiauliuose – rudens lygiadienio šventė prisimenant senuosius papročius

Šiauliuose – rudens lygiadienio šventė prisimenant senuosius papročius

2017 m. rugsėjo 22 d., penktadienį, 19 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks rudens lygiadienio ir Baltų vienybės dienos minėjimas. Renginys nemokamas.

Rugsėjo 22-ąją  kiekvienais metais minimas rudens lygiadienis. Tuo metu pažymima astronominė rudens pradžia – diena vėl susilygina su naktimi. Pasitikdami rudenį ir dėkodami už gerą šių metų derlių, Žaliūkių malūnininko sodyboje sudeginsime saulės, medžio, ožio simbolius.

Kūrendami laužą, prisiminsime senuosius rudens lygės papročius: ugnį, išneštą iš trobos per Kupolines ir vasarą įvairių švenčių metu degusią malūnininko sodybos laužavietėje, iš laukų vėl parnešime į malūnininko trobą ir įkursime krosnį. Laukdami uždegamo laužo, galėsime žaisti senoviškus žaidimus. Kad rudeniškas vakaras nebūtų toks šaltas – šildysimės muziejininkų išvirta gardžia žolelių arbata.

Rudens lygiadienis simboliškai užbaigia kalendorinį metų ciklą atspindinčius renginius, vykusius šalia Žaliūkių malūno. Per metus lankytojai buvo kviečiami į Užgavėnes, Atvelykį, Kupolines, Žolinę.

Tą pačią dieną švenčiama ir Baltų vienybės diena. Jos proga 20 val., kaip ir daugelyje Lietuvos, Latvijos ir kitų pasaulio vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno uždegsime baltų vienybės sąšaukos laužą. Ugnis – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – mūsų visų vienybė.

Kadaise ugnies sąšauka ant piliakalnių kvietė vienytis kovai – ginti savo žemes, gyvastį, kultūrą ir gyvenimo būdą. Nepaisant valstybes skiriančių ribų, po pasaulį pasklidusius baltų palikuonis vienija istorija, iš protėvių paveldėta pasaulėžiūra, gyvi papročiai. Vienybė padėjo tautoms išlikti ir išgyventi tūkstantmetę istoriją, todėl vienu metu uždegama ugnis įgyja naują prasmę.

Kviečiame šiauliečius, šalia Žaliūkių malūno esančių vietos bendruomenių narius, neabejingus mūsų tautos papročiams ir praeičiai, penktadienio vakarą susiburti Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Šventės organizatorė – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.

Šiaulių „Aušros“ muziejaus inf.

Fot. Edvardo Tamošiūno

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: