Pradinis / Lietuviai svetur / Šimtmečio proga pagrindinę Vašingtono viešąją erdvę papuoš instaliacija „Sodai“

Šimtmečio proga pagrindinę Vašingtono viešąją erdvę papuoš instaliacija „Sodai“

Visada judrioje JAV sostinės Vašingtono „Union“ stotyje gegužės mėn. 23 d. bus eksponuojama žymaus JAV lietuvių menininko Ray Bartkaus instaliacija „Sodai“.

Šis renginys pagrindinėje Vašingtono viešojoje erdvėje – „Union“ stotyje, kurią per dieną aplanko apie 100 000 žmonių, yra skirtas paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Ekspozicija bus atidaryta istorinio stoties pastato pagrindinėje salėje.

Instaliaciją „Sodai“ gegužės 23 d. 9 val. ryto Vašingtono laiku iškilmingai atidarys Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas ir skulptūros autorius Ray Bartkus. Ceremonijos metu sveikinimo kalbą sakys lietuvių kilmės kongresmenas John Shimkus, gros žymus perkusininkas, avangardinės muzikos ir džiazo atlikėjas Dalius Naujokaitis-Naujo.

Lietuvos tautodailėje sodų pynimo tradicija ir šiaudinukai – meno kūriniai, sukurti pinant ar tam tikra tvarka suneriant sausus šiaudus, – visuomet užimdavo svarbią vietą. Ray Bartkus,  naudodamas modernias medžiagas ir technologijas, savo kūriniu atkurs lietuvių liaudies menininkų kompozicijas. Kūriniui „Sodai“ bus naudojami aliuminio strypai, kurie bus apšviesti besikeičiančių spalvų LED šviesos diodų, o lėtai sukdamiesi jie sukurs kaleidoskopo efektą.

„Stovėdamas svarbiausioje Vašingtono transporto taškų susikirtimo vietoje, šis kūrinys atspindės tuos dinamiškus ryšius bei glaudų dialogą, kuris egzistuoja tarp Lietuvos ir Amerikos. Tai yra savotiškas simbolis, reiškiantis mūsų dviejų valstybių tvirtą tikėjimą individo saviraiška ir žmogaus laisvėmis“, – sakė ambasadorius R. Kriščiūnas.

Anot Ray Bartkaus, „Sodų“ kompozicija įkūnija ilgaamžę tradicinio Lietuvos meno prigimtį ir parodo jo atsparumą net ir šiuolaikinėje aplinkoje, kartu simbolizuodama Lietuvos valstybingumo tvirtumą.

Ray Bartkus nuo 1991 metų gyvena ir kuria Niujorke. Autorius rengia asmenines parodas ir dalyvauja grupinėse parodose JAV, Lietuvoje, Austrijoje, Lenkijoje, Šveicarijoje ir kitose šalyse. Menininko darbai įtraukti į JAV Nacionalinės portretų galerijos, Lietuvos Nacionalinės dailės galerijos, Morehead ir Vilniaus universitetų grafikos ir graviūrų kolekcijas, jo darbų yra įsigiję daug privačių meno kolekcininkų bei MO muziejus.

Renginį „Union“ stotyje organizuoja Lietuvos Respublikos ambasada JAV ir MO muziejus Vilniuje.

MO muziejus – tai Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva 2009 m. įsteigta viešoji įstaiga, veikianti kaip muziejus be sienų. Šiuo metu yra statomas muziejus Vilniaus centre (buvusioje kino teatro „Lietuva“ vietoje). Jis duris atvers 2018 metų spalio 18 dieną. Tai yra pozityvus pokytis nusistovėjusiame Lietuvos kultūriniame gyvenime, nes MO muziejus ne tik pristatys Lietuvos moderniojo meno kolekciją nuo 1950 metų iki šių dienų, bet ir burs bendruomenę, taps kultūros centru Vilniuje, motyvuos būti aktyviais, laisvais ir kultūringais piliečiais.

Planuojama, kad Ray Bartkaus instaliacija „Sodai“ vėliau bus pristatyta ir kituose JAV miestuose. Po pristatymo JAV „Sodai“ keliaus į Lietuvą ir taps MO ekspozicijos dalimi.

Ambasados Vašingtone inf. ir nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: