Pradinis / Žmonės / Smuikininkas Algirdas Šochas: „Tai, ką paaukojau, dabar vadinu indėliu“

Smuikininkas Algirdas Šochas: „Tai, ką paaukojau, dabar vadinu indėliu“

Vokietijoje, Hamburge, smuiko specialybę studijuojantis Algirdas Šochas (23) šią vasarą Lietuvoje yra itin retas svečias. Pasiklausyti jaunosios kartos lietuvių atlikėjo galima birželio 20 d. Valdovų rūmuose renginio „Kultūros naktis“ metu – A. Šochas gros su pianiste Gryta Tatoryte. M. Rostropovičiaus fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ remtas atlikėjas tvirtina, jog tapti profesionaliu muzikantu vienam, be aplinkinių palaikymo yra neįmanoma. Viena to priežasčių – reikalingos šešiaženklės sumos. Smuikus kolekcionuojantis jaunuolis rankose yra laikęs ir A. Stradivarijaus sukurtą instrumentą, tačiau senųjų meistrų darbo jis nemistifikuoja.

Algirdas Šochas_2

Išsklaidykite arba patvirtinkite mitą, kad muzikantai neturi vaikystės.

Turi. Vaikystę turi visi. Tik kiekvienam ji vis kitokia. Bet vaikui iš tikrųjų yra žygdarbis groti, dirbti kasdien. Net kai atsibosta, kai norisi viską mesti. 7 dienas per savaitę, mažiausiai po 4 valandas per dieną. Kad taptum muzikantu, nuo pat mažų dienų turi labai tikėti tuo, ką darai, nepasiduoti, nors kartais lieki ir nesuprastas.

Ko dėl savo profesijos esate atsisakęs?

Paaukojau tam kiemą, draugus, savaitgalius, atostogas… Buvau kitoks vaikas, turėjau savo „smėlio dėžę“ ir nuo mažens daug dirbau. Tačiau ta auka, kurią dabar vadinčiau indėliu, apsisprendimu, žinojimu, ko gyvenime noriu, grįžta it bumerangas gerais rezultatais. Tai aplodismentai po koncertų, kai matai nuoširdžias šypsenas.

Ar ir asmeninį gyvenimą, šeimą aukosite dėl karjeros?

Šeima yra brangiausia, ką mes galime sukurti. Todėl nei šeimos, nei asmeninio gyvenimo dėl smuiko atsisakyti nežadu. Atvirkščiai, šeima gali būti puikus variklis ir ramstis siekiant karjeros aukštumų – tereikia tarpusavio supratimo. Nenoriu būti toks, kaip muzikantai, kurie, skrajodami „aukštose materijose“ ir bohemiškoje kasdienybėje, vieną dieną susivokia, kad visa tai buvo iš dalies beprasmiška ar įsivaizduota pernelyg pompastiškai… Nors tai – tik mano nuomonė. Šeima – gyvenimo prasmė. O smuikas – priemonė padaryti gyvenimą gražesnį.

Ar turite antrąją pusę?

Dievas atsiuntė man nuostabią antrąją pusę. Su ja esu labai laimingas ir jaučiuosi suprastas. Stengiuosi jai atsilyginti tuo pačiu.

Ar ji – iš muzikos pasaulio?

Ne, bet dirba kūrybinį darbą ir puikiausiai mane supranta, jaučia muziką. Niekada neturėjau tikslo turėti merginą muzikantę, atvirkščiai.

Kodėl muzikantai labai dažnai kaip antrąją pusę išsirenka taip pat muzikantą?

Muzikantai, mano manymu, dažnai būna vienpusiški žmonės, kurie be muzikos daugiau niekuo nesidomi. O muzikantų poros nuolat verda tame pačiame katile. Tai kaip kolonija, kurioje, savo darbo specifikos prispirti, nieko kito rasti negali, kaip tik tokį patį. Visada lengviausia eiti pramintais takeliais. Tačiau kaip yra nuostabu, kai per savo artimą žmogų gali pažinti visiškai kitokius pasaulius, kai jis tave praturtina kitokia patirtimi.

Kaip Jums į rankas pateko smuikas?

Padavė mama, kuri, taip jau sutapo, yra smuiko mokytoja (juokiasi – red. past.). Pabandėme pagroti iš smalsumo. Bet kai pasirodė, kad išeina visai neblogai, mama pradėjo mane mokyti rimčiau. Tada buvau šešerių.

Ir viskas ėjosi sklandžiai kaip iš natų? O gal būta ir ribinių, lemtingų situacijų?

Po metų grojimo, būdamas antroje klasėje, susilaužiau dešinę ranką. Bežaisdamas prie muzikos mokyklos nukritau nuo neįtikėtinai žemos tvorelės. Gydytojai sakė, kad toks sudėtingas lūžis būna vienas iš tūkstančio: užspausti nervai, kraujagyslės, o prognozės – pačios blogiausios.

Operacija truko pusketvirtos valandos, po jos – reanimacijos palata ir 3 varžtai alkūnėje, toliau – metai gydymo ir reabilitacijų sanatorijose. Esu dėkingas Lietuvos mikrochirurgams, kurie daro stebuklus: po metų jaučiau ir galėjau ištiesti visus pirštus, galėjau valdyti ranką. Kai grįžau į mokyklą, pabandėme prisiminti grojimą smuiku – pavyko.

Algirdas Šochas_

Kas labiausiai skatino, padėjo siekti užsibrėžto tikslo?

Mokytojai ir man be galo atsidavę tėvai. M. K. Čiurlionio menų mokykloje mokiausi mokytojos ekspertės Beatos Vasiliauskaitės-Šmidtienės smuiko klasėje. Su muzikos pasauliu nesusiduriantiems žmonėms dažnai būna sunku suvokti, kiek pastangų, laiko, tėvų, aplinkinių paramos ir net pinigų reikia, kad taptum muzikantu.

Bet ar ne kiekvienai profesijai reikia pastangų, darbo, investicijų…

Norint šioje srityje pasiekti aukštumų, reikia šešiaženklių investicijų. Ne tik pats instrumentas kainuoja nemažus pinigus, bet ir kursai, privačios pamokos, kelionės po konkursus Lietuvoje ir užsienyje. Būsimam muzikantui tai būtina, kad jis priprastų prie publikos, salių, kad įgytų publikai taip patinkančio laisvumo ir išmoktų į tas 15 koncerto minučių sudėti viską, ką gali geriausiai, kam ruošėsi kelis mėnesius ar net kelerius metus… Visa tai ateina su įgūdžiais.

Esu labai dėkingas ir mane rėmusiam M. Rostropovičiaus fondui „Pagalba Lietuvos vaikams“, ir dabar man stipendiją skiriančiam „Oscar und Vera Ritter-Stiftung“ fondui. Fondai – tai ne tik pinigai. Tai galimybė įsilieti į muzikantų bendruomenę. O kai esi šalia tokių, kokiu ir pats nori tapti, šalia bendraminčių, į sėkmę, į tikslą eini sparčiau, lengviau.

Kokiu smuiku grojate?

Turiu maestro Gidono Kremerio instrumentą, kurį jis pirko Kalifornijoje iš jį pagaminusio meistro. Manau, smuike liko šio nuostabaus muzikanto aura, tuo jis man ypatingas.

Esate grojęs Antonijaus Stradivarijaus smuiku. Kuo šis ypatingas, taip vertinamas smuikas yra kitoks?

Esu grojęs su Stradivarijaus, Guadagnini ir kitais garsių meistrų smuikais. Žodis „ypatingas“ jų atveju labiau perteikia jų kainą. Žinoma, šie smuikai skamba nuostabiai, tačiau šiuolaikiniai instrumentai dažnai būna geresni. Groti Stradivarijaus smuiku smuikininkui yra tokia pati prabanga, kaip kažkam kitam važiuoti su „Rolls-Royce“. Tai yra statuso dalykai.

Ko negrojantys žmonės paprastai nežino apie smuikus?

Pavyzdžiui, kad stryke naudojami arklio uodegos plaukai.

Ką veikiate laisvalaikiu?

Stengiuosi džiaugtis gyvenimu ir gyventi jį turiningai. Mėginu pastebėti tuos dalykus, už kurių kasdieniame gyvenime akis neužkliūtų. Turiu smuikų kolekciją ir nuolat ieškau, kuo ją papildyti. Mėgstu automobilius, ypač juos vairuoti, todėl, esant galimybei, stengiuosi išbandyti egzotiškiausius modelius.

Smuikas yra investicija, nes ilgainiui jis tik gerėja ir jo vertė kyla… Algirdai, gal Jūs tiesiog protingai investuojate?

Investuoti į meno vertybes ar instrumentus yra daug įdomiau nei į banalius dalykus.

Kaip manote, kas lemia vieno ar kito muzikos instrumento pasirinkimą? Kodėl vieni žmonės renkasi smuikus, o kiti groja fortepijonais? Kodėl Jūs pasirinkote smuiką, o ne fortepijoną?

Žmonės, kurie nori lengviau įvaldyti instrumentą kokybės, o ne technikos prasme, renkasi fortepijoną. Ir šiaip ten veiksmo daugiau ir spaudyt daugiau yra ką, o dar kaip skamba… Juk iš karto gaunamas švarus, gražus garsas vos tik paspaudus klavišą. O mokantis groti smuiku praeis metai, kol išmoksime išgauti gražų garsą. Taigi smuikais groja optimistai, o fortepijonais – pesimistai (šypsosi – red. past.).

Iš ko kitą smuikininką pažinsi?

Iš nuospaudų ant pirštų, taip pat iš stygų nuospaudos ant kaklo. Grojimas smuiku – juvelyriškas darbas. Ugdo žmogaus preciziškumą.

Kokia didžiausia Jūsų kūrybinė svajonė?

Atlikti vieną savo mėgstamiausių kūrinių smuikui – J. S. Bacho „Čakonos“ solo partiją savo mylimoje ir visada lankomoje Švento Michaelio bažnyčioje Hamburge. Tebūnie ne per koncertą – kad ir vienam vakare. Melstis galima ir su smuiku, o „Čakona“ – tai muzikinė Biblija.

Algirdas Šochas

Kokiomis ekstremaliausiomis sąlygomis esate koncertavęs?

Gal tai nebus ekstremaliausios sąlygos, bet kad nuotykis – tai tikrai. Per koncertą esu sudaužęs smuiką tiesiog grodamas! Tai buvo paskutinis turo koncertas, buvo verčiamas paskutinis puslapis, o kūrinio pavadinimas buvo „Džiaugsmas“ (juokiasi – red. past.).

Ką klausytojai išgirs per Jūsų su Gryta Tatoryte koncertą „Kultūros naktyje“?

Pasirodymas skirtas platesnei auditorijai. Vienos valandos koncerte bus labai įvairių kūrinių. Prie gana akademiškos programos pridėjome A. Piazzollos kūrinį. Manau, būtent jis koncertą pagardins kaip cinamonas kavą ir nepaliks abejingų.

Gyvenate ir mokotės Vokietijoje. Ko lietuviško pasiilgstate labiausiai?

Juodos duonos, Trakų ir Nidos.

Ką Vokietijoje ir kituose kraštuose, kuriuose koncertuojate, pasakojate apie lietuvius? Kaip pristatote mūsų valstybę?

Pristatau kaip mažą, jaukią ir svetingą šalį, kurios nuostabi gamta ir sena istorija. Rekomenduoju būtinai apsilankyti.

DOSJĖ

Algirdas Šochas, smuikininkas, 23 m.

Mokslai:

2008–2010 m. mokėsi tarptautinėje muzikos akademijoje „Incontri col Maestro“ Italijoje (prof. Pavelo Bermano klasėje).
Nuo 2010 m. studijuoja Hochschule für Musik und Theater Hamburg Vokietijoje (iki 2012 m. prof. Boriso Garlitsky klasėje).
Nuo 2012 m. asistuoja savo dabartinei profesorei Tanjai Becker-Bender, vesdamas technikos valandas studentams Hochschule für Musik und Theater Hamburg.

Rėmėjai:

2007–2010 m. remtas M. Rostropovičiaus fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“.
Nuo 2011 gauna „Oscar und Vera Ritter-Stiftung“ fondo stipendiją.

Pasiekimai:

Koncertavo garsiojoje Mozartsaal Hamburg salėje Vokietijoje, taip pat Rusijoje, Azerbaidžane, Prancūzijoje, Austrijoje, Olandijoje, Belgijoje, Baltarusijoje, Latvijoje ir Estijoje.

Griežė su garsiausiais Lietuvos orkestrais: Lietuvos kameriniu, Šv. Kristoforo kameriniu, Valstybiniu simfoniniu, LMTA simfoniniu orkestru.

Užsienyje koncertavo su Hamburgo JOH jaunimo simfoniniu, Lietuvos ir Austrijos jungtiniu, Baku simfoniniu jaunimo ir kitais orkestrais.

Suteikta Karalienės Mortos premija.

A. Šocho ir pianistės G. Tatorytės koncertas vyks birželio 20 d. „Kultūros naktyje“ Valdovų rūmuose, Vilniuje. Programoje – Balio Dvariono, Edvardo Griego, Fritzo Kreislerio, Maurice’o Ravelio ir Astoro Piazzollos muzikiniai šedevrai smuikui ir fortepijonui.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: