Pradinis / KARJERA / Studento sukurti produktai – unikalios naujovės maisto pramonėje

Studento sukurti produktai – unikalios naujovės maisto pramonėje

Prieš metus lietuvio studento įkurta įmonė gamina neįprastus, šalyje mažai matytus produktus – sausą medų, maistą su gerosiomis bakterijomis ir sausainius iš jogurto. Jie buvo sukurti pasitelkus vienus moderniausių ir brangiausių biotechnologijos metodų, kurie iki šiol Lietuvoje nebuvo plačiai pritaikyti: liofilizaciją ir purkštuvinį džiovinimą. Tai – unikalūs džiovinimo būdai, leidžiantys išsaugoti visas natūralaus maisto gerąsias savybes.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) absolventas Erikas Treskovskis savo įmonę įkūrė dar studijų metu, siekdamas pagerinti Lietuvoje prieinamų probiotinių papildų kokybę. Jis sukūrė paprastą metodą, kaip apvilkti polimerine plėvele bifidobakterijas, arba probiotikus, – žarnyno mikroorganizmus.

„Šis metodas leidžia integruoti bakterijas į maistą, gėrimus, pašarus. Jį taikant apsaugotos gerosios bakterijos nukeliauja iki žarnyno ir nesuyra skrandyje“, – teigia VDU molekulinės biologijos ir biotechnologijos magistras.

Pirmasis įmonės išradimas – gėrimai su probiotikais. Panaudojus mikrokapsuliavimo technologijas, gerosios bakterijos gali ilgiau išlaikyti poveikį ir jį sustiprinti – šis procesas reikalingas tam, kad gėrimas turėtų ilgesnį galiojimo laiką, nes skystyje bakterijos negali būti ilgai.

Tačiau didžiausia įmonės inovacija – sausas medus. Ji naudoja ekonomiškai praktiškiausią džiovinimo būdą. Džiovinimo metu produktas atomizuojamas iki mikrodalelių ir iš jo išgarinama drėgmė. Purkštuvinis džiovinimas, kurį taiko įmonė, yra beveik tobulas metodas – dėl unikalios technologijos, priešingai nei džiovinant įprastai, medus išlaiko vertingąsias savybes ir tampa dar patogesnis naudoti maisto produktų ir kitų gaminių, kurių sudėtyje yra medaus, gamyboje.

„Yra ir labiau praktinių privalumų, tarkime, maisto pramonėje medaus laikymas yra problemiškas – jis klampus, sunkus, dėl to sandėliavimas sudėtingas, gamybos įrenginius reikia dažnai valyti, nes jie užsikemša. O išdžiovintas medus tampa panašus į miltelinį cukrų, virsta milteliais, kurie yra kur kas patogesni, lengvesni, juos galima tiesiog ištirpinti. Ir, žinoma, medus nepraranda jokių savo antibakterinių ir kitų sveikatai naudingų savybių“, – sako įmonės vadovas.

E. Treskovskio teigimu, įmonė jau sulaukė investuotojų dėmesio, deramasi ir dėl bendradarbiavimo su pieno tiekėjais – svarstoma apie galimybę tiekti pieno produktus su medumi. Sulaukiama ir privačių užsakymų, pavyzdžiui, iš norinčių nusiųsti medaus produktus į užsienį – sausą medų yra neabejotinai patogiau gabenti, pavyzdžiui, skrydžių bagaže.

Įmonė savo inovatyvius metodus gali pritaikyti kuriant jogurtus, sūrelius, gėrimus, sultis, taip pat vaistus, probiotinius papildus, gyvūnų pašarus. Bendradarbiaujant su Lietuvos pienininkystės įmonėmis ir farmacijos kompanijomis planuojama ir toliau kurti naujus išskirtinius produktus, praturtintus probiotinėmis kultūromis, gerinančiomis žmogaus imunitetą, virškinimą.

Įmonė savo technologines inovacijas įgyvendino VDU Gamtos mokslų fakulteto laboratorijoje. Bendradarbiaujant su universitetu, buvo išvystyta jaunosios įmonės idėja gaminti gėrimus su probiotikais, sėkmingai pritaikyti keli džiovinimo būdai ir mikrokapsuliavimas.

Martynas Gedvila

Nuotraukos iš „Probiomo“ archyvo

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top