Pradinis / Lietuviai svetur / Suomijoje pažymėti Baltijos valstybių atkūrimo šimtmečiai

Suomijoje pažymėti Baltijos valstybių atkūrimo šimtmečiai

Rugpjūčio 26–rugsėjo 1 dienomis Helsinkyje vyko trijų Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo 100-mečiams paminėti skirtas festivalis „EE, LV, LT × 100“, organizuotas Šiaurės ministrų tarybos biurų Vilniuje, Rygoje ir Taline bei Šiaurės kultūros centro Helsinkyje bendradarbiaujant su Lietuvos, Latvijos ir Estijos ambasadomis Suomijoje.

Savaitę trukusio festivalio metu dalyviai turėjo išskirtinę progą susipažinti su Baltijos šalių istorija, kultūra ir jų sąsajomis, dalyvauti diskusijose, festivalio programa apėmė skirtingo žanro renginius – nuo poezijos ir kino filmų iki diskusijų geopolitinėmis temomis. Lietuvai atstovavo didelis būrys menininkų bei akademinio pasaulio atstovų.

„Džiaugiamės tokiu unikaliu kultūriniu renginiu, kuriame trys Baltijos šalys nepriklausomybės paskelbimo šimtmečio proga artimiems kaimynams suomiams bei Helsinkio svečiams pristatė mūsų šalių šiuolaikinės kultūros dalelę ir bendrus projektus, kuriuose darniai susivienijo tiek bendra istorinė bei kultūrinė patirtis, tiek kiekvienos iš mūsų tautos išskirtiniai bruožai. Dar kartą įsitikinome, kad mūsų stiprybė yra mūsų vienybė“, – festivalio metu sakė Lietuvos ambasadorius Suomijoje Valdemaras Sarapinas.

Savo poetinę kūrybą lietuvių ir anglų kalbomis pristatė rašytoja, dramaturgė, scenaristė ir dėstytoja Gabrielė Labanauskaitė. Poezijos vakare G. Labanauskaitė auditoriją netikėtai įtraukė į poezijos ir muzikos sinergijos improvizaciją.

Baltijos ir Šiaurės šalių ir jos gyventojų tapatybės temomis, istorinių, politinių, kultūrinių sąsajų klausimais, apie dabartinę geopolitinę padėtį bei Baltijos ir Šiaurės šalių bendradarbiavimą diskusijoje kalbėjo politologas profesorius Mindaugas Jurkynas.

Apie Baltijos šalių gyventojų identitetą, jų istorinę patirtį, žmogaus santykį su šiuolaikiniu pasauliu ir šių temų išraišką literatūroje, trijų Baltijos valstybių literatūros padėtį bei dabartines tematines tendencijas kūryboje kalbėta seminare „Mažų ir didelių šalių literatūros santykis“. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė  Vakarė Smaleckaitė ir literatūros vertėja  Urtė Liepuoniūtė. Trijų Baltijos valstybių atstovai pasidalijo bendro dalyvavimo šių metų Londono knygų mugėje patirtimi, klausytojams organizuoti lietuvių, latvių ir estų rašytojų kūrinių skaitymai.

Festivalio metu pristatyti lietuvių režisieriaus  A. Juzėno filmas „Pelėdų kalnas“ ir režisieriaus G. Šiaulio trumpametražis filmas „Kaukai“.

Festivalio pabaigą vainikavo unikalios architektūros Helsinkio Uolos bažnyčioje surengtas Baltijos šalių džiazo atlikėjų koncertas „Šiaurietiška aistra“, kuriame grojo Lietuvos džiazo virtuozas ir žvaigždė, trimitininkas Valerijus Ramoška.

Estija nepriklausomybę paskelbė 1918 m. vasario 24 d., Latvija – 1918 m. lapkričio 18 d., o Suomija – 1917 m. gruodžio 6 d.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: