Pradinis / Šeima ir sveikata / Šventiniu laikotarpiu skirkime laiko artimiausiems žmonėms

Šventiniu laikotarpiu skirkime laiko artimiausiems žmonėms

Didžiosios metų šventės yra šviesus laikotarpis, kai galime šiek tiek pristabdyti įsisiūbavusį gyvenimo ritmą ir skirti laiko artimiausiems žmonėms. Deja, dažnai net ir tokios šeimai skirtos šventės, kaip Kūčios ir Kalėdos, pavirsta eilinėmis linksmybėmis neišsiverčiant be alkoholio. Tėvai, įsisukę į šventinį šurmulį, pamiršta, kad vaikams svarbios ne tik dovanos, bet ir dėmesys.

Kalėdų rytą pakuojamos dovanos, vėliau sėdama šventinių pietų, o tada – kas sau. Tėvai lieka prie stalo, vaikai „paliekami ramybėje“, jiems neįdomu sėdėti su suaugusiaisiais. Pažįstama? Daugybė šeimų taip praleidžia gražiausias metų šventes.

„Ne vienas tyrimas, taip pat ir mūsų pernai parengta ataskaita atskleidė, kad didžiausią įtaką jauniems žmonėms daro pavyzdys šeimoje. Nors šventės laikomos poilsio ir atsipalaidavimo laikotarpiu, tėvai neturėtų pamiršti, kad švenčių metu vaikų dėmesys yra nukreiptas būtent į juos. Vaikai stebi ir įsimena šeimoje formuojamas šventines tradicijas, ritualus ir tarpusavio elgesį. Paaugliams, kurie galbūt nenoriai parodo, kad jiems svarbios šeimyninės šventės, reikėtų skirti ne ką mažiau dėmesio nei patiems mažiausiesiems“, – sako „Mentor Lietuva“ vadovė Bernadeta Lažauninkaitė.

Psichologė, socialinių mokslų daktarė Laima Bulotaitė prieš pagrindines metų šventes kviečia kiekvieną savęs paklausti: „Kodėl reikia per šventes vartoti alkoholį? Kodėl aš ruošiuosi tai daryti? Kad atsipalaiduočiau, pasilinksminčiau? Jei taip, galbūt reikėtų paieškoti kitų atsipalaidavimo ir pasilinksminimo būdų?“

Įtraukiančios, skatinančios bendravimą veiklos padeda išvengti per didelio alkoholio vartojimo ir kiekvienam šeimos nariui tapti šventės dalyviu. Šventiniai užsiėmimai gali būti patys įvairiausi: prie Kūčių stalo pasidalykite praėjusių metų linksmiausiomis akimirkomis ir ateinančių metų svajonėmis. Jei švenčiate gausiame artimųjų būryje, su mažaisiais šeimos nariais galite kurti vaidinimus, su vyresniais paruošti protų mūšį. Galite išvažiuoti į gamtą pasivaikščioti ir ten su karšta arbata skanauti kalėdinius pyragus. O gal pažįstate žmonių, kurie vieni sutinka šventes? Su visa šeima aplankykite juos. Stalo žaidimai gali būti puikus kiekvienos šventės užsiėmimas. O Kalėdų Senio „netikėtas“ užsukimas į svečius su įvairiomis užduotimis ir nematerialiomis dovanomis gali pradžiuginti tiek mažą, tiek suaugusį šventės dalyvį.

Asociacija „Mentor Lietuva“ yra nevyriausybinė ne pelno siekianti organizacija, veikianti kaip tarptautinės „Mentor“ organizacijos atstovybė ir siekianti bendros misijos – apsaugoti jaunus žmones nuo piktnaudžiavimo narkotikais, skatinti juos sveikai gyventi. Asociacijos veiklą užtikrina jos steigėjai ir nariai: „SEB“ bankas, advokatų kontora „Lawin“, „Vičiūnų“ įmonių grupė, „OVC Consulting“ ir „Alma littera“ įmonių grupė.

 Parengė Bernadeta Lažauninkaitė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: