Pradinis / Sportas / Trakuose varžėsi beveik 2000 bėgikų

Trakuose varžėsi beveik 2000 bėgikų

Antrąjį gegužės sekmadienį Trakuose vyko Trakų pusmaratonis – renginys bėgimo profesionalams ir mėgėjams, skirtas Lietuvos narystės Europos Sąjungoje dešimtmečiui paminėti.

Rungtyniauta pusės maratono (21,097 kilometro), dešimties ir penkių kilometrų bėgimo, šiaurietiškojo ėjimo rungtyse. Jauniausi varžybų dalyviai įveikė vieną kilometrą, būrys jaunų šeimų su vaikučiais vežimėliuose taip pat dalyvavo komandinėse vieno kilometro varžybose. Renginio organizatorė įmonė „General Financing“ parengė vaizdingą trasą – greta Bernardinų (Lukos) ežero ir netgi per ežerą – naujuoju pėsčiųjų tiltu į Varnikų gyvenvietę ir atgal. Keliose trasos vietose bėgikus ir sirgalius pasitiko nuotaikingi Trakų meno mokyklos Saksofonų kvarteto ir Varinių pučiamųjų instrumentų ansamblio muzikantai.

Ištvermės egzaminas ir galimybė sužinoti nauja

Trakų pusmaratonis pirmą kartą surengtas prieš metus. Šiemet renginyje dalyvavo beveik 2 tūkst. dalyvių, jų palaikyti į Trakus atvyko keletas tūkstančių sveikai ir aktyviai gyvensenai neabejingų sirgalių.

Startą šeimų vieno kilometro komandinių varžybų dalyviams davė sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis. Šiais, Vaikų sveikatos metais, ministras linkėjo gerovės ir puikios sveikatos vaikams, šeimoms ir visai visuomenei. V. Andriukaitis lankėsi renginio aikštėje įkurtame sveikatingumo žinių ir paslaugų miestelyje. Čia buvo galima susipažinti ir su Sveikatos apsaugos ministerijos, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (SMLPC) parengtomis sveikatingumo edukacijos programėlėmis, atlikti testus. (Sveikatos apsaugos ministerija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras – vieni iš renginio informacinių rėmėjų.) Specialistai teikė sveikatos stiprinimo, mitybos, fizinio aktyvumo konsultacijas, matavo kraujospūdį, skaičiavo ir įvertino kūno masės indeksą, mokė pirmosios pagalbos metodikų, patarė, kaip geriau karštuoju metų laiku malšinti troškulį, apsisaugoti nuo erkių ir kt. Vaikai SMLPC palapinėje dalyvavo mitybos piramidės piešimo pamokėlėje, o suaugusieji itin domėjosi kūno sudėties analizatoriumi. Šį metodą demonstravo ir testus atliko Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai.

Pristatyti naujausi SMLPC leidiniai „Sveikatos mokymas. Mokymo metodų praktinis panaudojimas mokant pirmosios pagalbos“, „Mokykimės gyventi kintančio klimato sąlygomis“ ir kiti. Naudinga informacija ir patarimai dalyti ir kaip lankstinukai „Širdis“, „11 paprastų patarimų pradedančiam mankštintis ar sportuoti“, „Sveikos ir laimingos senatvės paslaptis – judėjimas“, „Mokomės būti saugūs pėstieji“ ir kt.

SMLPC specialistai pataria: mankštinimasis – būtinas užsiėmimas, kurio metu siekiama svarbių asmeninių tikslų. Pradedantiesiems bėgioti savo sveikatos labui patariama krūvį didinti pamažu, bėgimo atkarpas derinti su spartaus ėjimo atkarpomis, pastarąsias ilgainiui trumpinant, o lengvo bėgimo – didinant. Svarbu fizinį aktyvumą derinti su poilsiu ir visaverte mityba. Pakankamai vandens, daugiau daržovių ir mažiau riebalų – šie ir kiti sveikos gyvensenos principai aktyviems žmonėms ypač svarbūs. Didinant bendrą fizinį aktyvumą, kartu ir aerobinį darbingumą, reikia ir tinkamos, ilgalaikės ir pakankamo kaloringumo dietos.

Ne greitis, o laikas, praleistas bėgimo takelyje, teikia sveikatos

Bėgimas dėl palyginti nesudėtingo krūvio dozavimo yra vienas prieinamiausių reguliaraus fizinio aktyvumo būdų įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonėms. Pasak Trakų pusmaratonio dalyvės Renatos, bėgimas jau dešimt metų yra jos gyvenimo dalis. Bėgioti pradėjo būdama 23-ejų, šiuo metu, treniruotėms skirdama po valandą keletą kartų per savaitę, ji smagiai įveikė ketvirtį maratono. Tai pasirengimas artėjančioms rimtesnėms varžyboms. Būtent žinios ir disciplina, pabrėžia jauna moteris, leidžia gerai jaustis ir pasirengti tokiam jėgų patikrinimui kaip Trakų pusmaratonis.

53 metų Rimo sportinės karjeros ir aktyvios gyvensenos stažas – 45 metai. „Bėgu, nes negaliu nebėgti! Dešimt kilometrų bėgte man yra ne sunkus darbas, o malonumas, nors specialiai nesirengiau, – dalijosi varžybų įspūdžiais vilnietis. – Kai fizinis krūvis reguliarus, visa gyvensena tampa paprastesnė, racionalesnė, nėra pagundų smaližiauti. Bėgimas teikia geros nuotaikos, ugdo valią, neleidžia aptingti ir apsunkti.“

Rimui antrino jaunesni jo varžovai Darius ir Audrius: „Laikas bėgimo takelyje arba futbolo aikštėje yra tarsi priminimas kūnui, jog tingėti nėra naudinga.“

Dalyviai, pergalės, dovanos

Dauguma Trakų pusmaratonio svečių – iš Lenkijos ir Baltarusijos. Dalyvavo ir Japonijos, Naujosios Zelandijos piliečių; iš viso – šešiolikos šalių atstovai.

Pusę maratono įveikė pusšimtis dalyvių, o nugalėtoju tapo Jurij Kaptserau iš Baltarusijos. Jis distanciją įveikė per valandą ir septynias minutes. Rasa Drazdauskaitė – greičiausiai pusę maratono nubėgusi moteris (per valandą ir septyniolika minučių). 10,5 kilometrų rungtyje, aplenkę šešis šimtus dalyvių, nugalėjo Justinas Beržanskas (bėgimo takelyje užtruko 33 minutes) ir Renalda Kergytė (37 min., 30 sek.). Penkių kilometrų trasoje greičiausi buvo Paulius Bieliūnas (17 min., 13 sek.) ir Simona Janavičiūtė (22 min., 20 sek.).

Sėkmingai įvairiose rungtyse pasirodė Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojų ir jų šeimų komanda.

Visiems dalyviams įteikti originalūs rankų darbo atminimo medaliai, absoliutiems ir amžiaus grupių nugalėtojams išdalytas 15 tūkst. litų prizinis fondas.

Kitąmet bėgimo profesionalai ir aktyvios gyvensenos mėgėjai Trakų pusmaratonyje laukiami gegužės 10 dieną.

Parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Danguolė Andrijauskaitė
Nuotraukos – autorės

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: