Pradinis / Šeima ir sveikata / Tyrimas: įžeidimai internete neigiamai atsiliepia gyvenimui

Tyrimas: įžeidimai internete neigiamai atsiliepia gyvenimui

Didžiausią poveikį neigiamos žinutės ar veiksmai internete turi merginoms. Jos vėliau dėl to jaučia skaudesnes pasekmės ir realiame gyvenime, rodo atliktas tyrimas. Vidutiniškai net 65 proc. žmonių yra patyrę kokią nors grėsmę internete. Tarp penkių populiariausių: nenorimos žinutės iš nepažįstamųjų, apgaulingos žinutės, nepagarbus bendravimas, nepageidaujamos intymios žinutės ir tyčinis provokavimas.

„Iš pirmo žvilgsnio šios grėsmės jau tapo mūsų kasdienybe internete, tačiau su tokia situacija susitaikyti negalima. Tyrimas parodė, kad visos tokios neigiamos patirtys internete atsiliepia ir realiame gyvenime. Todėl turime dėti visas pastangas, kad ir skaitmeninėje erdvėje vieni kitus gerbtume ir suprastume, o ne prisidengdami anonimiškumo kauke lengva ranka sunkintume kitų žmonių gyvenimą“, – sako Ainis Kavaliauskas, „Microsoft Lietuva“ vadovas.

Du iš trijų susiduria su grėsmėmis internete

„Microsoft“ antrus metus iš eilės atliko tyrimą [1], kuriuo siekė išsiaiškinti, kokias grėsmes žmonės patiria internete ir kokią įtaką jos turi tolesniam jų gyvenimui. Per metus bendras patirtų grėsmių rodiklis nepakito – 65 proc. žmonių iš apklaustų šalių su jomis susidūrė.

Tyrėjai 20 grėsmių suskirstė į keturias grupes. Dažniausiai žmonės susidūrė su įkyriomis patirtimis, pvz., nepageidaujamos žinutės ar apgaulės. Tokių buvo 56 proc. (50 proc. 2016 m.). Tiek pernai ir užpernai beveik 40 proc. kentė nuo užgaulių atvejų (patyčios ir pan.), trečdalis (1 proc. daugiau nei užpernai) susidūrė su intymiomis neigiamomis patirtimis, o 16 proc. (19 proc. užpernai) – su reputacijos žeminimo atvejais.

Penkios populiariausios grėsmės internete pernai buvo nenorimos žinutės iš nepažįstamųjų (susidūrė 41 proc.), apgaulingos žinutės (27 proc.), nepagarbus bendravimas (21 proc.), nepageidaujamos intymios žinutės (21 proc.) ir tyčinis provokavimas (angl. trolling – 19 proc.).

Mažiau pasitikime vieni kitais

Tyrimas taip pat atskleidė, kokią įtaką vėliau jaučiame dėl neigiamų patirčių internete. Didžioji dalis nurodė, kad dėl to mažiau pasitiki žmonėmis internete (40 proc.) ir realiame gyvenime (28 proc.), o ketvirtadalį pradeda kankinti nemiga, gyvenime atsiranda daugiau streso.

Merginoms pasekmės skaudesnės

Tyrėjai papildomai išskyrė, kokį poveikį merginoms ir vaikinams daro priekabiavimo žinutės (nenorimos intymios ar kitokios žinutės, patyčios ir pan.).  Tarp 13–17 metų paauglių dažniau nuo to kentė merginos nei vaikinai (56 proc. ir 47 proc.). Tarp suaugusių moterų ir vyrų šis rodiklis pasiskirstė atitinkamai 56 proc. ir 54 proc.

Tokios neigiamos patirtys vėliau merginoms daro ir didesnę neigiamą įtaką nei vaikinams. Tiek paauglės, tiek suaugusios moterys labiau linkusios prarasti pasitikėjimą kitais internete ir realiame gyvenime, patiria didesnį stresą ir dažniau kenčia nuo depresijos. Priekabiavimo pasekmės itin jaučiamos tarp paauglių – jos po tokių patirčių tris kartus dažniau galvoja apie savižudybę nei suaugusios moterys.

Tereikia sekti keturiomis taisyklėmis

  1. Kavaliauskas ragina vadovautis keturiomis auksinėmis taisyklėmis:
  • Pirma, internete reikėtų bendrauti pagarbiai, kiekvieną situaciją vertinti objektyviai.
  • Antra, gerbti skirtumus ir kitokias pažiūras, o kai iškyla nesusipratimų, bandyti išvengti asmeniškumų bei įžeidimų.
  • Trečia, prieš veliantis į kokį nors konfliktą, apgalvoti savo veiksmus ir nerašyti ar siųsti ko nors, kas gali įžeisti žmogų ar pažeminti jo orumą.
  • Ketvirta, užtarti kitus, kurie internete patiria išnaudojimą ar netinkamą elgesį. Jei tai nepadeda, pranešti apie nusižengimus atsakingiems asmenims.

[1] Tyrimas buvo atliktas Airijoje, Argentinoje, Australijoje, Belgijoje, Brazilijoje, Čilėje, Italijoje, Kinijoje, Kolumbijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Indijoje, Meksikoje, Rusijoje, Pietų Afrikoje, Turkijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Vengrijoje, Japonijoje, Malaizijoje, Peru ir Vietname.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top