Pradinis / Aktualijos / Valdas Adamkus Vašingtone pagerbtas Trumano ir Reigano Laisvės medaliu

Valdas Adamkus Vašingtone pagerbtas Trumano ir Reigano Laisvės medaliu

Lapkričio 14 dieną Komunizmo aukų memorialinis fondas Vašingtone surengė konferenciją ir iškilmingą atminimo renginį, skirtą pagerbti komunizmo aukoms ir pasmerkti milijonus gyvybių kainavusiems komunistinių režimų nusikaltimams visame pasaulyje. Šių metų renginyje ypatingas dėmesys buvo skirtas Baltijos šalių, šiemet pažyminčių Nepriklausomybės paskelbimo šimtmečius, istorijai, kovai su komunistiniu režimu ir sėkmingam išsivadavimui iš sovietinės okupacijos.

JAV sostinėje surengtos ceremonijos metu kadenciją baigęs Lietuvos Prezidentas V. Adamkus buvo apdovanotas Trumano ir Reigano Laisvės medaliu. Negalėdamas dalyvauti renginyje Vašingtone, jis į susirinkusius vakaro svečius kreipėsi per vaizdo įrašą. Prezidentas V. Adamkus akcentavo Lietuvos žmonių drąsą ir pasiaukojimą kovoje prieš komunizmą ir sovietinę okupaciją, dėkojo Lietuvos diasporai JAV už jos ypač svarbų vaidmenį kovoje už laisvę ir demokratijos vertybes. „Trumano ir Reigano Laisvės medalis simboliškai įprasmina mano gyvenimo kelią, o vertybės, kuriomis vadovavosi šie JAV prezidentai, turėjo didžiulę įtaką ne tik man, bet ir ištisoms kartoms“, – pažymėjo V. Adamkus, dėkodamas Jungtinėms Valstijoms už nuosekliai vykdytą Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką ir Komunizmo aukų memorialiniam fondui už jo prasmingą veiklą.

Kartu su Valdu Adamkumi Trumano ir Reigano Laisvės medaliai taip pat buvo įteikti Nacionalinio fronto įkūrėjai ir buvusiai Latvijos užsienio reikalų ministrei, europarlamentarei Sandrai Kalnietei ir Estijos atstovui –  vienam iš Estijos lyderių išsilaisvinant iš sovietinės imperijos, Nacionalinės nepriklausomybės partijos įkūrėjui, europarlamentarui Tunne Kelamas. Renginyje taip pat dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narė, NATO Parlamentinės Asamblėjos prezidentė Rasa Juknevičienė, Seimo narys, Transatlantinių santykių ir demokratinės plėtros pakomitečio pirmininkas Žygimantas Pavilionis ir Lietuvos garbės konsulas Jonas Prunskis.

Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentas Donaldas Trumpas lapkričio 7 dieną oficialiai paskelbė Nacionaline komunizmo aukų atminimo diena. Baltųjų Rūmų išplatintame JAV Prezidento pranešime teigiama, kad nuo totalitarinių komunistinių diktatūrų pasaulyje žuvo daugiau nei 100 milijonų žmonių.

Pagarbos ir atminimo medalis, kurį įsteigė Komunizmo aukų memorialinis fondas, kiekvienais metais įteikiamas pasižymėjusiems kovotojams už laisvę. Šiuo medaliu pirmasis 1999 m. buvo įvertintas Lietuvos Atkuriamojo Seimo Pirmininkas profesorius V. Landsbergis, o 2010 m. medalis įteiktas Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signatarui, Seimo nariui Emanueliui Zingeriui. Trumano ir Reigano medaliais taip pat buvo pagerbtos tokios asmenybės kaip Jonas Paulius II, Čekijos prezidentas Vaclavas Havelis, Lenkijos prezidentas Lechas Walesa,  kiti žymūs Vidurio ir Rytų Europos bei kitų su komunizmu kovojusių ar tebekovojančių šalių disidentai.

Komunizmo aukų memorialinis fondas Vašingtone veikia nuo 1994 metų. 2007 metų birželio 12 d. JAV sostinėje buvo atidengtas paminklas komunizmo aukoms atminti ir įamžinti.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: