Pradinis / Mokslas ir švietimas / Vandenyne egzistuoja sūkuriai, kurių veiklos principas – visai kaip juodosios skylės

Vandenyne egzistuoja sūkuriai, kurių veiklos principas – visai kaip juodosios skylės

Šveicarijos Ciuricho aukštojoje technikos mokykloje ir Majamio universitete (JAV) dirbantys mokslininkai teigia Žemėje aptikę sūkurius, veikiančius taip pat kaip juodosios skylės kosmose.  Šie sūkuriai pastebėti pietinėje Atlanto vandenyno dalyje. Aptikti sūkuriai yra milžiniški ir nematomi plika akimi, tačiau mokslininkai, remdamiesi iš palydovų darytomis nuotraukomis, teigia, jog šie sūkuriai į save traukia vandenyno vandenį lygiai tokiu pat būdu, kaip ir juodosios skylės kosmose traukia į save ir praryja šviesą. Teigiama, jog nepaliaujamai judančių vandens srovių apsupti verpetai „praryja“ viską, kas į juos patenka: šiukšles, įvairias gyvybės formas ir, netgi, vandenį.

Šiuo reiškiniu susidomėję George Haller (Šveicarijos Ciuricho aukštoji technikos mokykla) ir Francisco Beron-Vera (Majamio universitetas) tyrė iš palydovų darytų nuotraukų sekas, tai leido sūkurius ištirti matematiškai ir nustatyti srautų ribas, esančias sūkurio viduryje.

Be to, mokslininkai teigia, jog vandenyje esantys sūkuriai, taip pat kaip ir juodosios skylės, turi savo „fotonų sferą“ arba „fotonų ratą“. Kaip kosmose šviesos spindulys, atsidūręs tam tikrame atstume, nustoja suktis į juodąją skylę, bet išlinksta ir grįžta į pradinę padėtį, suformuodamas apskritą orbitą, taip ir aplink vandens sūkurį susidaro panaši sfera. Šioje sferoje skysčio dalelės juda uždaru ratu, neturėdamos galimybės iš rato išlėkti. Taigi, mokslininkai teigia, jog šie vandens sūkuriai matematiniu požiūriu atitinka juodąsias skyles.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

LSBP-logo-h-525px

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: