Pradinis / Kultūra / Vilniaus kongresų rūmusoe koncertuoja Lukas Geniušas

Vilniaus kongresų rūmusoe koncertuoja Lukas Geniušas

Lukas Geniusas

Balandžio 26-osios vakarą Vilnaius kongresų rūmuose svečiuojasi sparčiai į muzikos olimpą kopiantis pianistas Lukas Geniušas, jau spėjęs įveikti sudėtingiausius fortepijoninius opusus ir laimėjęs reikšmingus tarptautinius pianistų konkursus.

L. Geniušas (g. 1990) – trečios kartos Geniušų muzikantų dinastijos atstovas, pianistų Petro Geniušo ir Ksenijos Knorre sūnus. Penkerių pradėjo skambinti fortepijonu, o nuo šešerių – koncertuoti. Šiuo metu pianistas studijuoja savo močiutės prof. Veros Gornostajevos klasėje Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje. Pelnęs Sidabro medalį ir II premiją Tarptautiniame F. Chopino pianistų konkurse Varšuvoje, pianistas gavo eilę pasiūlymų koncertuoti Lenkijoje, Lietuvoje, Italijoje, Danijoje, Makedonijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Japonijoje, Rusijoje ir kt. šalyse. L. Geniušo skambinimas pasižymi įspūdingu virtuoziškumu, stilingumu, intelektualia ištarme, temperamento, emocijų ir logikos derme.

Klausytojams penktadienio vakare skambės Antono Bruknerio ir Ludwigo van Bethoveno kūryba. Vienišas, giliai religingas austrų kompozitorius A. Brukneris (1824–1896) ilgus metus dirbo Linco katedros vargonininku, rašė religinius kūrinius ir garsėjo įspūdingomis improvizacijomis. Paprastas ir naivus kaip vaikas amžininkų  Bruckneris dažnai buvo išjuokiamas kaip neturintis talento ir skonio, nesuprantantis muzikos kūrybos aktualijų. O išties Bruckneris buvo labai savitas kompozitorius, greta Beethoveno ir Brahmso įnešęs didžiausią indėlį į simfonijos žanro raidą. Šlovė aplankė Brucknerį tik sulaukus 50-ties. Ją atnešė Ketvirtoji „Romantinė“ simfonija, pirmąsyk atlikta 1881 m.

Visi penki L. van Bethoveno koncertai fortepijonui buvo sukurti per 15 metų (1794–1809) ir skirti pasirodymams taip vadinamose Beethoveno Vienos koncertinėse akademijose. Kompozitorius tęsė Mozarto pradėtą koncerto simfonizacijos tradiciją: orkestras čia jau nebe solisto šešėlis, o lygiavertis jo partneris. Būdamas pianistas-virtuozas ir puikiai išmanydamas instrumento technines galimybes, kompozitorius sukūrė ypač sudėtingas solisto partijas.

Orkestrui vadovaus Amos Talmon (Izraelis), diriguojantis žymiausiems Izraelio orkestrams – Izraelio filharmonijos, Izraelio simfoniniam Richon-LeZion, Jeruzalės radijo ir kitiems orkestrams. 2000 m. Talmonas įkūrė „Music Angels“ fondą, teikiantį paramą jauniems Izraelio muzikantams, organizuojantį jų koncertus. Dirigentas taip pat bendradarbiauja su Poznanės, Gdansko, Vroclavo ir Čekijos filharmonijų orkestrais, Čekijos ir Lenkijos radijo, Ciuricho, Sankt Peterburgo simfoniniais, Meksikos valstybiniu, „Berlin Sinfonietta“ ir daugeliu kitų Europos ir Amerikos  orkestrų.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: