Pradinis / Šeima ir sveikata / Virškinimo sutrikimas. Kaip to išvengti?

Virškinimo sutrikimas. Kaip to išvengti?

187263841_def7ad1370_bŠventiniu periodu parduotų preparatų nuo virškinimo sutrikimo padaugėjo trečdaliu, rodo vaistinių tinklo „Camelia“ duomenys. Vaistininkų teigimu, pastarąją savaitę kas trečias gyventojas, apsilankęs vaistinėje, skundžiasi virškinimo problemomis: pilvo pūtimu, sunkumu skrandyje, pykinimu ir kitais nemaloniais pojūčiais.

Padažnėję virškinimo sutrikimai

„Virškinimo bėdos – aktualiausia tema vaistinėse pastaruoju metu. Tai siejame su šventiniu maratonu, kuris paprastai gyventojus skatina persivalgyti, taip pat dažnai valgomas riebus maistas. Skubėdami žmonės praranda saiką ir užmiršta maisto derinimo principus. O per didelis maisto, ypač riebaus, kiekis sutrikdo kepenų, skrandžio, kasos veiklą, ir tada atsiranda nemalonūs pojūčiai virškinamajame trakte“, – komentavo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Svarbi įpročių kontrolė

Jos teigimu, šias tendencijas rodo ir vaistinės parduodamų preparatų skaičius: virškinimo fermentų, gerųjų bakterijų mišinių, skrandžio rūgštį mažinančių medikamentų gruodžio pabaigoje nupirkta trečdaliu daugiau nei įprastai. „Šios priemonės veiksmingai palengvina virškinimo sutrikimų simptomus, tačiau ne mažiau svarbios yra profilaktinės priemonės ir mitybos įpročių kontrolė“, – pabrėžė G. Krikščiūnienė.

Nesaikingo šventimo pasekmės

Pasak gydytojų, virškinimo sistemos ligos ir taip užima 2–3 vietą tarp dažniausių sveikatos sutrikimų, o nesaikingas šventimas problemas tik paaštrina.

„Per šventes žmonės valgo labai daug įvairaus maisto, mažai juda, daug laiko praleidžia prie gausiai nukrauto vaišių stalo ir televizoriaus. Neapsieinama ir be alkoholio. Dėl to dažniausiai skundžiamasi pilnumo, sunkumo pojūčiais, dalis ligonių tai įvardija kaip „nevirškinimą“, „skrandžio sustojimą“. Jie pasireiškia skausmu epigastriume, rėmens graužimu, pykinimu, kai kada ir vėmimu. Vieni suviduriuoja, kitiems viduriai užkietėja, taip pat pučia pilvą, vargina spazminiai skausmai. Visa tai gali gana rimtai aptemdyti šventes“, – sakė „MediCA klinikos“ gydytoja gastroenterologė Edita Jakubauskienė.

Gydytoja akcentavo, kad jei šie simptomai užsitęsia ilgesnį laiką, bendra būklė negerėja, nepadeda namų vaistinėlėje esančios priemonės, reikėtų sunerimti. „Gausus ir riebaus maisto, alkoholio vartojimas gali baigtis rimtomis komplikacijomis: sukelti skrandžio, kasos ar kepenų uždegimą, išprovokuoti kepenų dieglį, kurie būdingi tulžies pūslės akmenligei; gali atsirasti ar paūmėti opaligė. Būna, kad paūmėjus šiems simptomams daliai švenčių dalyvių tenka gydytis stacionare. Nors taip pasitaiko nedažnai, šias pasekmės turėti omenyje reikėtų visiems gyventojams“, – priminė E. Jakubauskienė.

Kas sukelia virškinimo sutrikimus

Jos teigimu, dažniausiai virškinimo sutrikimų atsiranda dėl pasikeitusio raciono, suvalgyto didesnio nei įprasta maisto kiekio, riebesnio ar aštresnio maisto, nesubalansuotos mitybos. „Virškinimo sutrikimus taip pat gali lemti blogai sukramtytas, paskubomis suvalgytas maistas. Dar viena prastos savijautos po švenčių priežastis – vėlyvas valgymas. Baigiantis dienai, virškinimo sistema „atsipalaiduoja“, todėl įpratus valgyti vėlai dažniausiai prasideda virškinimo sutrikimai“, – teigė gydytoja.

Specialistės patarimai

E. Jakubauskienė patarė, kad, norint to išvengti, reikia nepersivalgyti, valgyti reguliariai, vartoti subalansuotą maistą, gerti pakankamai skysčių. „Reikėtų rinktis kuo daugiau skaidulų ir baltymų turintį maistą, valgyti daugiau šviežių daržovių ir vaisių. Kita vertus, net ir riebiausi patiekalai nesukels problemų, jei bus valgoma saikingai. Be to, valgyti reikėtų lėtai, nes sotumo jausmas atsiranda praėjus 15–20 minučių“, – vardijo „MediCA klinikos“ gydytoja gastroenterologė E. Jakubauskienė.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: