Pradinis / Kultūra / Virtuali 1908–1929 m. šventinių atvirukų paroda

Virtuali 1908–1929 m. šventinių atvirukų paroda

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka parengė virtualią parodą „Džiugių šv. Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų linkime Tamstoms!“, kurioje pristatomi 1908–1929 m. kalėdiniai ir naujametiniai atvirukai iš Nacionalinės bibliotekos Meno skyriaus fondo.

Kasmet visame pasaulyje prieš didžiąsias žiemos šventes paštininkai išnešioja milžinišką kiekį sveikinimo atvirukų. Kiekvienas jų atspindi siuntėjo individualybę ir kartu tampa savo laikmečio liudininku. Teigiama, kad proginiai atvirukai pakeitė šventinius sveikinimo vizitus, kuriais buvo įprasta išreikšti giminiškus, draugystės ir pagarbos jausmus. Iki telegrafo ir telefono atsiradimo atviruko pirmtakas atvirlaiškis buvo pati populiariausia ir pigiausia komunikacijos priemonė.

Įvairioms šventėms skirtų atvirukų vaizduojamų objektų ir siužetų simbolika buvo skirtinga. Vienokia šv. Velykoms ar vardinėms, kitokia – žiemos šventėms. XIX a. pab.–XX a. pr. kalėdinių ir naujametinių atvirukų simboliai ir motyvai taip pat šiek tiek skyrėsi. Kalėdų Senelis ar eglutė buvo vaizduojami tik šv. Kalėdų sveikinimų atvirukuose. Naujųjų metų – laikrodžių ciferblatai, pasagėlės, kaminkrėčiai, kalendorių lapeliai, skaičiai, gėlių ar keturlapių dobilų puokštės, puošnios kailiniuotos damos, poros su šampano taurėmis… Vėliau tokių ryškių skirtumų nebeliko, to paties siužeto atviruką galima rasti ir su užrašu „Su Šv. Kalėdom!“, ir „Su Naujaisiais Metais!“ Įdomu, kad ant senų atvirukų beveik nerasime išleidimo datos. Data juose atsirasdavo tik ją įrašius siuntėjui arba paštui įspaudus antspaudą…

Lietuvoje pirmieji kalėdiniai ir naujametiniai atvirukai pasirodė XIX a. pabaigoje, o XX a. pradžioje, panaikinus draudimą rašyti lietuviškai, prasidėjo tikras atvirukų leidybos klestėjimas. Lietuvių leidėjai nemažai atvirukų spausdino užsienyje: Danijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Po 1918 m. šventinius atvirukus su tautine atributika kūrė profesionalūs lietuvių dailininkai – G. Bagdonavičius, J. Kaminskas, K. Šimonis, A. Varnas ir kt. Keitėsi laikai, keitėsi atvirukų formos, dydžiai, siužetai, vaizdo reprodukavimo būdai, bet patys šie meno kūriniai neišnyko. Atvirukų pasirinkimas begalinis, tačiau ar gali grožio ir gerų žodžių būti per daug?

Virtuali paroda: http://parodos.lnb.lt/exhibits/show/kaledos-2015

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: