Pradinis / Žmonės / Fotografas Vilmantas Morkvėnas: „Gimiau būti fotografu“

Fotografas Vilmantas Morkvėnas: „Gimiau būti fotografu“

 „Manau, kad aš gimiau būti fotografu“, – sako įvairiuose garsenybių renginiuose dažnai matomas fotografas Vilmantas Morkvėnas. Nors vienu metu gilinosi į socialinius mokslus ir siekė profesionalaus sporto aukštumų, tačiau nuo fotografijos niekada nebuvo nusigręžęs. Nuolatinis domėjimasis šia sritimi ir tobulėjimas, savitas stilius, kūrybiškas, pozityvus ir lankstus mąstymas leido jam pelnyti ir itin reiklių klientų, žymių žmonių įvertinimą.

Vilmantas Morkvėnas. Asmeninio archyvo nuotr.

Papasakokite apie save. Kaip ir kada fotografija tapo Jūsų darbu? Ar tiksliau sakyti – gyvenimo būdu?

Kai man buvo 6 metai, tėtis padovanojo fotoaparatą ir galiu sakyti, kad nuo šio amžiaus pradėjau savo, kaip fotografo, karjerą. Mano tėtis ir jo brolis buvo fotografai, šią genetinę liniją perdavė ir man. Tad fotografija man yra ir hobis, ir darbas, ir gyvenimo būdas. Manau, kad aš gimiau būti fotografu.

Taigi fotografija visada buvo šalia. Tačiau galbūt anksčiau Jums teko darbuotis ir mokytis visiškai su ja nesusijusiose srityse?

Studijavau socialinius mokslus ir sporto discipliną. 5 metus buvau Lietuvos lengvosios atletikos rinktinėje. Profesionaliu sportu užsiiminėjau 15 metų. Esu daugkartinis Lietuvos čempionas, Pabaltijo šalių SEL studentų žaidynėse užėmiau pirmąją vietą. Taip pat teko garbė dalyvauti pasaulio lietuvių olimpiados finale. Europos taurės varžybose esu užėmęs ketvirtąją vietą.

Kadangi sportas reikalauja daug sveikatos, lengvąją atletiką iškeičiau į kitą sportą – į ralį, jame prabuvau 7 metus. Iš ralio pasitraukiau, nes tai labai rizikingas sportas.

Vilmantas Morkvėnas. Asmeninio archyvo nuotr.

Esate žinomas kaip garsių Lietuvos žmonių fotografas ir asmeninių meninių fotosesijų kūrėjas. Tačiau galbūt tuo Jūsų veikla neapsiriboja?

Taip, dirbu ir prie reklamos, maketuoju, retušuoju nuotraukas, kuriu interneto puslapių dizainus, vizualizacijas. Tad mano veikla išties plati ir įdomi, nes visos šios sritys yra susijusios su kūryba.

Atskleiskite, ar sunku dirbti su žinomais žmonėmis. Jie galbūt turi gerokai daugiau reikalavimų nei kiti, kuriuos tenka fotografuoti? Ar garsūs vyrai, kalbant apie nuotraukas, tiek pat reiklūs, kiek moterys?

Kaip tik su žinomais žmonėmis lengva dirbti, nes jiems tai nėra pirmas kartas ir jie žino, kaip elgtis prieš fotoobjektyvą. Moterys tiesiog nori būti gražios, o vyrams tinka viskas. Tad paprasčiau būti negali.

Kokių dar tendencijų dirbdamas su žymiais žmonėmis pastebite? Gal tekę sulaukti ir, atrodytų, keistų prašymų?

Tiek aš, tiek mano klientai į šį darbą žiūri profesionaliai. Kiekviena fotosesija derinama iš anksto prieš tai aptariant visas detales, ko klientas tikisi ir nori iš fotosesijos. Kažkokių neaiškių detalių man nepasitaikė. Mano darbe viskas yra paprasta ir aišku.

Šiuo metu socialiniai tinklai yra labai populiarūs, ir kiekvienas žmogus nori profesionalių nuotraukų, siekia didinti savo žinomumą, išskirtinumą. Tad kiekvienas, norėdamas gauti kokybišką fotografiją, bendrauja išties mandagiai ir paprastai.

Kaip apibūdintumėte tobulą nuotrauką?

Tobula nuotrauka būna tada, kai viskas būna suderinta iš anksto – turi būti sutvarkytas veidas, kūnas, nagai, rūbai, aplinka. Kai nuotraukoje atsiskleidžia natūralus grožis ir ją koreguoti fotošopu reikia minimaliai. Tai, mano nuomone, yra tobula nuotrauka. Tobula nuotrauka – tai žinojimas, kur stovėti.

Vilmanto Morkvėno nuotr.

Papasakokite apie savo darbo specifiką. Kuri darbo dalis Jums įdomiausia?

Įdomu viskas – nuo idėjos sukūrimo iki galutinio produkto atidavimo. Man patinka pačiam kurti, vystyti idėjas, jas pasiūlyti klientui, pasitarti, kaip mes abu matome galutinį rezultatą. Kartais aš patariu ir kaip klientas turėtų apsirengti, kokie turėtų būti nagai, plaukai, makiažas, aplinka. Tariamės kartu, todėl ir rezultatai visada būna teigiami ir klientai būna patenkinti visu 100 procentų.

Prieš pradedant fotosesiją visada išklausau klientų pageidavimus. Patariu jiems internete pasiieškoti idėjų, ko jie patys norėtų. Tada paprasčiau bendrauti ir sukurti kažką gražaus. Nebaisu žiūrėti pasaulinio lygio fotografų idėjas ir tai bandyti perteikti savo klientams. Bet nereikia pamiršti, kad, norint gauti tobulą nuotrauką, reikia pagalvoti ir apie savo finansines galimybes. Dažnai žmonės nori atrodyti tobulai, bet neturi gražios apgalvotos  aplinkos, rūbų ar bijo eiti pas stilistą arba kirpėją, vizažistą, kad šie sukurtų jiems įvaizdį. Reikėtų įvertinti savo galimybes norint gauti efektyviai gražias nuotraukas, nes tinkamas įvaizdis dažnai lemia ir gerą nuotrauką.

Vilmanto Morkvėno nuotr.

Kaip vertinate konkurenciją fotografijos srityje? Kas, Jūsų manymu, svarbiausia norint išsiskirti?

Aš nekonkuruoju su kitais fotografais. Turiu savo stilių, savo nuomonę, savo braižą ir man nėra svarbu, ką kitas fotografas galvoja apie mano darbą. Manau, kad, norėdamas išlikti unikalus, visada turi laikytis savo kelio, o ne kito žmogaus ar specialisto nuomonės. Mėgstu kokybišką darbą, kokybiškas nuotraukas. Man tai yra svarbu.

Kokių pageidavimų turintys žmonės turėtų kreiptis būtent į Jus?

Nieko nėra neįmanomo. Kiekvienas žmogus, turintis savo pageidavimų, gali kreiptis į mane, mes visada rasime bendrą kalbą ir bendraudami sukursime daug gražių darbų.

Turiu puikią komandą, kuria pasitikiu ir su kuria kartu kurti yra linksma bei įdomu. Todėl iššūkiai mums yra įdomūs ir net reikalingi, nes tai skatina tobulėti.

Ką mėgstate užfiksuoti nuotraukose laisvalaikiu? Kas Jus žavi?

Labiausiai man patinka įamžinti emociją – tikrą, nesumeluotą. Nesvarbu, ar tai džiaugsmas, ar liūdesys, ar skausmas, liga. Pasitelkęs fotografiją galiu sukurti meną ir išreikšti tą emociją, kurią tuo metu jaučiu. Net poilsio metu aš mėgaujuosi įamžindamas kokias nors akimirkas.

Daugiau papasakokite apie savo patirtį. Kokie buvo įdomiausi, didžiausi, atsakingiausi projektai, prie kurių teko dirbti?

Vienas iš didžiausių projektų, kuriame teko dalyvauti šiais metais, buvo Indijos nepriklausomybės 70-metis. Jame dalyvavo apie 300 kviestinių žmonių, pradedant politikais, baigiant meno mėgėjais. Rezultatas buvo stulbinantis, nes mano darytos nuotraukos pateko į Indijos laikraštį „The Times of India“. Šio laikraščio tiražas yra daugiau nei 5 mln. kopijų per dieną. Mano fotografijai buvo skirtas visas trečias puslapis.

Trečius metus iš eilės fotografuoju Juozo Statkevičiaus kolekcijų pristatymo renginiuose.

Taip pat buvau pakviestas į Gruziją tos šalies ambasados, kad populiarinčiau Gruzijos turizmą. Šiuo metu planuoju surengti savo autorinę parodą apie Gruziją. Na ir buvo daug kitų projektų, daugiausia susijusių su meno renginiais.

Šiuo metu rengiu didelį išskirtinį vyrų fotografijos projektą. Lietuvos fotografai daugiausia įamžina tik moteris, o vyrai dažnai kuklinasi eiti į fotosesijas. Manau, kad vyras su vyru turėtų rasti gerą ryšį kaip fotografas ir modelis, iš to galėtų gimti įdomūs projektai. Planuoju vystyti vyrų fotografiją Lietuvoje ir už jos ribų. Mano tikslas – tapti žinomu ne tik įžymių žmonių, moterų, bet ir vyrų fotografu.

Ačiū už pokalbį.

Vilmanto Morkvėno nuotr.

Nuotraukos iš asmeninio V. Morkvėno archyvo

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Scroll To Top