Pradinis / Aktualijos / Žmonių gerumas virsta stebuklu: Vilniuje sparčiai auga namai vėžio paliestoms šeimoms

Žmonių gerumas virsta stebuklu: Vilniuje sparčiai auga namai vėžio paliestoms šeimoms

Vėžiu sergančio berniuko J. tėčio plaukai prišalo prie stiklo, nes žiemą jis miegojo mašinoje šalia ligoninės tam, kad kitą rytą vėl išvystų savo sūnų. V. brolis mėgino kelti prieš save ranką tam, kad susigrąžintų mamos dėmesį, kurio tuokart labiau reikėjo sunkiai sirgusiai mažajai sesutei. Jaunesnius A. broliuką ir sesutę, ilgus mėnesius likusius namuose vienus, prižiūrėjo kaimynai. Susirgus L., tėtis pradėjo gerti. Tai tik keli pasakojimai, kurie iliustruoja, kokie išbandymai tenka vėžiu sergančio vaiko šeimai.

Organizatorių nuotr.

Netrukus Vilniuje onkologines ligas besigydančių mažylių šeimos visų neabejingų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių žmonių, verslo ir fondų dėka įsikurs jaukiuose „Mamų unijos“ Šeimos namuose. Tai pirmas tokio pobūdžio centras Lietuvoje, kurio projektas ir koncepcija kurta remiantis geriausiais pavyzdžiais bei praktika JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse.

Pasak vėžiu sergančių vaikų paramos fondo prezidentės Eglės Mėlinauskienės, Šeimos namai nepakeis ligoninės paslaugų ar gydytojų funkcijų, tačiau taps socialine alternatyva, kuri suteiks vaikui ir jo artimiesiems galimybę turėti daugiau laiko kartu, gauti reabilitacijos paslaugas. Vienu metu namuose galės gyventi 11 šeimų. Jomis rūpinsis savanoriai ir padedančias sveikti paslaugas teikiantys specialistai. Visa tai šeimoms nieko nekainuos.

„Kasmet Lietuvoje onkologinėmis ligomis suserga apie 100 vaikų, o susirgus vaikui suserga ir visa jo šeima. Šeimos namų idėja – sukurti reabilitacijos ir informacijos centrą tokioms šeimoms, kad jos galėtų būti drauge saugioje, jaukioje ir vaikui sveikti padedančioje aplinkoje. Šeimos namai bus ne tik vieta, kurioje galės gyventi sergančio vaiko šeima, bet ir erdvė, leidžianti dalytis savo istorija bei išgyvenimais su kitomis šeimomis. Šis didelis ir gražus projektas kuriamas tik iš privačių lėšų, geraširdžių žmonių bei socialiai atsakingų įmonių aukų. Tikime, kad suvieniję jėgas mes pagaliau svajonę paversime realybe“, – sako „Mamų unijos“ įkūrėja E. Mėlinauskienė.

Prie projekto įgyvendinimo jau prisidėjo žymūs Lietuvos menininkai – Andrius Mamontovas, Veronika Povilionienė, Kostas Smoriginas, Ineta Stasiulytė, Stano, Ieva Prudnikovaitė, Justinas Jarutis, Gabrielius Liaudanskas-Svaras, Rimantas Bagdzevičius, Aurimas Žvinys, Larisa Kalpokaitė, Ieva Zasimauskaitė, Ineta Puzaraitė, Valda Bičkutė. Jie nusifilmavo ir padėjo kurti „Vienos kėdės istorijos“ klipą, kurio idėją Lietuvai padovanojo Rumunijos kūrybinė studija „Jazz Communication“ bei šioje šalyje šeimos namus stačiusi organizacija „MagiCamp“.

Organizatorių nuotr.

Ši socialinė akcija pelnė tarptautinį pripažinimą prestižiniame tarptautiniame kūrybos festivalyje „Kanų liūtai“, o Lietuva tapo pirma šalimi po Rumunijos, kurios visuomenę menininkai pakvies dalyvauti vienoje gražiausių socialinių solidarumo akcijų – atsisėsti ant kėdės, ant kurios valandas, dienas, mėnesius ir metus leidžia vėžiu sergantį vaiką slaugantys tėvai. Kvietimas, kuriame nusifilmavo šalies menininkai:

„Mes džiaugiamės, kad pasaulyje panašaus likimo šeimas globojantys fondai vienijasi dėl mūsų mažųjų ligoniukų, kuriems nėra nieko svarbiau už buvimą kartu su savo šeima. Tai suvokdami, mes drauge kuriame greičiau sveikti padedančią aplinką, kuri būtų jauki ne tik vaikui, bet ir visai šeimai. Džiugu, kad visuomenė palankiai priėmė mūsų žinutę“, – sako „Mamų unijos“ įkūrėja E. Mėlinauskienė.

Pasak jos, vos per kelias dienas, kai internetinėje erdvėje pasirodė vaizdo kvietimas, jau surinkta įspūdinga suma – per 2 tūkst. eurų.

„Vienos kėdės istorija“ – socialinė solidarumo akcija, kviečianti savanoriauti ir padėti.

„Mamų unijos“ Šeimos namai – 2 tūkst. kv. metrų pastatas, kuris kuriamas Vilniuje, netoli Santaros klinikų Vaikų ligoninės. Centre šiuo metu baigiama įrengti 11 mini apartamentų, kuriuose ligos tyrimų ir gydymo metu vaikas galės gyventi su savo šeima. Šiuose laikinuose namuose šeimai bus teikiama papildoma pediatrų, skausmo specialistų, psichologų, dvasininkų pagalba. Taip pat bus įrengtos paliatyvios slaugos („drugelių“) palatos vaikams, kuriems medicina padėti bejėgė. Reabilitacijos ir sporto centre bus galima atgauti ir stiprinti fizines, emocines jėgas.

Šeimoms ruošiamas ir meno terapijos, žaidimų kambarys, žaidimų aikštelė, o informaciniame centre tėvams bus teikiama informacija apie ligą, gydymo eigą, gydymo galimybes užsienyje. Vienai šeimai bus skiriamas 42 kv. m kambarys su atskiru įėjimu ir jaukia terasa lauke. Kiekviename kambaryje bus įrengta virtuvėlė, miegamasis, drabužinė, dušo kambarys ir tualetas. Centre taip pat bus bendros erdvės, kuriose šeimos galės bendrauti tarpusavyje, dalyvauti įvairiuose renginiuose. Be to, Šeimos namuose įsikurs reabilitacijos centras, sporto salė, baseinas ir skalbykla.

Projekto sąmata 2,5 mln. eurų. Projektui jau surinkta 2 mln. eurų. Tikimasi, kad per rugsėjį bus surinkta likusi projektui užbaigti reikalinga suma – 500 tūkst. eurų. Projektas audituojamas ir prižiūrimas sertifikuotų auditorių, visuomenei teikiama visa informacija apie panaudotas lėšas projekto svetainėje.

Šeimos namai statomi pasinaudojant geriausia pasauline praktika – Ronald McDonald’s House veikia 58 šalyse, Family House (JAV), Sick Children‘s Trust (Didžiojoje Britanijoje).

„Mamų unija“ – dešimtmetį sėkmingai veikiantis vėžiu sergančių vaikų paramos fondas, kuris padeda vėžio paliestoms šeimoms, rūpinasi jų poreikiais, gydymo užsienyje išlaidomis.

Rugsėjo 16 d. fondas „Vienos kėdės istoriją“ įkurdins Vilniaus širdyje – Katedros aikštėje – ir visuomenei leis susipažinti su „Mamų unijos“ Šeimos namų projektu iš arčiau. Imitacinėje palatoje apsilankyti bus kviečiami savanoriai ir visuomenė tol, kol bus surinkta visa projektui užbaigti reikiama suma.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top
%d bloggers like this: