Pradinis / Mūsų augintiniai / Ankstyvas auklėjimas gali užkirsti kelią daugeliui pagrindinių šunų elgsenos problemų

Ankstyvas auklėjimas gali užkirsti kelią daugeliui pagrindinių šunų elgsenos problemų

Jei savininkai išmokys jauną šuniuką prisitaikyti prie gyvenimo žmonių aplinkoje, tai gali apsaugoti jų šeimininkus nuo didelių problemų augintiniui užaugus ir net išgelbėti šuns gyvybę. Taip tvirtina didžiausios Jungtinės Karalystės (JK) šunų gerovės organizacijos „Dogs Trust“ atstovai, Lietuvoje padėję įkurti atsakingą šunų laikymą ir veisimą skatinantį portalą „Noriu šuns“.

Daugiau apie šuniukų auklėjimą ir socializaciją papasakojo organizacijos „Dogs Trust“ šunų elgsenos specialistė, knygų apie šunų auklėjimą autorė Karolina Mentif (Carolyn Menteith). Jos atstovaujama organizacija Jungtinėje Karalystėje kasmet pasirūpina net 17 tūkst. benamių keturkojų.

Kokias didžiausias problemas sukelia šunų socializacijos trūkumas?

Praėjusiais metais Jungtinės Karalystės kinologų klubas ir „Dogs Trust“ atliko tyrimą. Jis atskleidė, jog tik vienas iš penkių šunų savininkų gali pasakyti, kad vedžiojami lauke jų augintiniai elgiasi gerai. Pusė respondentų dėl savo augintinių elgesio jaučiasi nepatogiai. 55 proc. pripažįsta, kad jiems sunku sukontroliuoti savo šunis, nes jie dažnai elgiasi agresyviai su kitais keturkojais. 15 proc. sako, kad jų augintiniai yra baikštūs su nepažįstamais žmonėmis, o 35 proc. teigia, jog jų šunys apskritai su žmonėmis elgiasi netinkamai. 13 proc. pripažįsta, kad vedžiojami šunys vaikosi kates ir dviratininkus. Stulbina, kad net 12 proc. žmonių yra savo augintinius atidavę į prieglaudą, numarinę ar kitokiais būdais atsikratę jų dėl to, kad negalėjo susitvarkyti su jų elgesiu.

Vis dėlto tinkama socializacija ir ankstyvas auklėjimas gali užkirsti kelią daugeliui pagrindinių šunų elgsenos problemų, tokių kaip agresija, garsų baimė, baimė būti paliktam vienam, perdėtas aktyvumas, dėmesio koncentravimo problemos ir kita.

Kaip Jungtinėje Karalystėje sprendžiama šuniukų socializacijos problema?

Šiai problemai spręsti „Dogs Trust“ sukūrė „Šuniukų socializacijos planą“. Juo siekiama užbėgti už akių šunų elgsenos problemų atsiradimui, sumažinti į prieglaudas atiduodamų, veisėjams grąžinamų ar netgi numarinamų šunų skaičių. Ar galite patikėti, kad dažniausia šunų iki 2 metų amžiaus užmigdymo priežastis yra būtent elgsenos problemos? Tik kai kuriems pasiseka pakliūti į prieglaudas ir gauti antrą galimybę gyventi.

Savininkai iš augintinių tikisi, kad jie bus problemų nekeliantys visuomenės nariai, tačiau negalime tikėtis, jog neauklėjami šunys iš prigimties gebės atskirti gera nuo blogo arba „tinkamai“ reaguoti į naujas situacijas. Tikimės, kad šunys taps gerais šeimos nariais, prisitaikys prie vaikų, kitų šunų, kačių ir daug daugiau. Manome, kad jie turi sugebėti pakęsti triukšmą namie ir įvairius sunkiai prognozuojamus garsus. Jie turi mokėti būti vieni, kai juos paliekame išeidami iš namų, ir mokėti gražiai elgtis naujose vietose, kai pasiimame juos kartu. Jie turi išmokti elgtis prieš savo prigimtį ir „neganyti“ mažų vaikų, nesivaikyti kačių, neparversti močiučių, neimti maisto nuo ten, kur negalima, nesaugoti namų nuo paštininkų ir kitų svečių.

Todėl ir sukūrėme „Šuniukų socializacijos planą“. Planas, pateikiamas portale „The Puppy Plan“, buvo sudarytas šunų elgsenos specialistų ir paremtas naujausiais moksliniais šunų elgsenos tyrimais. Rezultatas – paprastas, aiškus ir išsamus šunų socializacijos planas, kurį pradėti įgyvendinti rekomenduojame veisėjams. Pagal plano rekomendacijas jie turėtų dirbti su šuniukais pirmąsias 8 savaites, o tada estafetę perduoti naujiesiems šunų šeimininkams.

Ką patartumėte lietuviams, kurie nori įsigyti šunį? Kokius „namų darbus“ reikėtų padaryti?

Svarbiausias žingsnis – įsitikinti, kad pasirinktas šuo ir jo veislė yra tinkama jūsų gyvenimo būdui ir kad turėsite laiko bei galimybių juo tinkamai pasirūpinti. Jei jau nusprendėte įsigyti šuniuką, būtina kreiptis tik į atsakingus veisėjus arba prieglaudas.

Jei norite veislinio šuniuko, turėkite galvoje, jog tarp veisėjų yra sukčių – neatsakingų žmonių, kurie slepia savo tapatybę dėdami skelbimus internete arba parduoda savo šuniukus per trečiuosius asmenis, kad niekada nesužinotumėte, kokiomis sąlygomis šuniukas buvo veistas ir augintas. Atsakingas veisėjas visada parodys šuniuko mamą ir jo gyvenamąją aplinką, kuri turėtų būti saugi ir švari. Siekdamas, kad jo augintinių palikuonys būtų sveiki, atsakingas veisėjas prieš veisdamas šunis patikrina jų sveikatą. Atsakingi veisėjai užtikrina tinkamą šuniukų socializaciją kritiniu laikotarpiu, nulemiančiu jo tolesnį vystimąsi, – nuo pat pirmųjų jų gyvenimo dienų iki tol, kol šuniukai parduodami.

Ką būtina žinoti naujiems šeimininkams, ką tik atsivežusiems šuniuką į namus?

Šuns būsimo elgesio ir charakterio pagrindai susiformuoja iki 16 jo gyvenimo savaitės. Tai svarbiausias laikas, kai galite auklėti savo šuniuką taip, kad ateityje jis būtų puikus augintinis. Šiuo laikotarpiu taip pat būtina imtis apsaugos nuo galimų elgsenos problemų priemonių, kol jos dar neprasidėjo.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: