Pradinis / Šeima ir sveikata / Apie kokias problemas kalba paaugliai? Tėvai nustebs

Apie kokias problemas kalba paaugliai? Tėvai nustebs

Esame pripratę, kad tik suaugusieji turi problemų su vaikais. Tėvai dažniausiai jas gali įvardyti ir bando spręsti savaip. O jeigu atvirkščiai? Lietuvos sveikuolių sąjungos stovyklos jaunimui „Laisvės kodas“ lektoriai atskleidžia ir komentuoja paauglių įvardijamas problemas.

Eglė Kislovski su paauglėmis

Prasti santykiai su tėvais

Stovyklos vadovė Eglė Kislovski atvirauja, kad paaugliai labai dažnai skundžiasi prastais santykiais su tėvais. Į klausimą, ar jie jaučiasi mylimi, dalis atsako, kad ne. Vaikai nori daugiau supratingumo ir pokalbių, o ne tėvų autoriteto įrodinėjimo griežtu tonu, nurodymais, draudimais.

„Vaikai supranta, kad jie nėra tvarkingi, pamiršta padaryti tai, ko prašo tėvai, tačiau vietoj ramių pasikalbėjimų gavę gerą moralų dozę nuleidžia rankas ir iš principo nieko nedaro. Negaudami meilės ir supratingumo, galimybės kalbėtis, draugystės namuose, jie viso to ieško išorėje. O ten – pasirinkimas didelis“, – sako ilgametė Lietuvos sveikuolių sąjungos savanorė.

Eglė kalbasi su stovyklų dalyviais apie tai, jog tėvai šaukia ir pyksta dėl savo vidinio skausmo, o ne todėl, kad vaikas blogas. Pataria paaugliams tokiu metu tiesiog ramiai žiūrėti mamai ar tėčiui į akis ir nieko nesakyti, nesiginčyti, nekurstyti konflikto dar labiau. Ramus, klausiantis žvilgsnis veikia ir kartais labai padeda pereiti prie normalaus pokalbio.

Vaidas Arvasevičius

Vaidas Arvasevičius, žinomas Lietuvoje šeimos santykių ir tėvystės konsultantas, patvirtina, kad paaugliai susiduria su neadekvačiu auklėjimu tada, kai auklėti jau yra vėlu. Anot Vaido, su jais bendraujama kaip su vaikais: liepiama, nurodinėjama. Nėra pakankamo vaiko orumą palaikančio bendravimo, pagarbos. Tada vaikai pradeda maištauti ir nutraukia ryšius su tėvais.

Ignas Bakėjus, daugeliui pažįstamas treneris, sporto ir sveikos gyvensenos programos „MyHero!“ kūrėjas, dalijasi savo patirtimi: „Po stovyklų vaikai grįžta įkvėpti pokyčiams, nusiteikę tvarkytis santykius su tėvais, siūlo jiems kartu nueiti į paskaitas, paklausyti jų internete, kažką veikti kartu. Vietoj palaikymo jie dažnai išgirsta: „kokios čia nesąmonės“, „neturiu laiko“, „vėliau“ ir pan. Tada nelieka nieko kita, kaip grįžti į seną, visus varginančią rutiną.“

Nesėkmės atvejais patiriamas smerkimas ir kaltinimas

„Paaugliai išgyvena įvairius suaugusiųjų pasaulio atradimus: įsimylėjimą, draugystę, rizikingą elgesį, autonomiją, atsiskyrimą nuo tėvų, ieško savo tapatybės. Ir patiria nemažai nesėkmių. Dažnai tėvai nepajėgia priimti jų jausmų, nusivylimų, baimių. Visa tai sumenkinama frazėmis „nieko ypatingo, praeis“, „ne tau vienam“, „nieko tau nėra“, „išsidirbinėji“, „kad daugiau tokių kalbų negirdėčiau“, pakeliamas tonas“, – paauglių problemomis dalijasi V. Arvasevičius.

Pyktis kalbantis su paaugliu parodo nejautrumą jam ir kartu demonstruoja tėvų baimę ir bejėgiškumo jausmą nežinant, kaip savo vaikui padėti. Tėvai suvokia, kad jų atžala gali patekti į sunkią padėtį, jaustis blogai, bet retam iš jų pavyksta suvaldyti savo bejėgiškumą ir brandžiai atjausti vaiko būsenas.

„Su gyvenimo, veiklos, interesų sričių pasirinkimu panašiai. Tėvai sunkiai priima vaiko įsivaizdavimą, kaip būtų galima tvarkytis gyvenime. Vis atrodo, kad mes žinome geriau už vaikus. Svarbiau vaikams kalbėti apie tai, kokį matome jų potencialą, kokias savybes, ir pasidalyti savo įžvalgomis. Jos yra tik alternatyva vaikams jų savosios tapatybės paieškose“, – primena tris sūnus auginantis lektorius.

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė antrina siūlydamas tėvams suteikti daugiau laisvės ir erdvės savo jaunuoliams, daugiau jais pasitikėti. Taip suteikiama galimybė bręsti asmenybėms, mokytis iš savo klaidų ir prisiimti atsakomybę už jas. Paaugliai stovykloje įgyja daugiau pasitikėjimo savimi, ima suprasti, kiek daug jų gyvenimo kokybė priklauso nuo jų pačių, supranta, kokios jų nuostatos ir elgsena gali padėti pasiekti pokyčių šeimoje.

Alkoholis, tabakas, narkotikai ir smurtas

„Alkoholis, tabakas yra lengvai prieinamos prekės, galima jas vadinti „legaliomis“, bet kokiame draugų būryje jų galima gauti. Retoje šeimoje visiškai nevartojamas alkoholis, tabakas. Vaikams labai sunku, beveik neįmanoma atsilaikyti prieš aplinkos įtaką, nes jie seka svarbiausiais autoritetais – tėvais“, – sako. I. Bakėjus.

Ignas tvirtina, kad jei namuose yra toleruojami tokie dalykai, vaikas perims šiuos įpročius: „Vaikai kartais pasakoja apie patiriamą psichologinį ir fizinį smurtą šeimoje. Tai mane išmuša iš vėžių. Negaliu priversti tėvo ar motinos eiti pas psichologus, turiu kažką patarti, pasakyti vaikui, kuris tai patiria. Grubus tėvų elgesys suformuoja vaiko elgsenos modelius, kuriuos jis taikys savo šeimoje, santykiuose, darbe, aplinkoje. Pasidaliju savo patirtimi ir įžvalgomis, kaip nepastebimai priversti tėvus keistis, susimąstyti dėl savo elgesio.“

Simonas Dailidė džiaugiasi galimybe būti sveiko gyvenimo būdo pavyzdžiu jaunuoliams. Po stovyklų bendraudamas su jais pastebiu, kad kurį laiką paaugliai keliauja per gyvenimą pagal stovykloje puoselėjamas vertybes. „Kartais būtent tas laikas būna labai svarbus. Staiga pasikeičia mintys, idealai, vertybės, atsiranda naujų draugų, palaikymas, jaunuoliai vieni kitiems padeda spręsti problemas.“

Sigita Kriaučiūnienė, www.sveikuoliai.lt

Nuotraukos iš asmeninio pašnekovų archyvo

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: