Pradinis / Šeima ir sveikata / Ar jau galime nesibaiminti erkių platinamų ligų?

Ar jau galime nesibaiminti erkių platinamų ligų?

iqsgzp1871Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šių metų lapkričio mėn. Panevėžio rajone užregistruoti du erkinio encefalito atvejai vienoje šeimoje. Įtariama, kad užsikrėsti virusu žmonės galėjo per termiškai neapdorotą ožkos pieną, nes pastaruoju metu jie miškuose nesilankė, kad būtų įsisiurbusi erkė, nepastebėjo. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliktas ožkos kraujo tyrimas parodė, kad gyvūnas buvo užsikrėtęs erkinio encefalito virusu.

Kasmet Lietuvoje registruojama erkinio encefalito atvejų dėl termiškai neapdoroto ožkų ar karvių pieno. Paprastai tai įvyksta didžiausio iksodinių erkių aktyvumo metu – pavasarį arba vasaros pradžioje. Šis atvejis ypatingas tuo, kad užsikrėtimas įvyko vėlyvą rudenį, kai pastebimas aktyvių erkių gamtoje sumažėjimas. Tam įtakos galėjo turėti šilti užsitęsusio rudens orai. Pastaraisiais metais Lietuvoje pastebimas sergamumo šia liga padidėjimas. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė yra skiepai.

Erkinis encefalitas – arboviruso sukeliama liga – klasikinė gamtinė židininė infekcija. Erkinio encefalito virusas sukelia virusinę centrinės nervų sistemos ligą, kuri plačiai paplitusi Rytų Europoje ir Azijoje. Šios ligos virusą platina Ixodes genties erkės (I. ricinus, I. persulcatus) kraujo siurbimo metu. Kaip minėta, žmonės gali užsikrėsti ir per nepasterizuotą, infekuotą erkinio encefalito virusu (EEV) ožkų ar karvių pieną, tačiau tokie atvejai yra reti. Virinant pieną EEV žūsta per 2 min., veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

Remiantis Mildos Žygutienės pranešimu

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: