Namuose atsiradus augintiniui vienas iš pagrindinių kylančių klausimų – koks gi kraikas tinkamiausias? Kadangi kiekvienas gyvūnas yra unikalus ir turi savo individualių poreikių, išrinkti tinkamą dėžutės užpildą gali pavykti ne iš karto. Kiekvienas užpildas skiriasi pagal sudėtį ir savybes. Apžvelkime esminius dalykus, kuriuos turėtumėte žinoti, kad geriausio kraiko paieškos taptų bent šiek tiek paprastesnės.
Kuris geresnis – sugeriantis ar sušokantis?
Sugeriantis kraikas. Toks kraikas sugeria ir išlaiko drėgmę nekeisdamas savo struktūros. Kai didžioji dalis granulių jau yra prisotintos skysčio, jis turi būti visiškai pakeistas nauju. Priešingu atveju dėžutės dugne pradės kauptis skystis ir skleisti nemalonų kvapą. Katės slėpdamos savo „įkalčius“ kraiko dėžutėje juos užkasa, o taip jau prisotintos granulės sumaišomos su švariomis. Todėl, jei bandysite tiesiog papildyti švaraus kraiko, dėžutės švarios išlaikyti tikrai nepavyks. Taip pat tokio kraiko keitimas nėra pats maloniausias procesas, nes pasklinda nemalonus kvapas, kurį sugėrė granulės.
Sušokantis kraikas. Veikiamas drėgmės, suformuoja gumulėlius, kuriuos galite lengvai pašalinti. Tokiu atveju pakanka kasdien valyti dėžę, pašalinant grumstelius ir ekskrementus ir reguliariai įpilti naujo užpildo. Kad sušokančio tipo kraikas būtų naudojamas ekonomiškai ir išlaikytų malonų kvapą, jį reikia pilti storesniu sluoksniu. Naudojant šį kraiką, patogiau pirkti iš karto dvi pakuotes: vieną pakuotę galite supilti iš karto, kitą naudoti papildymui. Toks kraikas dažniausiai idealiai tinka daugeliui kačių.
Pagrindinės kraiko rūšys:
- Bentonito kraikas
- Ekologiškas kraikas
- Medžio drožlių kraikas
- Silikagelio kraikas
Į ką reikia atkreipti dėmesį?
- Gyvūno amžius ir savybės. Mažiems kačiukams verčiau rinkitės natūralios sudėties kraiką – jei jis nuspręstų išbandyti, koks gi granulių skonis. Suaugusioms katėms gali tikti bet kokios rūšies kraikas, priklausomai nuo augintinio poreikių. Alergiškam augintiniui netiks aitraus aromato silikagelis ar bentonito užpildas, kuris dulka.
- Granulių dydis. Mažos granulės tinka mažam kačiukui, o didelės ir sunkios, kurios neprilimpa prie kailio bei pėdučių, – suaugusioms ir ilgo plauko katėms.
- Dulkės ir šiukšlės namuose. Kuo smulkesnės ir lengvesnės granulės, tuo daugiau jų bus ant grindų aplink dėžutę. Didelės ir sunkios granulės mažiau išnešiojamos po namus.
- Galimybė nuleisti kraiką į kanalizaciją. Bentonitas prilimpa prie vamzdžių sienelių ir sukuria kamščius, o silikagelis išsipučia kanalizacijoje ir taip pat suformuoja kamštį. O ekologiškas ar medienos drožlių kraikas gali būti nuleidžiamas į klozetą, o tai tikrai yra patogu.
- Lengvas tvarkymas. Itin patogu naudoti sušokantį kraiką, po kiekvieno katės apsilankymo tualete tiesiog pašalinkite drėgną gumulėlį ar ekskrementus. Kai kraiko dėžutėje jau per mažai, galite tiesiog užpilti jo ant viršaus. Tai greita ir ekonomiška. Žinoma, bet kokiu atveju, reikia reguliariai plauti dėžutę ir visiškai pakeisti kraiką nauju.
- Palyginkite panašaus dydžio pakuočių kainas skirtingose parduotuvėse. Tačiau nepamirškite apie vartojimą ir patogumą: kartais brangesnis pasirinkimas gali būti ekonomiškesnis ir patogesnis valyti.
Kas svarbu katei?
- Kraikas turi būti patogus lipti ant jo letenėlėmis.
- Jame turi būti malonu kapstytis.
- Kasant kraiką, jis nekelia dulkių.
- Turi natūralų kvapą.
- Nedirgina ir nealergizuoja pėdučių.
- Nenutiks nieko blogo paragavus.
Kas svarbu šeimininkui?
- Turėtų gerai sugerti kvapą.
- Kraiko granulės neišsinešioja po visus namus ant katės letenų.
- Pilant į dėžutę neturėtų sukelti dulkių.
- Turi būti patogu valyti.
- Neturėtų sukelti apsinuodijimo, jei katė staiga nuspręstų paragauti dėžutės užpildo.
- Turi būti ekonomiškas, nes užpildas yra nuolat naudojama medžiaga, kurią reikia pirkti.
Iš esmės katės ir šeimininko reikalavimai geram kraikui sutampa. Tik katei, žinoma, nerūpi kaina. O šeimininkas ne visada atsimena, kad jam malonus aromatizuoto kraiko kvapas nebūtinai patiks jautriai katės uoslei. Taigi, norint patenkinti savo bei augintinio poreikius, svarbu rinktis atsakingai ir įsigyti kokybišką kraiką katėms.
Ženklai, kad katei nepatinka kraikas
Bandydami atrasti tai, kas geriausia jūsų keturkojui, turite žinoti kaip gyvūnas elgiasi, kai jam nepatinka kraikas.
- Jei jūsų katė nebando užkasti kraiko.
- Jei katė stengiasi nestovėti dėžutės viduje, o proceso metu stengiasi prisiglausti šonuose.
- Jei katė atlieka „reikaliukus“: šalia dėžės ar visai kitoje namų vietoje.
Partnerio turinys