Pradinis / Aktualijos / Aukšto lygio Jungtinių Tautų diskusijoje – moterų lyderystės klausimai

Aukšto lygio Jungtinių Tautų diskusijoje – moterų lyderystės klausimai

Antradienį Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pirmininkės kvietimu Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo aukšto lygio renginyje „Moterys – valdžioje“ Niujorke. Jo tikslas – atkreipti dėmesį į pagrindines kliūtis visaverčiam moterų dalyvavimui politikoje ir versle, skatinti moterų lyderystę ir pasidalinti moterų įgalinimo patirtimi.

Renginyje, kurį organizuoja Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pirmininkė Maria Fernanda Espinosa Garces, dalyvavo Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius Antonio Guterresas, Kroatijos Prezidentė Kolinda Grabar-Kitarovič, Estijos vadovė Kersti Kaljulaid, Nepalo bei Trinidado ir Tobago Prezidentės, Islandijos Premjerė, Kolumbijos ir Panamos Viceprezidentės, ES vyriausioji atstovė užsienio politikai Federica Mogherini, ministrės ir kitos aukštos pareigūnės.

Lyčių lygybės ir moterų įgalinimo bei įtraukimo į sprendimų priėmimą politikoje, ekonomikoje ir visuomeniniame gyvenime klausimai išlieka globalūs – pažanga, pasiekta per pastarąjį dešimtmetį, stoja. Esant dabartinei situacijai, užsibrėžti tvaraus vystymosi darbotvarkės 2030 m. tikslai užtikrinti lygias galimybes lyderystei ir moterų dalyvavimui sprendimų priėmimo procese nebus įgyvendinti.

Šiuo metu pasaulyje yra vos 10 prezidenčių, 24 proc. parlamentarių. Pasauliniu mastu moterys už tą patį darbą gauna 37 proc. mažesnį atlygį. Anot specialistų, šiam skirtumui panaikinti reikėtų 202 metų.

Prezidentės teigimu, tai ne tik pažeidžia moterų teises ir laisves, bet ir sukelia globalių padarinių viso pasaulio ekonomikai. Įvairiais skaičiavimais, panaikinus diskriminaciją dėl lyties, pasaulio ekonomika artimiausiu metu galėtų išaugti beveik 30 trilijonų dolerių. Todėl, pasak šalies vadovės, būtina kurti aplinką, kurioje lygių galimybių neribotų sisteminės kliūtys ir nepagrįsti stereotipai.

Taip pat vyko Pasaulio moterų lyderių tarybos susitikimas. Jo metu pirmininkavimą šiai organizacijai perėmė Kroatijos prezidentė K. Grabar-Kitarovič. Siekiant užtikrinti sklandžią organizacijos veiklą, pirmininkių pasikeitimas numatytas iki pasibaigiant D. Grybauskaitės prezidentės kadencijai.

Pasaulio moterų lyderių taryba yra unikalus esamas bei buvusias valstybių prezidentes ir premjeres jungiantis tinklas. Tarybos tikslas – skatinti lyčių lygybę, moterų lyderystę ir dalyvavimą visuomeniniame gyvenime. Lietuvos Prezidentė šiai organizacijai pirmininkavo nuo 2014 metų. D. Grybauskaitės pirmininkavimo metu prie organizacijos prisijungė 10 Prezidenčių ir 12 Premjerių. Šiuo metu organizacijoje yra 74 moterys lyderės.

Nuo 2014 m. Prezidentė inicijavo ne vieną tarptautinę aukšto lygio diskusiją moterų politinio bei ekonominio įgalinimo bei kovos su smurtu temomis. Pernai Lietuvos vadovės iniciatyva Vilniuje vyko moterų politikos lyderių globalus forumas, į kurį atvyko 400 dalyvių. Juo pažymėtas ir Lietuvos moterų balsavimo teisės šimtmetis.

Prezidentės spaudos tarnybos inf.

R. Dačkaus nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: