Pradinis / Kultūra / Baltų kultūra: modernumo ir naujų formų paieškos

Baltų kultūra: modernumo ir naujų formų paieškos

Kaip skatinti visuomenės domėjimąsi baltiškąja tapatybe, kaip formuoti teigiamą jaunimo požiūrį į etninę kultūrą ir kokiais kanalais skleisti informaciją – visus šiuos klausimus įvairiuose seminaruose ir kūrybinėse dirbtuvėse-mokymuose nuo rugsėjo mėn. svarstė ir nagrinėjo ekspertai, profesionalūs menininkai, jaunimas, kultūros centrų, švietimo darbuotojai iš visos Lietuvos.

Kaip sudominti baltiškosios kultūros renginiais

Asociacija „Baltų centras“, vykdydama projektą „Baltų kultūros raiška šiandienos sociokultūriniame pasaulyje“, siekė, kad įvairių sričių ekspertai ir tiesiogiai regionuose dirbantys specialistai ne tik mokytųsi, bet ir dalytųsi patirtimi, kaip naujomis idėjomis ir patraukliomis formomis į baltiškąja kultūra alsuojančius renginius, kitas veiklas privilioti dažnai tik populiariąja kultūra besidomintį gyventoją. Projektą iš dalies finansavo LR kultūros ministerija.

Būtina naudoti naujas formas ir technologijas

Viso projekto metu didžiausią naudą gavo regioniniuose kultūros centruose dirbantys specialistai ir jaunimo veiklų organizatoriai. Seminarų ir kūrybinių dirbtuvių metu rajonų centruose ir kaimuose dirbantys kultūros darbuotojai ypatingą dėmesį skyrė analizei ir įžvalgoms, kaip šiuolaikiškai pateikti senąsias tradicijas ir papročius, išnaudojant naujas ir kūrybiškas formas. Pasak viešųjų ryšių specialistės Janinos Sabaitės-Melnikovienės, šiuolaikinei visuomenei nebepakanka tradicinio ir įprasto informacijos pateikimo apie vieną ar kitą renginį. „Reikia atkreipti dėmesį, jog informacijos apie renginių, susijusių su baltiškąja tapatybe, sklaida privalo būti kur kas įdomesnė, patrauklesnė visuomenės nariams, o tam, žinoma, reikia kūrybiškų ir originalių idėjų, kurias būtų galima įgyvendinti“, – sakė viešųjų ryšių specialistė J. Sabaitė-Melnikovienė. Ji pabrėžė, kad, norėdami patraukti jaunimą ar šeimas, regioninių kultūros centrų darbuotojai privalo maksimaliai išnaudoti vietinę bendruomenę, partnerius ir tai daryti patraukliai tiek technologijų naudojimo, tiek vizualinės ar tekstinės informacijos pateikimo prasme.

Baltų kultūros propagandai – modernios priemonės

Susirinkę specialistai kone vieningai tvirtino, kad visuomenės domėjimasis etnine, baltų kultūra turėtų būti skatinamas ir skleidžiamas vizualinėmis priemonėmis: įvairiais plakatais, išradingais logotipais, kvietimais ir skrajutėmis. „Patraukli nuotrauka ar netikėtas vaizdo efektas gali labiau sudominti žiūrovus nei nuobodus plakatas“, – sakė Emilija Samčenkaitė, Šiaurės Lietuvos kolegijos dėstytoja, audiovizualinio meno specialistė. Pasak jos, kartais netikėti sprendimai ar nuotraukos iš vietinės bendruomenės gyvenimo gali būti tai, ką išvysti gali panorėti bendruomenės gyventojas.

Pasak projekto vadovės Rūtos Stankuvienės, etninės kultūros renginiai ir šventės, susijusios su baltiškąja tapatybe, yra reikšmingos kiekvieno iš mūsų socialiniam ir kultūriniam gyvenimui, todėl svarbu, kad visuomenė gautų šiuolaikiškai suvokiamą informaciją ir norėtų prisiliesti arčiau prie senovės tradicijų ir papročių šiandien.

Renginiai: nuo kūrybinių-mokomųjų dirbtuvių iki sąspiečių

Kultūros centrų darbuotojai taip pat buvo mokomi ieškoti netradicinių režisūrinių sprendimų. „Baltų kultūros renginiuose atsirandantys vaidinimai, kūrybiški scenarijai, pasirodymai ar net masinio šokio sąspietis gali tapti puikiu sprendimu, norint sužavėti auditoriją“, – sakė Jonas Kavaliauskas, etnokultūros renginių organizatorius, vedėjas ir režisierius. Tai priemonė, kuri, pasak režisieriaus, be didelio biudžeto ir brangiausių informacijos sklaidos priemonių įtraukia žmones į organizuojamus renginius.

Kūrybinės dirbtuvės-mokymai šiandien tampa viena patraukliausių formų siekiant supažindinti gyventojus su baltiškosiomis tradicijomis. „Lėlių gamyba ar mokymasis, kaip žaisti lietuvišką ritinį (ripką), taip pat kalendorinių švenčių idėjų išnaudojimas – būtent tokios veiklos domina populiariosios kultūros apsuptyje gyvenantį tiek jauną žmogų, tiek senjorą“, – apie didžiausio susidomėjimo sulaukusius projekto renginius kalbėjo etnologė Rūta Stankuvienė.

Apie projektą „Baltų kultūros raiška šiandienos sociokultūriniame pasaulyje“

Projektą vykdo asociacija „Baltų centras“. Jį iš dalies finansavo LR kultūros ministerija. Projekto trukmė – 2013 m. rugsėjo–gruodžio mėn. Projekto vykdymo metu buvo suorganizuoti seminarai: „Etninės kultūros renginių vadyba: baltiškos kilmės beieškant“, „Etninės kultūros renginių vadyba jaunimui: baltiškos kilmės beieškant“, „Tarmės: tradicija ir naujovės“, „Kalendorinių švenčių organizavimo ypatumai kaimo bendruomenėse“. Taip pat vyko kūrybinės dirbtuvės-mokymai: „Lietuvių liaudies tradiciniai žaislai. Baltų lėlės“, Lietuviško ritinio (ripkos) mokymai, „Žiemos laikotarpio vaikų ir jaunimo žaidimai. Jų simbolinės prasmės ir sąsajos su apeigomis. Žaidimų naudojimo edukacinėje veikloje patirtis“, „Žiemos šventės: idėjos ir veiklos“. Organizuota Baltų vienybės diena.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top