Pradinis / Kultūra / Bibliotekininkai vykdo akciją „Knyga su sriuba“

Bibliotekininkai vykdo akciją „Knyga su sriuba“

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka įgyvendina ilgalaikę socialinę iniciatyvą „Knyga su sriuba“. Bibliotekos darbuotojos Ieva Gumuliauskaitė, Jolanta Kanapickaitė, Laura Lazurina, Angelina Pruckutė, Jūratė Remeikienė ir Evalda Sukackienė savarankiškai ar drauge su partneriais, Maltos ordino pagalbos tarnybos savanoriais lanko vienišus senolius, su jais bendrauja ir skaito knygas.

Iniciatyvos „Knyga su sriuba“ idėja, gimusi Nacionalinėje bibliotekoje, artima akcijai „Maltiečių sriuba“, kurios pagrindinis tikslas – atkreipti Lietuvos visuomenės dėmesį į senyvo amžiaus, sunkiai sergančius, vienišus žmones ir būtinybę jiems padėti. „Susitikę su bibliotekos darbuotojais pakalbėjome, kaip galėtų atrodyti šis projektukas, ir, sakyčiau, sėkmingai pradėjome“, – sakė Vilniaus Maltos ordino pagalbos tarnybos vadovas Vytas Kim. Pasak jo, didelė dalis senyvo amžiaus žmonių nebeskaito knygų dėl nusilpusio regėjimo, prastos sveikatos arba vien dėl to, kad neišeidami iš namų neturi galimybės gauti knygų. Knyga, pasak  V. Kim, galėtų būti viena iš priemonių jiems jaustis ne tokiems vienišiems, tobulėti. „Skaitymas ar klausymas – savotiška terapija. Be to, su aplankiusiu bibliotekos darbuotoju galima pasikalbėti, gali užsimegzti žmogiškas ryšys, kurio dažniausiai ir trūksta seneliams“, – įsitikinęs pašnekovas.

Pirmieji susitikimai – pažinčiai

Prieš lankant senelius teirautasi, kokios temos jiems įdomios, kokių knygų norėtų klausytis ar kokias norėtų patys skaityti. Senolius lankiusios savanorės bibliotekos darbuotojos pastebėjo, kad juos labiausiai džiugina bendravimas ir rodomas dėmesys. Pirmuosiuose susitikimuose daugiausia laiko skirta ne knygų skaitymui, o pažinčiai ir šiltiems pokalbiams.

Akcijos metu lankomi senyvo amžiaus žmonės, daugelis jų – turintys negalią, jais nuolat rūpinasi socialiniai darbuotojai. Savanorės pasidalijo pirmųjų susitikimų įspūdžiais: viena klausėsi senolės sukurtų eilėraščių, kita – mėgstamų dainų, trečia skubėjo į parduotuvę atnešti trūkstamo maisto ir kt. Su savanoriais seneliai dalijosi svajonėmis, pasakojo savo gyvenimo istorijas.

Susipažinus susitarta dėl kitų susitikimų, aptartos knygos, kurias senoliai norėtų paskaityti ar kurių norėtų pasiklausyti skaitant. Savanorės bibliotekos darbuotojos akcentavo, kaip vienišiems senoliams svarbu sulaukti dėmesio: „Aš galiu tiesiog padovanoti 2 valandas savo gyvenimo laiko. Pasirodo, tai labai didelė dovana Izidoriui“, – sakė senolį lankiusi Jolanta.

Nevienadienė akcija

Nors senolių lankymas simboliškai pradėtas šventiniu laikotarpiu per „Knygų Kalėdų“ akciją, tačiau iniciatyva tęsiama – planuojami kiti susitikimai. Tikimasi, kad prie šios iniciatyvos prisidės ir daugiau bibliotekos darbuotojų.

Idėjos autorė, Nacionalinės bibliotekos Rinkodaros ir komunikacijos departamento direktorė Renata Surovec, pabrėžė siekį, kad ši akcija nebūtų vienkartinis bibliotekininkų apsilankymas, išaugtų į nacionalinį projektą ir atsidurtų greta visų kasdienių bibliotekininkų darbų kaip bibliotekos socialinės atsakomybės ugdymo dalis. Todėl labai svarbu, kad bibliotekininkai geriau pažintų savo bendruomenę, kad knygos iš lentynų keliautų pas tuos, kuriems labiausiai reikia bibliotekos pagalbos. „Tikiuosi, kad mūsų parodytas pavyzdys paskatins ir kitas bibliotekas aktyviau imtis panašių iniciatyvų“, – sakė R. Surovec.

Neįgaliuosius ir senyvo amžiaus gyventojus šiuo metu aptarnauja ne viena viešoji biblioteka. Spaudiniai į namus pristatomi pagal individualius poreikius. Tokią paslaugą jau teikia Šilutės Fridricho Bajoraičio, Pasvalio Mariaus Katiliškio, Alytaus Jurgio Kunčino, Ignalinos rajono savivaldybės ir kitos viešosios bibliotekos.

Maltos ordino pagalbos tarnyba ir Nacionalinės bibliotekos darbuotojai savo pavyzdžiu skatina nelikti abejingus ir pastebėti žmones, ragina matyti visus savo bendruomenės narius, ypač tuos, kuriems aplinkinių pagalba ir dėmesys ypač reikalingi. Nacionalinė biblioteka tikisi ir toliau bendradarbiauti su šia organizacija ir senoliams prie Maltos ordino pagalbos tarnybos savanorių sriubos pasiūlyti knygų.

Bibliotekos nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: