Pradinis / Šeima ir sveikata / Dažniausiai užduodami klausimai apie žindymą ir COVID-19 ligą

Dažniausiai užduodami klausimai apie žindymą ir COVID-19 ligą

Lietuvoje paskelbus karantiną, įvairių iššūkių kilo ne tik sveikatos priežiūros specialistams, bet ir pacientams bei šeimoms, besiruošiančioms kūdikio atėjimui. Iš karto po gimdymo motinos galėjo glausti naujagimį prie krūtinės ir žindyti, tačiau dabar ne vienai besilaukiančiai moteriai ar jau ant rankų sūpuojančiai savo kūdikį kyla klausimų. Ar susirgus COVID-19 liga galima žindyti kūdikį? Kaip šiuo laikotarpiu reikėtų saugiai žindyti? Ar naujagimis po gimdymo bus atskirtas nuo mamos? Atsakymus pateikia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus vadovė, Žindymo komiteto narė ir sertifikuota tarptautinė žindymo konsultantė, gydytoja neonatologė prof. Dalia Stonienė.

Pixabay nuotr.

Ar galima žindyti naujagimį, jei motina infekuota koronaviruso infekcija? 

Taip, galima. Žindymas ir motinos pienas suteikia apsaugą ir motinai, ir vaikui. Remiantis mokslo žiniomis, motinai sergant COVID-19 motinos pienas nelaikomas galimu infekcijos šaltiniu naujagimiui, panašiai kaip ir kitų lašeliniu būdu per orą plintančių virusinių infekcijų atveju. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) netgi rekomenduoja, kad motinos COVID-19 ligos atvejais gimus naujagimiui žindyti pradėtų nuo pirmosios naujagimio gyvenimo valandos. Išimtinis žindymas turėtų būti tęsiamas iki 6 mėnesių, pradėjus primaitinimą tęsiamas bent iki 2 metų.

Žinoma, yra aprašyti tik keli kūdikių koronaviruso infekcijos lengvos klinikinės eigos atvejai. Tačiau gimdyvių, sergančių COVID-19 liga, vaisiaus vandenyse, virkštelės kraujyje, naujagimių gerklės tepinėliuose ir motinos piene infekcijos sukėlėjo nerasta. Nors dar nėra įrodyta, tačiau tikėtina, jog mama, serganti šia infekcija, savo pienu gali perduoti naujagimiui specifinius COVID-19 antikūnus, jau praėjus kelioms dienoms nuo infekcijos.

Kokių apsaugos priemonių reikėtų imtis, kad koronaviruso infekcija nebūtų perduota naujagimiui?

Kaip jau minėjau, žindant motinos pienu infekcija nėra perduodama, tačiau ji, kaip ir visos kitos lašeliniu būdu per orą plintančios infekcijos, gali būti perduodama artimo kontakto metu, todėl svarbu užtikrinti įprastas saugumo priemones. Artimo kontakto metu arba žindydama motina turi dėvėti apsauginę veido kaukę, nebučiuoti kūdikio, kad ir kaip norėtųsi. Nepamiršti kruopščiai plauti rankų, ypač prieš maitinimą. Naujagimio lovytė turėtų būti dviejų metrų atstumu nuo motinos. Svarbu tinkamai vėdinti patalpas ir užtikrinti švarą namuose. Patarčiau svečių artimiausiu metu nepriimti.

Ar naujagimis gali būti laikinai atskirtas nuo motinos?

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja, kad, nepaisant to, ar motinai, ar jos kūdikiui įtariamas ar patvirtintas COVID-19 virusas, reikėtų nuo pat gimimo palaikyti kontaktą „oda prie odos“ ir inicijuoti žindymą. Atskyrimas gali turėti neigiamą poveikį mamai ir jos vaikui, taip pat atskyrimas neužtikrina apsaugos, nes užsikrėsti galima ir besimptomėje ligos fazėje.

Žindyti nerekomenduojama tik esant sunkiai motinos infekcijai. Jei motina karščiuoja, kosėja ar skrepliuoja, ji ir kūdikis turėtų būti atskirti tol, kol sulaukiama COVID-19 infekcijos patvirtinimo iš laboratorijos. Jei atsakymas teigiamas, mama ir kūdikis laikomi atskirai. Jei atsakymas neigiamas, kūdikis gali būti su motina. Sprendimas dėl mamos ir kūdikio atskyrimo priimamas individualiai, atsižvelgiant į mamos pageidavimą, ligoninės logistiką ir epidemiologinę situaciją šalyje. Jei vaikas laikinai atskiriamas nuo mamos, jį rekomenduojama maitinti nutrauktu motinos pienu. Nutrauktas pasterizuotas pienas nėra tinkamas. Visais atvejais rekomenduojama palaikyti motinos laktaciją – pieno gamybą, kad būklei pagerėjus ji galėtų maitinti savo pienu.

Kauno klinikų inf.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: