Pradinis / Šeima ir sveikata / Didžiausi mitai, susiję su šiukšlių rūšiavimu

Didžiausi mitai, susiję su šiukšlių rūšiavimu

Atliekų rūšiavimas šiais laikais aptarinėjamas gana dažnai. Viena iš pagrindinių to priežasčių yra aplinkosaugos problemos, dažniausiai kylančios dėl žmonių abejingumo arba žinių stokos. Vis dėlto galima pasidžiaugti, kad šiukšliadėžės rūšiavimui tampa vis populiaresnės, o tam, kad motyvacija jas naudoti būtų dar didesnė, paneigsime didžiausius su atliekų tvarkymu susijusius mitus.

Šiukšlių perdirbimas – labai brangus

Dažnai manoma, kad šiukšlių perdirbimas kainuoja daugiau ne jų kaupimas sąvartyne, tačiau tai ne visada tiesa. Efektyvios atliekų tvarkymo programos leidžia pasiekti itin gerus rezultatus, todėl perdirbimo išlaidos daugeliu atvejų neviršija skirtų šiukšlių išvežimui ir laikymui sąvartynuose. Amerikos aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, perdirbti toną atliekų kainuoja 50–150 JAV dolerių, o eksploatacija sąvartyne siekia 70–200 JAV dolerių.

Proceso metu sunaudojama daug energijos

Kitas ganėtinai populiarus mitas yra tas, kad šiukšlių perdirbimui sunaudojama daugiau energijos, nei jos sutaupoma. Tai klaidinga nuomonė: iš tiesų gaminant produktus iš perdirbtų medžiagų vidutiniškai sunaudojama apie 50 % mažiau energijos. Ši priežastis pakankamai svari tam, kad jūsų namuose atsirastų specializuotos šiukšliadėžės rūšiavimui. Gilinantis į detales, verta paminėti, kad perdirbant aliuminio skardines sutaupoma apie 40 barelių tonos ir 14 000 kW energijos.

Bioplastiko pakuočių rūšiuoti nereikia

Nemažai žmonių mano, kad bioplastiko pakuočių nereikia rūšiuoti, nes jos nėra perdirbamos, tačiau tai yra tik dar vienas mitas. Iš tikrųjų jo irimo metu į aplinką išsiskiria metano dujos, žinomos kaip vienos iš sukeliančių šiltnamio efektą. Be to, teigiama, kad jos turi didesnį neigiamą poveikį nei anglies dvideginis.

Norint rūšiuoti reikia turėti daug specialių talpų

Dar viena priežastis, lemianti žmonių nenorą tinkamai tvarkyti atliekas, – manymas, kad tam reikia daug specialių talpų. Šiuolaikinės šiukšliadėžės rūšiavimui yra itin patogios, nes turi pertvaras, dėl kurių skirtingas atliekas galima laikyti vienoje talpoje.

Atliekos perdirbamos tik kartą

Vien jau tai, kad dauguma atliekų gali būti perdirbamos daugybę kartų, yra pakankamai didelė paskata rūšiuoti. Geriausias pavyzdys galėtų būti tokios medžiagos kaip stiklas ir metalas, kurių kokybė perdirbant beveik nesikeičia. Kalbant apie popierių, jo perdirbimas labiau ribotas – dažniausiai tai daroma 5–7 kartus, nes po to jo skaidulos vis labiau degraduoja. Vis dėlto net ir tokia žaliava yra tinkama kiaušinių dėklų ar pakavimo įdėklų gamybai.

Geriau sunaikinti nei rūšiuoti

Kai kurie žmonės mano, kad šiukšliadėžės rūšiavimui nėra reikalingos dėl to, kad atliekas geriausia ir prasčiausia tiesiog sunaikinti, pavyzdžiui, sudeginti. Vis dėlto toks pasirinkimas tikrai nėra pats geriausias. Savarankiškas atsikratymas atliekomis gali turėti itin neigiamą poveikį aplinkai ir sveikatai. Tai ypač aktualu kalbant apie įvairias plastiko pakuotes, kurių degimo metu išsiskiria kenksmingi junginiai, galintys turėti įtakos ir žmogaus sveikatai.

Šiukšliadėžės nėra gražios

Kai kurie yra įsitikinę, kad šiukšliadėžes sunku priderinti namų aplinkoje, jos darko interjerą. Šiandien tokių reikmenų asortimentas labai platus, o išskirtinio dizaino produktai pasižymi ne tik puikia išvaizda, bet ir funkcionalumu. Atsižvelgiant į savo poreikius galima lengvai išsirinkti norimą šiukšliadėžės rūšiavimui spalvą, formą ir net atidarymo mechanizmą.

Prie švarios aplinkos kūrimo prisidėti gali kiekvienas. Svarbiausia – turėti tam tikrų žinių ir priemonių, kurias pasitelkus atliekų tvarkymas tampa kur kas paprastesnis. Pirmieji žingsniai galbūt ir nebus patys lengviausi, tačiau verta pasistengti. Juk tai, kokiame pasaulyje gyvensime ateityje, priklauso nuo mūsų dabar priimamų sprendimų.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: