Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Dzūkiškas tradicijas primins „Dzūkų kiemas“

Dzūkiškas tradicijas primins „Dzūkų kiemas“

Alytaus kraštotyros muziejus, įgyvendindamas projektą „Dzūkų kiemas“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė, šaltėjant orams jau kviečia į „pasbuvimus dzūkų kiemi“ kiekvieną šeštadienį iki pat Kalėdų. Šiuo renginių ciklu baigsis Etnografinių regionų metų minėjimas Alytaus mieste.

„Domėjimasis etnine kultūra reikalauja laiko, kurio dabartinis žmogus turi vis mažiau. Tačiau mums labai svarbu žinoti, kas mes esame, kur mūsų šaknys. Akivaizdu, kad etninė kultūra palankiai veikia vertybines jaunimo nuostatas dėl pilietinės visuomenės ir šeimos, didina atsparumą įvairiems masinės kultūros reiškiniams. Projektu „Dzūkų kiemas“ siekiame į ciklo renginius pirmiausia pritraukti jaunas šeimas, vaikus ir jaunimą, senelius ir parodyti, ką turime gražiausio ir vertingiausio. Siekiame skatinti jaunus žmones imtis iniciatyvos perimti etninės kultūros vertybes ir aktyviai propaguoti jas kuriant savo šeimos, bendruomenės tradicijas, paremtas senosiomis laiko išbandymus išlaikiusiomis vertybėmis. Gyvename potradiciniame pasaulyje, iš kartos į kartą perduodama kultūrinė informacija vis dažniau sugretinama su internete rasta medžiaga, o tradicija ne tik tęsiama, puoselėjama, bet ir „atnaujinama“, atmetama, kuriama ar „gaivinama“ prarandant regioninius savitumus. Taigi sieksime įvairiapusiškai žmonėms priimtinais būdais (per žaidimą, dainą, kulinarinį paveldą) atskleisti savitą Dzūkijos regiono kultūrą“, – sakė projekto kūrėjai.

Renginių ciklą „Dzūkų kiemas“ sudaro 4 potemės: dzūkiškajai tautosakai skirta „Pasakoja dzūkai“, kulinariniam paveldui – „Šilinių, gruntinių ir panemunių dzūkų kulinarinis paveldas“, šventėms – „Gamtos ritmu“ bei dokumentikai skirta „Dzūkų papročiai kino juostose“.

Spalio 3 d. į pirmąjį renginį, skirtą kulinariniam paveldui, susibėgo visi, norintys geriau sužinoti, kokiomis žolelėmis jau dabar reikia stiprinti imunitetą, kaip ruošti arbatas, užpilus, nuovirus, koks medus geriausias, gardžiausias, kaip medų laikyti ir pan. Visomis šiomis paslaptimis dalijosi žolininkas-vaistininkas, „Žolinčių akademijos“ viceprezidentas Marius Lasinskas ir bitininkė Nijolė Kadikinaitė. Pasak Mariaus Lasinsko, visko aplink yra – tik reikia mokėti surasti, atskirti, rinkti ir žinoti, kaip vartoti ir maistui, ir vaistui. Ir nors šeštadienio popietę Alytuje buvo daugybė įvairiausių renginių, tačiau muziejuje apsilankė tikrai gausus būrys žmonių.

Spalio 17 d. muziejus kvies patirti „Grybavimo skanumus ir malonumus“, spalio 24 d. – pasimėgauti ir pasidalyti receptais „Spanguolės ir bruknės: sveikata ir gurmaniškas malonumas“. Lapkričio mėnesį kvies visus į dzūkiškai tautosakai skirtus susiėjimus „Pasakoja dzūkai“. Šį ciklą sudarys popietės „Pažaiskime dzūkiškai“, „Mįslių minklių vakaras“, „Savaitgalis su pasaka“, „Atverkime dainų skrynią“. Visi šie renginiai vyks tam pritaikytoje etnografinėje aplinkoje. Popietėse bus žaidžiami senoviniai žaidimai vilkint laikmetį atitinkančią aprangą. Bus organizuojama mįslių šventė: dalyviai spręs mįslių kryžiažodžius, pieš mįslių iliustracijas. Bus prisimintos greitakalbės, skaičiuotės, juokavimai, vaizdingi posakiai. Mįslių, minklių vakaras bus rengiamas šiandien itin populiariu protų mūšio principu – vyks žodinės liaudies išminties varžytuvės. Savaitgalio su pasaka programoje – pasakos, kurias seks Alytaus miesto teatro aktoriai Ona Gudaitytė ir Jonas Gaižauskas. Bus primenama juokavimų tautosaka – linksmosios pasakos, patarlės, juokavimai iš skaičių, ydų pajuokimai patarlėse bei dainelėse, sekamos melų pasakaitės. Dalyviai jų pavyzdžiu kurs aptartų pasakų vaidinimus. Popietėje „Atverkime dainų skrynią“ mokysis dzūkiškų dainų su ansambliu „Kukumbalis“.

Potemei „Gamtos ritmu“ bus skirti susikimai „Vėlinėms artėjant“, „Žiemos saulėgrąža“. O visas renginių ciklas baigsis kino filmų vakarais – tris vakarus bus rodomi šie kūriniai: režisieriaus R. Šarknicko dokumentinis filmas „Dzūkų laidotuvių papročiai“, A. Baryso „Lietuviškas kalendorius“, Z. Kelmickaitės laidos „Gyvenimo ratu“ apie Dzūkijos nacionalinio parko spanguoliautojas. Į filmų seansus bus pakviesti ir režisieriai, ir filmų herojai.

Alytaus kraštotyros muziejaus informacija
www.alytus.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top