Pradinis / Mokslas ir švietimas / ES Smegenų tyrimų mėnuo pradedamas 150 mln. EUR parama moksliniams tyrimams

ES Smegenų tyrimų mėnuo pradedamas 150 mln. EUR parama moksliniams tyrimams

Pradėdama Europos smegenų tyrimų mėnesio iniciatyvą, Europos Komisija skyrė maždaug 150 mln. EUR vertės finansavimą dvidešimčiai naujų tarptautinių mokslinių smegenų tyrimų projektų. Su šia suma bendros ES investicijos į mokslinius smegenų tyrimus nuo 2007 m. viršys 1,9 mlrd. EUR. Europos smegenų tyrimų mėnesį (Twitter: #brainmonth) (gegužės mėn.) Europoje rengiamais daugiau 50 renginių bus siekiama atkreipti dėmesį į Europos mokslinius tyrimus ir inovacijas neuromokslo, pažinimo ir susijusiose srityse. Iniciatyvos tikslas – pademonstruoti naujausius laimėjimus šioje srityje ir paskatinti imtis ryžtingesnių kovos su smegenų ligomis veiksmų. Be to, norima atkreipti dėmesį į tai, kaip smegenų tyrimai gali padėti iš pagrindų keisti kompiuteriją. Imtis šios iniciatyvos paskatino neseniai dėmesio sulaukę nauji plataus užmojo smegenų tyrimo projektai Europos Sąjungoje (Pavyzdinis ateities ir kuriamų technologijų projektas „Žmogaus smegenų projektas“, IP/13/54 ir MEMO/13/36) ir Jungtinėse Amerikos Valstijose (projektas BRAIN).

Už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Europos Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn sakė: „Daugeliui europiečių kada nors gyvenime gali grėsti smegenų liga ar sutrikimas. Jau dabar kiekvieną minutę tokių ligonių gydymas mums kainuoja 1,5 mln. EUR, o visuomenei senėjant ši našta mūsų sveikatos priežiūros sistemoms greičiausiai bus dar sunkesnė. Moksliniai smegenų tyrimai galėtų palengvinti milijonų ligonių ir jų slaugytojų kančias. Be to, atskleidus smegenų veiklos paslaptis mūsų ekonomikai būtų galima atverti visiškai naują paslaugų ir produktų pasaulį.“

Maždaug 165 mln. europiečių kada nors gyvenime gali susirgti kurios nors formos smegenų liga. Dėl visuomenės senėjimo vis daugiau žmonių suserga Alzheimerio ir kitomis degeneracinėmis nervų sistemos ligomis, taip pat su amžiumi susijusiais psichikos sutrikimais, taigi gydymo išlaidos greičiausiai smarkiai didės. Todėl ieškoti geresnių smegenų ligų prevencijos ir gydymo būdų reikia kuo skubiau. Suprasti, kaip veikia smegenys, taip pat svarbu siekiant padėti mūsų ekonomikai išlikti informacinių technologijų ir paslaugų srities lyderei.

Europos smegenų tyrimų mėnesį bus akcentuojama didžiulė mokslinių smegenų tyrimų ir sveikatos priežiūros svarba mūsų visuomenei ir ekonomikai, demonstruojami ES laimėjimai šiose srityse, aptariama būsima mokslinių tyrimų ir politikos kryptis, svarstoma, kaip patobulinti išteklių paskirstymą pačiose šalyse ir tarp jų, taip pat siekiama išsklaidyti nusistovėjusį nenorą kalbėti apie psichikos sveikatą.

Pagrindiniai faktai

Tikimasi, kad dvidešimt projektų, įtrauktų į galutinį ES finansuojamųjų projektų sąrašą, pateiks naujų įžvalgų ir inovacijų tokiose pagrindinėse srityse, kaip smegenų traumos, psichikos sutrikimai, skausmas, epilepsija ir vaikų elgesio sutrikimai. Iki pasirašant dotacijų susitarimus projektų įvardyti negalima, tačiau visus juos suplanuota pradėti jau šią vasarą. Pramonės įmonės ir jos partnerės smulkiosios įmonės ypač aktyviai dalyvaus trijose – psichikos sutrikimų, epilepsijos ir vaikų elgesio sutrikimų – srityse, kur jos skatins inovacijas ir praktinius problemų sprendimus.

Nuo dabartinės ES mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintosios bendrosios programos (2007–2013 m.) įgyvendinimo pradžios iš ES biudžeto moksliniams smegenų tyrimams skirta daugiau nei 1,9 mlrd. EUR. Iš šios sumos finansuoti 1 268 projektai, o juose dalyvavo 1 515 dalyviai iš ES ir kitų šalių. Remti mokslinius smegenų tyrimus ir toliau bus galima pagal visus tris – pažangaus mokslo, pramonės pirmavimo ir visuomenės uždavinių – ramsčius, numatytus būsimoje ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“. Visų pirma bus remiamos pastangos sprendžiant sveikatos, demografinių pokyčių ir gerovės uždavinį, t. y. gerinant ligų diagnostiką, išmanymą ir gydymą.

Europos smegenų tyrimų mėnesio programoje numatyta daugiau nei 50 renginių, susijusių su žmogaus smegenimis; tai – konferencijos, seminarai, susitikimai, vasaros mokyklos ir kursai. Šešis iš šių renginių organizuoja ES pirmininkaujanti Airija. Europos Komisija surengs dvi dideles konferencijas – gegužės 14 d. Briuselyje ir (kartu su ES pirmininkaujančia Airija) gegužės 27–28 d. Dubline.

Europos komisijos informacija

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top