Pradinis / Kultūra / Gabriel Vuljevo kūryboje – žaisminga Pietų Amerikos temperamento ir lietuviško šiaurietiškumo sampyna

Gabriel Vuljevo kūryboje – žaisminga Pietų Amerikos temperamento ir lietuviško šiaurietiškumo sampyna

Dailininkas Gabriel Vuljevas Tupciauskas – trečiosios kartos urugvajietis, gimęs lietuvių išeivių šeimoje. Jo giminės istorija Urugvajuje prasideda XX a. pradžioje, su antrąja lietuvių emigracijos banga. Veikiamas Pietų Amerikos aplinkos ir lietuvių bendruomenės papročių pulso, autorius išvystė savitą, puikiai atpažįstamą tapybos manierą, su kuria susipažinti atsirado galimybė ir Lietuvoje.

Sausio 6 dieną Užupyje įsikūrusioje „AP galerijoje“ atidaryta spalvinga neokubistinė lietuvių išeivio tapybos ekspozicija „Trilogija“. Lietuvos žiūrovai kviečiami į atidarymo renginį, kuris vyks sausio 9 dieną.  Jo metu bus pristatytas platesnis parodos kontekstas, vyks gyvas pokalbis tarp meno kuratorės Vilmos Jankienės ir dailininko Gabriel Vuljevo. Taip pat vyks atidarymo performansas, kurį atliks pats autorius. Menininkas Lietuvoje svečiuosis antrą kartą.  

Šiuolaikiniu primityvistu vadinamas dailininkas neslepia, kad lietuviškos tapatybės permąstymas padarė svarią įtaką ne tik jo asmenybei, bet ir besiformuojančiai plastinei tapybos kalbai. Nuo pat vaikystės skatinamas neužmiršti savo tikrųjų šaknų, Gabriel Vuljevas užaugo besidomėdamas lietuviškais papročiais, senovės mitais, tradiciniu menu. Ieškodamas naujų saviraiškos formų, autorius jas atrado pasinerdamas į savitą ir labai įdomų tarpkultūrinį, socialinį diskursą, kuriame žaismingai pinasi Pietų Amerikos temperamentas su lietuvišku šiaurietiškumu.

Jungdamas konstruktyvizmą, primityvizmą ir „pikselinį“ kubizmą, abstrahuotą dviejų skirtingų kultūrų simbolinę kalbą, galbūt net stereotipinius įvaizdžius, dailininkas sukuria įdomų mitologinį, istorinį naratyvą. Naujausioje parodoje „Trilogija“ menininko kompozicijos nestokoja ironijos, (neo)sintetinių spalvų su aiškiai išreikštomis linijomis, paradoksaliai primenančiomis vitražų ar senovinių freskų estetiką. Šis efektas yra neatsitiktinis – autorius garsėja ne tik tapybos darbais, bet ir freskų, gatvės meno kūryba.

Spalvos užpildo erotizuotas subjektų formas, susimaišo su atpažįstamais krikščioniškais atributais, pasikartojančiu simboliniu skaičiumi „3“. Trys – tai Urugvajaus lietuvių kartos. Trečias brolis Jonas, iškeliavęs po pasaulį laimės ieškoti. Trys kryžiai ant stilizuoto kankinių kalno, trijų Lietuvos vėliavos spalvų fone. Trys – tai  gyvenimo elementai: tikėjimas, moterys, pagunda. O gal – trečiai kartai priklausančio Gabriel Vuljevo asmeninė istorija…

Gabriel Vuljevas gimė 1966 m. Urugvajuje. Nuo 1983 m. tapo aktyvus vietinių ir tarptautinių parodų dalyvis, bendrame kontekste sulaukiantis teigiamų meno kritikų įvertinimų. Autoriaus kūryba buvo pristatyta Urugvajuje, Meksikoje, Ispanijoje, Argentinoje, Italijoje, Čilėje, Peru, JAV, Honkonge ir daug kitų šalių.

2018 m. autorius sukūrė pašto ženklą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimui.

Pirmoji 2020 metų „AP galerijos“ paroda „Trilogija“ atidaroma sausio 6 d. ir vyks iki sausio 26 dienos. Atidarymo renginys, kurio metu žiūrovai turės progą susitikti su iš Urugvajaus atvykusiu Gabriel Vuljevu, vyks sausio 9 d. 19 val. „AP galerijoje“.   

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: