Pradinis / Nuomonė / Ilgai ir laimingai: santykiuose svarbus netikėtumo elementas

Ilgai ir laimingai: santykiuose svarbus netikėtumo elementas

Mane žavi sužadėtiniai – kaip jie siekia kurti ir išsaugoti meilę, uždirbti pinigų, kad oriai galėtų auginti vaikus. Jų dienotvarkė dažnai įtempta kaip styga, bet jie randa laiko kursams prieš santuoką bažnyčioje. Sužadėtinių poros atidžiai studijuoja sąsiuvinius, kuriuose daugybė klausimų apie juodu. Klausimai nėra tinkamumo vienas kitam testas – tai klausimai gilesniam pokalbiui apie dabartį, permainas, save ir vienas kitą, Santuokos sakramentą.

Pixabay nuotr.

Kai jie jaudinasi ateidami į kursus. Jaudinamės ir mes – kokia bus ši grupė? Ar jiems bus įdomu? Ar sugebėsime suprantamai perteikti temas, kokios diskusijos kils šį kartą? Kai užsimezga artimesnis santykis – išgirstame gyvenimiškų istorijų, kurios įkvepia dirbti su sužadėtiniais.

Nors sužadėtinių kursai vyksta beveik trisdešimt metų, tačiau plika akimi matyti, kad skyrybų procentui Lietuvoje jie įtakos neturėjo. Nors… viena išgelbėta pora – ta, kuri gal nesusituokė, ar ta, kuri „užsikabino“ ir vis ateina į kitus Šeimos centrų kursus, reiškia – bent keturi laimingi žmonės: du vaikai ir du tėvai.

Tebesiskiria gera pusė susituokusiųjų. Kodėl? Žmogaus širdis nepasikeitė, o gyvenimo tempas ir būdas – labai. Yra tiek kanalų, kuriuose jaučiame pareigą tinkamai pasitalpinti, pasiviešinti. Darbo tempai ir mobilumas atima tiek sveikatos, kad šeimos santykiams lieka mažesnioji dalis. Ir tik patys sąmoningiausi suvokia, jog jie patys turi apsiriboti darbe, o reikalui esant net jį pakeisti, kad nesugriūtų šeima.

Ar paprasta sugyventi poroje? Kaip ilgai paprasta? Kai tuokiamės, galvojame gebėsią sugyventi ir ne tik sugyventi, bet ir gyventi džiaugsmingai, ilgai ir laimingai. Ir kaip nutinka, kad vis tiek po santuokos pamatais pasikasa kenkėjai?

Poros santykiai yra nuolat išbandomi, nes taip auga meilė. Santykius reikia atkovoti iš draugų, giminių, tėvų, vaikų, darbo, karjeros, hobio ir virtualiosios erdvės. Nors santuoka nereiškia, kad jūs atsisakysite visko, bet vis tiek teks pasirinkti, kiek laiko ir energijos skirsite santykiams šeimoje. Kaip subalansuoti visas gyvenimo sritis? Gal savaime? Tik iš dalies taip. Kažkaip nutinka, kad labiau už santykius poroje ima traukti hobis, darbas, draugai… Nuo jų gali atsiriboti todėl, kad ten nesi tiek ir taip įsipareigojęs, kaip šeimoje. O namie mes kasdien labiau pažįstame vienas kitą, kartais tai palengvina mūsų gyvenimą, o kartais apsunkina – tada nebesinori pažinti dar labiau. Norisi atsitraukti. Tačiau Popiežius Pranciškus drąsina nebijoti nusivilti vienas kitu, nes nėra tobulo vyro ir moters, tik Dievas yra tobulas ir jis gali padėti užėjus nusivylimui. Santuokoje slypi neišmatuojama gelmė – žmogaus siela yra begalinė, tad ir santykiai gali gilėti iki begalybės.

Pixabay nuotr.

Dažnai porai ateina laikas, kai buvimas kartu tampa nuobodus, be ekranų būti nebeišeina, kalbėtis neišeina, atrodo, kad nieko naujo mūsų santykiuose nebebus… Tai nutinka ir dėl mūsų smegenų sandaros. Neuromokslas sako, kad už mūsų automatinius veiksmus atsakanti smegenų dalis per tam tikrą laiko tarpą mūsų veiksmus „automatizuoja“. Tai yra mes negalvojame, kaip atsikelti iš lovos, kaip nueiti į vonią ar išsivalyti dantis, dažniausiai šie veiksmai nesukelia jokių ypatingų jausmų – ir todėl mūsų gyvenimas yra sklandus. Tačiau taip ir rytinis bučinys nustoja džiuginti. Galiausiai automatiškai reaguojame ir į didesnę dalį santykių: „toks žvilgsnis reiškia „patylėk“, „o toks prisilietimas „noriu pasimylėti“, „šis tembras reiškia „nebesiginčyk“, o ši intonacija – „gelbėk“. Štai ir po jaudulio, ir po romantikos, – jau tiek pragyvenome, „aš jį kaip nuluptą pažįstu“ arba „mes kartu gyvenam jau dešimt metų – ką naujo dar galime išmokti?“ Todėl mūsų santykiams reikia pasimatymų, naujų patirčių – nuolatinio dėmesio, kad nedingtų netikėtumo elementas. Kai viskas pasidaro stabilu ir rutiniška, tai veda ne tik į atsipalaidavimą, bet ir į susvetimėjimą.

Tad neapsiribokite stabilumu poroje. Ieškokite kažko naujo kasdienybėje. Tam tikrai pasitarnaus susitikimai su kunigu Leo Patalinghug, kuris Vilniuje kalbės apie poros santykius kulinariniame šou „Prieskoniai santuokai“ sausio 10 d., o sausio 12 d. Šiauliuose, Šiaulių vyskupijos šeimų šventėje „Aš esu Gyvoji Duona“, jo kulinarinis šou bus apie šeimos santykius „Ką daryti, kad skirtingi požiūriai nesugadintų vakarienės džiaugsmo“.

Vijoleta Vitkauskienė, Lietuvos šeimos centras

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: