Pradinis / Mokslas ir švietimas / Iš stažuotės NASA grįžę studentai: „Svarbiausia – smalsumas, atvirumas, užsidegimas ir tikėjimas tuo, ką darai“

Iš stažuotės NASA grįžę studentai: „Svarbiausia – smalsumas, atvirumas, užsidegimas ir tikėjimas tuo, ką darai“

KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) bakalauro studentai Deividas Čelkys ir Tomas Narbuntas NASA Ames tyrimų centre praleido 16 savaičių. Abu universiteto „GIFTed“ Talentų akademijos nariai sutartiniai tvirtina, kad kelią į šią JAV agentūrą atvėrė ne tik noras, bet ir universitete įgytos inžinerijos žinios.

Tomas Narbuntas ir Deividas Čelkys
Tomas Narbuntas ir Deividas Čelkys

D. Čelkys Kauno technologijos universitete studijuoja transporto priemonių inžineriją,  Tomas Narbuntas – mechanikos inžineriją. Į JAV, Nacionalinę aeronautikos ir kosmoso agentūrą (NASA), įsikūrusią Silicio slėnyje, juos nuvedė svajonės. Norėdami išvykti, studentai nenuleido rankų po pirmojo savo bandymo 2018 metais, kuris buvo nesėkmingas, ir dalyvavo konkurse dar kartą. Šį kartą jiems nusišypsojo sėkmė, tad studentai nusprendė pasidalyti savo patirtimi, kokios savybės padėjo jiems laimėti Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) skelbtą konkursą ir išvykti į NASA.

„Svarbiausios savybės, be projektams reikalingų kompetencijų, kreipiantis dėl stažuotės yra smalsumas, atvirumas, užsidegimas ir tikėjimas tuo, kuo planuojama užsiimti. Net NASA praktikų koordinatorė minėjo, kad buvo labai patenkinta lietuvių atvirumu, pozityvumu. Tikiu, jog ir MITA yra suinteresuota siųsti atvirus, entuziastingus ir pozityvius studentus“, – savo patirtimi dalijasi T. Narbuntas.

„Mano manymu, svarbiausia yra tinkamai atskleisti motyvaciją ir susidomėjimą sritimi, kuri yra susijusi su NASA vykdomais projektais. Motyvaciniame pokalbyje labai svarbu nuoširdumas, nes susirinkę ekspertai gali lengvai pamatyti dirbtinį motyvacijos perteklių“, – akcentuoja D. Čelkys.

Tomas Narbuntas ir Deividas Čelkys, NASA

Darbą derino su kelionėmis

Nors darbas Silicio slėnyje itin svarbus ir reikalaujantis atsakomybės, tačiau turėdami laisvo laiko stažuotės dalyviai galėjo plėsti savo žinias bei patirtį ir už jo ribų. „Įprastų darbo dienų nebuvo daug, nes turėjome labai daug turų, ekskursijų ar seminarų, kurie paįvairindavo mūsų dienotvarkę. Nors NASA Aeromechanikos biure didžiąją dalį laiko reikėjo praleisti prie kompiuterio dirbant prie savo projektų. Taip pat nemažai bendravau su mentore. Ji mane daug ko išmokė ir padėjo įgyvendinti užduotis. Šiek tiek laiko praleidau ir laboratorijoje. Ten susipažinau su viename iš projektų figūruojančia testavimo sistema ir ją tobulinau“, – pasakoja T. Narbuntas.

Jo teigimu, nors tai ir nevyko dažnai, tačiau visos Aeromechanikos praktikantų grupės susitikimai su skyriaus vadovu, kuriuose jis pasakojo apie Kaliforniją, jos istoriją, buvo labai įsimintini ir emocionalūs.

„Aš nuo pirmadienio iki penktadienio dirbdavau, tačiau stengdavausi išnaudoti kiekvieną savaitgalį ir kur nors nuvykti. Pirmus du mėnesius dažnai vykdavome į paplūdimius ir į San Fransiską. Taip pat buvome nuvykę į Los Andželą, prie Pietų Tahou ežero ir į Josemičio nacionalinį parką“, – pasakoja D. Čelkys.

Deividas Čelkys
Deividas Čelkys

Reikšmingiausia – vėjo tunelio testo programa

Atsižvelgiant į tai, jog stažuotė NASA tyrimų centre yra unikali galimybė, kai iš visos Lietuvos aukštųjų mokyklų atrenkami tik patys geriausi, noro nestokojantys studentai džiaugiasi, jog yra tie, kurie turi galimybę pasidalyti savo įspūdžiais.

Nors darbas prie mokslinių projektų suteikė daug įvairiausių patirčių, vis dėlto abu studentai vieningai sutaria, jog reikšmingiausia buvo praktinė užduotis prisidedant prie vėjo tunelio testo programos ir  tiriant miesto oro transportui taikytiną propelerių sistemą kartu su NASA mokslininkais.

Abu vaikinai tvirtina, kad ši 16 savaičių trukusi stažuotė labai praplėtė jų akiratį mokslinėje srityje. O tai, pasak jų, tikrai turės didelę naudą ateityje, nes leis kūrybiškiau pažvelgti į sprendžiamas problemas. Pasak T. Narbunto, NASA inžinieriai ir technologijos leido suprasti, kad viskas yra įmanoma.

„Man ši stažuotė padėjo apsispręsti, kokią magistrantūros kryptį pasirinkti. Tikrai žadu tęsti NASA tyrimų centre pradėtą projektą ir panaudoti jį kaip bakalauro baigiamąjį darbą, o gautas žinias pritaikyti KTU esančiame vėjo tunelyje“, – tvirtino KTU „GIFTed“ Talentų akademijos narys, būsimasis inžinierius T. Narbuntas.

Svarbiausia – nenuleisti rankų

Visiems, norintiems savomis akimis pamatyti, kaip viskas vyksta NASA tyrimų centre, vaikinai pataria niekada nenuleisti rankų. „Į NASA iškeliauti man pavyko po antro bandymo MITA atrankoje. Nors po pirmojo bandymo buvo liūdna, tačiau antrą kartą teikdamas paraišką supratau, jog pirmasis bandymas mane daug ko išmokė. Taigi, nors vienintelė priežastis, dėl kurios galima bijoti, yra nesėkmė, drįstu teigti, jog netgi tokiu atveju galima daug išmokti. Na, o jei tai dar nėra paskutinis kartas, kai galima bandyti, tai padaryti būtina – patekti tikrai įmanoma, o nepatekus bus lengviau dar kartą bandyti kitais metais“, – atvirauja T. Narbuntas.

Jo kolegos D. Čelkio teigimu, svarbiausia – nebijoti dalyvauti. „Siūlau nebijoti dalyvauti, nes pabandžius tikrai nieko blogo neatsitiks, o jeigu yra nedrąsu arba neaišku dėl tam tikrų dalykų – galite kreiptis į mane. Taip pat siūlyčiau perskaityti www.mita.lrv.lt skelbiamą informaciją, gal atsakymai į klausimus padės įgyti daugiau drąsos“, – sako jis.

Abu studentai sutaria, kad ši patirtis gali tapti vienu įsimintiniausių jų gyvenimo įvykių, mat nuvykus į JAV pavyks ne tik pakeliauti bei aplankyti norimas Kalifornijos vietas, bet ir prisidėti prie svarbių mokslinių projektų, aplankyti tik NASA darbuotojams prieinamas vietas.

NASA duris padeda praverti „GIFTed“ Talentų akademija

Pasak KTU „GIFTed“ Talentų akademijoje su studentais dirbančios ugdymo programų koordinatorės Miglės Morkūnaitės, kiekvienais metais į šią akademiją sulaukiama per šimtą paraiškų.

„Per papildomas atrankas apie pusę kandidatų sudaro tie studentai, kuriems per pagrindinę atranką nepavyko patekti į akademiją. Dažnai atrankose studentų klausiame, kodėl jie nori tapti mūsų akademijos dalimi. Dauguma įvardija ne tik apčiuopiamą naudą – stipendiją, sustiprintus ar papildomus modulius, dalyvavimą įvairiuose projektuose, bet ir motyvuotų žmonių bendruomenę“, – sako ji.

M.Morkūnaitės teigimu, atrankų metu malonu sužinoti, kad dalis studentų KTU pasirenka būtent dėl šios unikalios ketverius metus trunkančios „GIFTed“ ugdymo programos.

„Talentų akademijoje vyrauja šilta ir palaikanti atmosfera tarp pačių studentų ir programos koordinatorių, tad labai gera kiekvieną kartą kabinete sulaukti studentų, kurie noriai dalijasi savo džiaugsmais ar net iškilusiais sunkumais. Nors programa yra intensyvi, tačiau čia sutikti žmonės ir užsimezgusios draugystės su jais padeda įveikti visus iššūkius“, – tvirtina M. Morkūnaitė.

Pašnekovų asmeninio archyvo nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: