Pradinis / KARJERA / Iš užsienio grįžusių lietuvių socialinė iniciatyva suvienija vyresnės kartos patirtį ir jaunų žmonių energiją

Iš užsienio grįžusių lietuvių socialinė iniciatyva suvienija vyresnės kartos patirtį ir jaunų žmonių energiją

Prieš dvejus metus iš studijų užsienyje grįžusios vilnietės Ieva Česnulaitytė (25 m.) ir Austė Černiauskaitė (24 m.) ėmėsi kurti pelno nesiekiantį socialinį verslą. Įkūrė „CoolŪkį“, kurio esmė – padėti susitikti vienišiems ar bendrauti mėgstantiems vyresnės kartos atstovams ir sodininkystės tradicijas norinčiam puoselėti jaunimui. Tai yra rasti senjorų, kurie daržuose dar turi laisvų lysvių, ir jaunimo, kuris norėtų jose ką nors auginti ir iš lysvės savininkų mokytis sodininkystės amato. „CoolŪkio“ įkūrėjos – vienos iš jubiliejinio „Maximos“ projekto „Karta25. Įkvėpti rinktis“ veidų, kurio tikslas – pristatyti visuomenei ir padėti sklisti įkvepiančioms jaunimo istorijoms.

Šiuo metu „CoolŪkio“ sistemoje yra užsiregistravę 20 žmonių, norinčių dalytis savo daržu. Iš jų 10 jau priėmė jaunuosius sodininkus į savo daržą, kitiems dar ieškoma norinčiųjų. Sodininkauti užsiregistravo 15 dalyvių, tačiau kai kurie jų daržais rūpinasi su draugais ir šeimomis. Kol kas aktyviausiai yra įsitraukę sostinės apylinkių gyventojai, tačiau pamažu norima plėstis ir į kitus miestus bei kaimus, nes sulaukiama klausimų iš visos Lietuvos.

Puoselėja ryšį su gamta ir tarpusavio ryšius

„Iki šiol neturėjome galimybių veiklą vykdyti kituose miestuose ir tiesiog norėjome išbandyti, ar žmonėms tokia idėja patiks ir ar bus priimtina. Šiais metais  jau turime porą dalyvių Kaune ir manome, kad iniciatyva yra aktuali ir kitiems Lietuvos miestams. Norėtume plėstis, bet komandai dar trūksta žmonių, kurie norėtų savo vietovėse atstovauti mūsų iniciatyvai. Mes labai laukiame daugiau savanorių – ir aktyvaus, sodininkauti norinčio jaunimo, ir senjorų, kurie nemėgsta, kai jų žemė dirvonuoja, ir nori perteikti patirtį“, – sako viena „CoolŪkio“ įkūrėjų Ieva Česnulaitytė.

Socialiai atsakingą hobį mergina derina su darbu viešajame sektoriuje, kur įgyvendina komunikacijos ir viešojo valdymo tobulinimo projektus. Ieva Česnulaitytė kartu su drauge Auste Černiauskaite „CoolŪkį“ ėmėsi kurti sugrįžusios po studijų Didžiojoje Britanijoje, Birmingame. Svetur pamatė, kad didmiesčių jaunimas jau praranda ryšį su gamta. Jos tiki, kad „CoolŪkis“ suvienija vyresnės kartos patirtį ir jaunų žmonių energiją, todėl padeda natūraliai išsaugoti ir perduoti augalininkystės žinių bagažą. Kartu moko visuomenę gyventi tvariai ir rūpintis vienas kitu, spręsti opias visuomenės problemas, pavyzdžiui, senjorų socialinės atskirties problemą.

Užsiregistruoti į „CoolŪkį“ taps paprasčiau

Pasak iniciatyvos sumanytojų, šiuo metu interneto svetainė yra tobulinama ir netolimoje ateityje žmonės iš įvairių miestų galės dar paprasčiau nei dabar užsiregistruoti ir tapti „CoolŪkio“ socialinės iniciatyvos dalyviais. Jau dabar veikiančia platforma labiau naudojasi jaunimas, o su vyresnės kartos atstovais merginos bendrauja asmeniškai ir tiesiogiai papasakoja apie savo idėjos naudą. Iniciatyvos savanoriai padeda senjorams savo daržus užregistruoti interneto svetainėje, suorganizuoja pirmuosius susitikimus su naujais laikinaisiais lysvės šeimininkais. Visi dalyviai gauna bendravimo gidą ir draugiškai sutaria, kaip drauge sodininkaus.

„Vyresnio amžiaus žmonės perskaito apie mus spaudoje, išgirsta radijuje, pamato per televiziją, sužino iš pažįstamų, kaimynų. Manome, kad kartais jiems padeda ir vaikai bei anūkai, bet dažniau senjorai mus susiranda patys, nes ne visuomet turi artimų giminių. Bendradarbiaujame ir su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurių tikslinė auditorija yra garbaus amžiaus žmonės. Jos papasakoja savo nariams apie mūsų veiklą ir kaip prie mūsų prisijungti“, – pasakoja Austė Černiauskaitė.

Dalyvius vienija pilietiškumas

Paklaustos, koks jaunimas ieško laisvos lysvės savo daržovėms auginti, merginos sako – labai įvairus. „Nuo į Vilnių studijuoti iš mažesnio miestelio atvykusių vaikinų, kurie pasiilgo savo kiemo ir daržo, iki jaunų dirbančių šeimų su vaikais, o kartais net ir Vilniuje gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių ar senjorų, neturinčių savos žemės.  Yra ir norinčiųjų išbandyti, ką reiškia gyventi toliau nuo miesto, nes ateityje svarsto keltis toliau nuo jo. Kelios dalyvius vienijančios savybės – jie pilietiški, socialiai atsakingi, norintys puoselėti sveiką gyvenimo būdą“, – sako projekto „CoolŪkis“ sumanytojos.

Ieva Česnulaitytė ir Austė Černiauskaitė – vienos iš jubiliejinės „Maximos“ programos „Karta 25. Įkvėpti rinktis“ veidų. Šios programos ašis – visuomenei pristatomos 25-ios įkvepiančios istorijos jaunų žmonių, kurie, kaip ir pati įmonė, užaugo nepriklausomoje Lietuvoje, pasirinkimų laisvės sąlygomis.

Pasirinkimų laisvės kartos atstovai kalbinami visoje Lietuvoje, mūsų miestuose ir miesteliuose. Projekto herojai pristato patys save, savo užsiėmimus, darbo ir net asmeninio gyvenimo aplinką, tai drauge atskleidžia ir jų vertybes. Įkvepiančios kartos atstovų istorijos turėtų pasiekti platesnę žmonių auditoriją skirtingas kartas sujungiančiomis komunikacijos priemonėmis – per žiniasklaidą, socialinius tinklus, gyvais susitikimais su moksleiviais mokyklose, o galiausiai metų gale sugulti į riboto tiražo žurnalą.

Nuotraukų autorė Ugnė Henriko

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: