Kiekvienas prisimintume situacijas automatiškai suveikus savisaugos instinktui. Surastume atvejų, kai daug nediskutuodami skubėjome į pagalbą draugui. Kitais atvejais, iš anksto žinodami būsiantys reikalingi, ruošiamės tam, deriname galimybes ir veiklas. Tai patirtys, stiprinančios pasitikėjimą savimi ir bičiuliais, su kuriais individualūs pasiekimai perauga į darnų komandinį darbą. Laiptelis po laiptelio prasmingai bendradarbiaudami perlipame kiemo, rajono, respublikos ribas ir tampame atsakingi ne tik už save, bet ir už savo šalį.
Apie individualią atsakomybę ne tik šalies, bet ir NATO organizacijos kontekste jau šeštus metus diskutuojama su kariškiais Užpalių kultūros centre (Utenos r.). Pagrindiniai šių užsiėmimų lankytojai – Užpalių gimnazijos mokiniai. Auga karta, gerai susipažinusi su Aljanso veikla. Penkiolika metų Lietuva yra NATO narė, tiek pat metų ir pirmiesiems susitikimų su kariškiais dalyviams. Šiais metais analizuojant Karinių jūrų pajėgų veiklą daugiau dėmesio skirta tarptautinėms karinėms misijoms. Atsižvelgiant į tai, kad iš Klaipėdos į Užpalius ne kasdieną atvažiuojama, ypač galvojant apie žmones, kurie jūroje būna dažniau nei sausumoje, suorganizuoti du susitikimai.
Karinių jūrų pajėgų Karo laivo flotilės patrulinio laivo „Sėlis“ (P15) nariai pabendravę su užpaliečiais dalijosi patirtimi Anykščių rajono šeimos ir vaiko gerovės centre, kuriame tuo pačiu metu svečiavosi Obelių (Rokiškio r.) vaikų globos namų auklėtiniai. Tad galima teigti, kad informacija apie Lietuvos karinių jūrų pajėgų veiklą pasklido po tris Aukštaitijos rajonus: Uteną, Anykščius ir Rokiškį.
Patrulinio laivo „Sėlis“ (P15) Artilerinės kovinės dalies vadei Agnietei Gaubaitei pristačius Lietuvos karo laivus ir Karinių jūrų pajėgų struktūrą to paties laivo vadas, kapitonas leitenantas Justinas Žukauskas supažindino su Baltijos jūros regione vykstančiomis karinėmis operacijomis, kurios daugiausia susijusios su NATO jūros išminavimo operacijomis. Anot renginio svečio, po Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje yra likę daug jūrinių minų, kurios iki šiol kelia pavojų civilinei laivybai. Lietuvos Karinės jūrų pajėgos turi puikių ekspertų ir yra pasiruošusios minų paieškai bei neutralizavimui. Taip pat kpt. ltn. J. Žukauskas pasakojo apie dalyvavimą Europos Sąjungos tarptautinėje operacijoje „Atalanta“ Indijos vandenyne prie Somalio krantų.
Apie sudėtingą politinę situaciją Somalyje ir patirtį saugant laivus, gabenančius humanitarinę pagalbą šalies gyventojams, pasakojimą tęsė Karinių jūrų pajėgų Karo laivo flotilės patrulinio laivo „Sėlis“ (P15) laivo Artilerinės kovinės dalies vado pavaduotojas, vyresnysis seržantas Rytis Pilipavičius. Atsakydamas į užpalietės Nijolės Rinkevičienės klausimą apie kovinio ginklo panaudojimą, seržantas pasidžiaugė, kad kraštutinės situacijos pavyko išvengti, bet tai sietina su nuolatiniu jūrininkų budrumu ir stipriu pasiruošimu bei atsakingu veiklų koordinavimu tarp NATO šalių ir Europos Sąjungos karinių laivų, kurie plaukiojo tame pačiame regione. Būnant šalyje, kur kiekvieną savaitę įvyksta incidentų, kai per vieną fiksuojama nuo 3 iki 28 mirčių, labai svarbu pasitikėjimas ir sutarimas tarptautiniu mastu, tai užtikrina saugumą lietuvių kariams. Žinojimas, kad esant poreikiui nedelsiant bus suteikta pagalba, teikia pasitikėjimo savimi ir stabdo priešo ketinimus pulti – pabrėžė renginio svečias.
Esame viena iš dvidešimt devynių NATO organizacijos šalių, bendravimo susitarimu siekiančių savo narių saugumo. Tai leidžia be įtampos atlikti planuotus darbus. Kad ir kokios profesijos ar amžiaus būtume, jei sąžiningai atliekame pasirinktas veiklas, tai stiprina mūsų, Lietuvos piliečių, vienybę ir saugumą. Pasitikėdami vieni kitais, važiuodami į svečius, lankydamiesi renginiuose, vaikštinėdami po kiemą savisaugos instinktui palikime tik mažytes asmenines klaidas.
Birutė Minutkienė
Nuotraukų autoriai: Jurgita Elmentienė ir Saulius Šližys