Pradinis / Lietuviai svetur / JAV. Dieviškai lietuviškas vakaras Portlande

JAV. Dieviškai lietuviškas vakaras Portlande

Pirmadienio popietė paprastai nepasižymi lietuviškų renginių gausa Portlando bendruomenėje. Tačiau šį ypatingąjį velykinio laikotarpio pirmadienio vakarą vietos lietuviai prisimins dar ilgai

Balandžio 18 d. Portlando lietuvių bendruomenę aplankė Jo Ekscelencija vyskupas Eugenijus Bartulis. JE kartu su Los Andželo Šv. Kazimiero parapijos, kuriai priklauso ir Portlando lietuviai, klebonu Tomu Karanausku bei Portlando Groto religinės bendruomenės lietuvių kilmės kunigu Ignacijumi Kisieliumi-Kissel aukojo šv. Mišias lietuvių kalba Mergelės Marijos koplyčioje. Ir kas čia ypatingo, paklausite? Didesnėms Amerikos lietuvių bendruomenėms tautinės pamaldos yra įprastas dalykas; lietuvių įkurtos parapijos tebėra gyvybingos daugumoje JAV didmiesčių. Savo valstijoje tokia prabanga, deja, pasigirti negalime. Šiaurės Vakaruose Dievo žodį gimtąja kalba atgaivino Tėvas T. Karanauskas, kuris priglaudė Oregono ir Pietvakarių Vašingtono lietuvius po savo Los Andželo Šv. Kazimiero parapijos sparnu ir jau keletą metų periodiškai aplanko Portlandą. Šių metų balandžio mėn. į „Rožių“ miestą Tėvas Karanauskas atvyko ne vienas – kartu atsivežė ir svečią iš Lietuvos, Šiaulių vyskupą JE Eugenijų Bartulį. Kaune gimęs vyskupas Bartulis yra didelis gamtos, kalnų mėgėjas, todėl ši kelionė į Portlandą ir vėliau į Denverį atvėrė jam neregėtų gamtovaizdžių. Šiuos Jo Ekscelencija kuo kruopščiausiai įamžino nuotraukomis bei filmuotais kadrais. Kaip tikram savo gimtojo miesto patriotui, Jo Ekscelencijai buvo įdomu stabtelėti ir prie garsiosios Portlando NBA komandos „Trail Blazers“ arenos, pastaruoju metu pervadintos „MODA centro“ vardu; juk čia net 7 sezonus žaidė legendinis kaunietis Arvydas Sabonis, kurį Kaune dar 1990 metais dabartinis Šiaulių vyskupijos vadovas sutuokė su Ingrida Mikelionyte.

Portlando Groto (angl. The Grotto) Sopulingosios Motinos katalikų religinė bendruomenė buvo įkurta prieš 92 metus. 1963-iųjų birželį čia buvo pastatytas Kalifornijoje gyvenusio architekto Jono Muloko lietuviškas koplytstulpis. Grotą su lietuviais sieja ir tai, jog daug metų čia tarnavo mūsų tautos kunigai. Amerikos lietuvių šeimoje Čikagoje gimęs ir augęs Tėvas Ignacijus Kisielius-Kissel minėtoje garsiojoje Portlando religinėje bendruomenėje balandžio 17-ąją atšventė garbingą 50-ies kunigystės metų jubiliejų. Sausakimšoje Mergelės Marijos koplyčioje sakydamas pamokslą tikinčiųjų miniai Tėvas Kissel pabrėžė tai, jog be Dievo pasekėjų – tikinčiųjų, Jo avelių, – nebūtų buvę ir kunigo Ignacijaus-ganytojo penkiasdešimtmečio.

Tėvo Kissel mintis tarsi pratęsė vyskupas Bartulis. Tą ypatingą pirmadienio vakarą Jo Ekscelencija ragino susirinkusiuosius pajusti Dievo meilę žmonėms. O gimtąja kalba tartas šventas žodis didingoje Groto koplyčioje mums, lietuviams, gyvenantiems per 8 tūkst. km nuo Lietuvos, kartu tapo ir pavasarį menančiu tautiškumo vyturiu. Kai šiam vyturiui pritarė dar ir lietuviška lakštingala, duetas tapo tiesiog dievišku… Šv. Mišių metu susirinkusiesiems giedojo Amerikos lietuvaitė, sopranas Vakarė Rūta Petroliūnaitė. Vakaro kulminacija tapo ilgamečio Portlando „ąžuolo“ Algio Garolio užtraukta „Tautiška giesmė“. Tiek kunigai, tiek susirinkusieji nejučia kėlėme akis į dangų ir tramdėme plūstančias ašaras, mintimis persikeldami į Lietuvą ir dvasioje pajusdami Tėvynės ilgesio skonį.

Nuoširdžiai dėkojame Jo Ekscelencijai už apsilankymą nedidelėje Portlando bendruomenėje. Dėkojame Tėvui Tomui ir Laurynui Misevičiui už šio nepaprasto susitikimo organizavimą ir visiems susirinkusiems bei prisidėjusiems. Išgyvenusi beveik 16 metų už Atlanto, turiu pripažinti, jog šis vakaras Mergelės Marijos koplyčioje tapo viena jausmingiausių ir lietuviškiausių akimirkų. Juk esame ne tik Dievo, bet ir Lietuvos avelės.

Ingrida Misevičienė

Dariaus Kuzmicko nuotraukos

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: