Pradinis / Lietuviai svetur / Jungtinė JAV ir Lietuvos kūrėjų grupė ruošiasi koncertams Australijoje

Jungtinė JAV ir Lietuvos kūrėjų grupė ruošiasi koncertams Australijoje

Pasaulis pasidarė mažas. Ir ne tik todėl, kad mus užvaldė kompiuteris. Dar ir todėl, kad žmonės dažnai keliauja, dažnai jų darbas – nebūtinai gimtojoje šalyje. Atsivėrus sienoms, dažnesnės nelauktos, bet kartais įdomius ryšius atveriančios pažintys, bendri projektai. Taip atsitiko ir pirmą kartą į Australiją atvykstančiai jungtinei grupei. Joje – poetė, dainininkai, muzikantai ir dainų kūrėjai, gyvenantys Lietuvoje ir JAV. Ši grupė jau surengė ne vieną renginį tiek Lietuvoje, tiek JAV. Šį kartą nori susipažinti su tolimosios Australijos lietuviais ir jiems parodyti, kad kūrybai ir bendradarbiavimui sienų nėra.

Į Australiją atvyksta: poetė Sandra Avižienytė (JAV), bardas ir dainų atlikėjas Vygantas Kazlauskas (Lietuva), dainininkė Aura Kižytė (JAV), akordeonistas Tadas Motiečius (Lietuva), vienas geriausių Lietuvos gitaristų Tomas Varnagiris (Lietuva) ir šių eilučių autorė, JAV Lietuvių Bendruomenės Švietimo tarybos narė Laima Apanavičienė (JAV).

Būsimiems klausytojams pristatome atlikėjus.

Sandra Avižienytė

„Kai negaliu visko išreikšti kitaip, rašau. Ir niekada nerašau vien tam, kad rašyčiau“, – taip apie save pasakojo jau 16 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenanti poetė Sandra Avižienytė. Sandra rašo, kuria eiles apie meilę, ilgesį, draugystę, praradimus bei atradimus ir dovanoja jas mums – skaitytojams, klausytojams. Ji yra išleidusi 4 poezijos knygas: „Kai akyse suspindi ilgesys“ (2005 m. ir 2015 m. – antrasis papildytas leidimas), „Ką vadinom vardais“ (2016) ir „3 dienos, 4 naktys“ (2017).

„Kokia yra kūrybos kaina?“ – kartą paklausiau Sandros. „Didelė, – atsakė. – Pusė mano gyvenimo palikta popieriuje: dienoraščiuose, eilėse. Niekada niekas iš tikrųjų kito žmogaus nepažįsta. Net ir tas žmogus, su kuriuo gyveni ir dalijiesi savo kasdienybe.“

Sandra Avižienytė

Daugiau nei 50 Sandros eilėraščių yra tapę dainomis. Jos skamba ne tik lietuvių, bet ir bardo Vyganto Kazlausko dėka prancūzų kalba (vertėja – Prancūzijos garbės legiono ordino ir ordino kavalieriaus vardo laureatė Caroline Masiulytė-Paliulis). Kompozitorius Kęstutis Daugirdas, Arvydas Vilčinskas, Kazimieras Jakutis-Pagulbis, Arūnas Raudonius, Rimantas Pažemeckas, Ričardas Sokas, Tomas Varnagiris ir kt. yra sukūrę muziką poetės žodžiams ir įtraukę kūrinius į savo repertuarą.

Į klausimą, ar jai nesinori dalyvauti dainos rašymo procese, poetė Sandra atsakė: „Aš nė vienam negaliu pasakyti, kaip padaryti dainą ar kokiu stiliumi ją atlikti, nes tai jau jų kūryba.“

Sandra Avižienytė gimė Alytuje, studijavo teisę Vilniuje, Magna Cum Laude istorijos bakalaurą įgijo Baltimorėje, Merilando valstijoje, JAV.

Aura Kižytė

Aura Kižytė

Dainininkė Aura Kižytė, kaip ir poetė Sandra Avižienytė, gyvena JAV. Nuo pat mažens dainuoti mėgstanti mergina Lietuvoje nuo 4 metų dainavimo mokėsi pas prodiuserę, dainų autorę ir atlikėją Laimą Lapkauskaitę, kuri yra pagarsėjusi kaip puiki talentų atskleidėja. Deja, atvykus į JAV, reikėjo kabintis į gyvenimą, įsikurti svetimame krašte, tad 14 metų apie dainavimą nebuvo ir kalbos. Aura įstojo mokytis į Columbia College (Čikaga), apsigynė muzikos verslo bakalauro laipsnį. Po ilgos pertraukos A. Kižytė vėl sugrįžo į muzikos pasaulį. Ji dirba su skirtingų žanrų muzikantais ir kūrėjais.

Prieš dvejus metus Aura prisijungė prie Sandros Avižienytės ir Vyganto Kazlausko kūrybinio tandemo. Ji džiaugiasi, kad dirba su talentingais, kūrybingais žmonėmis, ir yra be galo laiminga turėdama galimybę kartu su jais kartu pasidalyti muzika, meile, žodžiais ir jausmais su klausytojais.

Vygantas Kazlauskas

„Medicina – mano pašaukimas ir profesija, o muzika – daugiau negu pomėgis“, – prisipažįsta V. Kazlauskas, miesto klinikinės ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, medicinos technika prekiaujančios įmonės „Dameda“ vadovas. Šalia medicinos studijų Vilniaus universitete V. Kazlauskas yra baigęs ir choreografiją. Todėl jis – gerai žinomas ir kaip daugybės kultūros ir pramogų renginių režisierius. Štai ir šiais metais vykusi Dainų šventė Vilniuje neapsiėjo be jo. V. Kazlauskas – įspūdingo Vilniaus pramogų arenoje įvykusio Šimtmečio dainų šventės koncerto „Vario audra“ režisierius.

Vygantas Kazlauskas

Vygantas savo gerbėjus džiugina romantiškomis meilės baladėmis ir nostalgiškomis prancūzų dainomis. Lietuvos žiūrovams jis žinomas kaip muzikinių televizijos projektų dalyvis, autorinių dainų atlikėjas, sukūręs ne vieną dešimtį dainų ir baladžių. Gyvenęs ir mokęsis Prancūzijoje, jis puikiai atlieka ir šios šalies autorių dainas originalo kalba. Vygantas pabrėžia, kad jam, kuriant dainas, muzika mažiau svarbi negu žodžiai. Bardas yra parašęs ne vieną dainą Pauliaus Širvio, Violetos Palčinskaitės, Ramutės Skučaitės, Dalios Saukaitytės, Antano A. Jonyno, na ir, žinoma, Sandros Avižienytės žodžiais.

Pirma Sandros ir Vyganto neakivaizdi pažintis prasidėjo 2006–2007 m., kai Vyganto akis Druskininkų knygyne netikėtai užkliuvo už jos knygos „Kai akyse suspindi ilgesys“. „Man patiko: „…aš – miesto vaikas, išaugau ant asfalto, mačiau šaligatvių plyšiuose pražydusias gėles…“ Pagalvojau – taip taikliai apie mane. Taip gimė pirmoji daina šios poetės žodžiais. Antrą kartą, jau koncertuojant Čikagoje ir pristatant S. Avižienytės žodžiais parašytą dainą, deja, akivaizdi pažintis taip pat neįvyko, tačiau daugelis čikagiečių pažinojo Sandrą. Trečias kartas nemelavo – bardas ir poetė susitiko pradėjus ruoštis naujos Sandros knygos pristatymui Alytuje.

Vėliau, ruošiantis Sandros knygos „Ką vadinom vardais“ pristatymui Baltimorėje, buvo išleista kompaktinė plokštelė „Neišsiųsti laiškai“. Joje – dainos pagal Sandros eilėraščius lietuvių ir prancūzų kalba, į kurią juos išvertė C. Masiulytė-Paliulis. Dar vėliau buvo surengtas ne vienas bendras koncertas tiek JAV, tiek Lietuvoje, gimė ne viena daina.

V.Kazlauskas yra išleidęs autorinių dainų albumus „Miesto vaikas“, „Daina iš toli“, „Vin d’Autumn“, „Passage de Lumiere“, „Bilietas vėjui“, „Grįšiu per Kalėdas“, „Neišsiųsti laiškai“ .

Tadas Motiečius

Tadas Motiečius

Jauniausias šios komandos dalyvis – perspektyvus akordeonistas, neseniai gavęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistro diplomą (docento Raimondo Sviackevičiaus akordeono klasės studentas), Tadas Motiečius – kartu koncertuoja antrus metus.

Tadas muzikos mokytis pradėjo gan vėlai, būdamas dešimties metų. Tačiau jau po dvejų mokymosi metų prasidėjo jo konkursinė ir koncertinė veikla. Jis – daugiau nei trisdešimties konkursų Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Estijoje, Italijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Kroatijoje, Kinijoje laureatas. Koncertavo Talino, Rygos, Gdansko, Kopenhagos muzikos akademijų, Suomijos, Minsko ir Rygos koncertų salėse, dalyvavo festivaliuose Prancūzijoje, Estijoje ir Latvijoje, šalies ir tarptautiniuose seminaruose.

Jaunasis akordeonistas kaskart ieško naujų spalvų, krypčių, kad galėtų dar labiau tobulėti muzikuodamas. Jis dirba su kitais meno puoselėtojais – dainininkais, kompozitoriais, šokėjais, teatralais. Tas darbas jį įkvepia, praplečia akiratį. Jis siekia bendradarbiauti, kurti, dalyvauti daugybėje skirtingų projektų tam, kad įgyvendintų meninių idėjų vaisiais vėliau pasidalytų su klausytojais.

Šių metų lapkričio mėnesį Tadą Motiečių į Čikagą koncertuoti pakvietė Lietuvių fondas.

Tomas Varnagiris

Tomas Varnagiris

Nuo vaikystės vien gitara ir jos skambesiu žavėjęsis marijampolietis Tomas Varnagiris šiandien žinomas kaip vienas aktyviausių bei geriausių Lietuvos gitaristų. Jis – išskirtinio braižo ir aukšto lygio kūrėjas. Tomas groja ne tik su Lietuvos atlikėjais, jį kviečia ir užsienio dainininkai: akompanavo buvusiam Jungtinės Karalystės roko grupės „Uriah Heep“ vokalistui Johnui Lawtonui, „apšildė“ populiariąją roko grupę „Def Leppard“ ir. t. t.

Vienas profesionaliausių Lietuvos gitaristų T. Varnagiris gerai žinomas ir savo įdomiais projektais. Vienas jų – Antonio Vivaldžio kūrinio „Metų laikai“ roko interpretacija, atliekama elektrinėmis, akustinėmis gitaromis ir mušamaisiais instrumentais. T. Varnagiris rado būdą, kaip barokiniam styginių instrumentų orkestrui skirtą partitūrą pritaikyti atlikti įvairiomis gitaromis. Jis sukūrė derinimo bei grojimo gitara būdus, leidžiančius maksimaliai išsaugoti originalų A. Vivaldžio kūrinį ir suteikti jam šiuolaikinį roko skambesį.

Kartu su Vygantu Kazlausku susipažinęs su Sandra Avižienyte ne tik dalyvauja bendruose koncertuose, bet ir yra parašęs muziką jos eilėms. Tomas ruošia aranžuotes, išleido kompaktinę plokštelę „Vivaldi in Rock. Four Seasons“. Tomas ne kartą su didžiuliu pasisekimu yra koncertavęs JAV LB telkiniuose.

Laima Apanavičienė

JAV LB Švietimo tarybos narė, ilgametė Čikagos lituanistinės mokyklos direktorė, Čiurlionio galerijos Čikagoje direktorė kūrybinį tandemą pristato klausytojams: surengė S. Avižienytės knygos pristatymą Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje, vedė jų programą Lemonte, Ilinojuje (JAV).

Laima Apanavičienė

Tikisi susipažinti su Australijos lituanistinių mokyklų vadovais ir mokytojais, pasikalbėti su jais apie lituanistinių mokyklų rūpesčius.

Su nekantrumu laukiame naujų pažinčių ir tikime, kad nenuvilsime į koncertus atvykusių poezijos ir muzikos mėgėjų.

Iki malonių susitikimų Australijoje:

Brisbanas, spalio 13 d.

Sidnėjus, spalio 14 d.

Adelaidė, spalio 20 d.

Melburnas, spalio 21 d.

Laima Apanavičienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: