Pradinis / Aktualijos / Juozas Olekas apie Rusijos išpuolius: „Mes pasiruošę“

Juozas Olekas apie Rusijos išpuolius: „Mes pasiruošę“

Du Lietuvos Seimo komitetai nusprendė kreiptis į NATO dėl karių dislokavimo Lietuvoje, o Lenkija siunčia savo karines pajėgas prie Ukrainos sienos. Rusija pradėjo rašyti propagandines eiles, kad esą išsiaiškino, kurioje Lietuvos vietoje buvo rengiami Maidano aktyvistai. Apie mūsų šalies gynybinio saugumo ribas „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ pirmadienį diskutavo buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, dabartinis ministras Juozas Olekas ir gynybos specialistas Aleksandras Matonis.

J. Olekas aiškino, kad Rusija įnirtingai militarizuoja Kaliningrado sritį, o šiuo metu yra tikrinamas karinių pajėgų judėjimas. „Situacija kelia nerimą. Mes stebime padėtį“, – kalbėjo politikas ir tikino visuomenę, kad ši gali miegoti ramiai.

Tokiam ministro pasakymui ėmė prieštarauti R. Juknevičienė, primindama NATO generalinio sekretoriaus žodžius, kad visos Europos saugumas yra gerokai sumažėjęs, artėjama prie karo ribos. Moteris tvirtino, kad artimiausiose Seimo sesijose „būtina peržiūrėti biudžetą, susidėlioti prioritetus“ ir ruošti mūsų karines pajėgas galimam blogiausio atvejo scenarijui. „Esame labai sudėtingame geografiniame NATO gynybos kontekste. Esame apendiksas, kurį labai lengvai galima nukirsti. Jūros ir oro erdvė yra labai lengvai užblokuojama“, – teigė ministrė.

Laidos vedėjai Daivai Žeimytei paklausus, kaip NATO privalėtų mums padėti, A. Matonis siūlė iš pradžių „parodyti politinę valią ir norą išgirsti sąjungininkų patarimus“.

J. Olekas svarstė, kad reikia didinti krašto apsaugos gynybos finansavimą. 2016 m. numatytas 1 proc. didinimas. „Aš, kaip ministras, norėčiau, kad būtų 2 proc.“, – teigė jis. Laidos vedėjos paklaustas, ką daro, kad tie procentai būtų realizuoti, politikas nesutriko: „Teikiu siūlymus, kad būtų didinama“, – finansavimo didinimo idėjų realumu nedvejojo jis.

Remiantis A. Matonio pateiktais skaičiavimo rezultatais, 2020 m. mes turėsime tik 1,8 proc. daugiau lėšų – tiek pat, kiek prieš įstodami į NATO. Jis klausė, ar tai yra adekvatu pafrontėje esančiai valstybei, turinčiai kaimynus, kurių agresyvumas didėja nepalyginamai greičiau.

„Gynybos krašto apsauga rūpi absoliučiai mažumai politikų“, – rėžė R. Juknevičienė. – Siųsti žmones plikus nuogus kovoti su tokia jėga, kuri galėtų ateiti? Aš nežinau, ar mes turime tiek moralės“, – retoriškai klausė politikė, teigdama, kad visas jėgas reikia nukreipti į mūsų sausumos pajėgas.

A. Matonis siūlė prisiminti kelių dienų senumo vaizdus iš Krymo, kuriuose matomi Rusijos šarvuočiai ir virš jų skraidantys naikintuvai. Tai rodo, kad Rusijoje dominuoja oro pajėgos, nuo kurių mes negalėsime apsiginti.

„Mes esame atitinkamai pasiruošę dabartinei situacijai“, – konstatavo ministras J. Olekas.

Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top