Pradinis / Šeima ir sveikata / Ką būtina turėti pirmosios pagalbos dėžutėje vykstant į gamtą

Ką būtina turėti pirmosios pagalbos dėžutėje vykstant į gamtą

Prasidėjus šiltajam sezonui, keliaujant į gamtą, turistinį žygį būtina nepamiršti vieno iš svarbesnių kelionės elementų – pirmosios pagalbos dėžutės. „Atkreipiu dėmesį, kad tinkamai suteikus pirmąją pagalbą sveikimo procesas yra daug greitesnis, todėl labai svarbu apgalvoti, ką įsidėsite į kelionę“, – teigia Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Gintarė Nemuraitė.

Pixabay.com nuotr.

G. Nemuraitė įvardija keletą pagrindinių dalykų, kurie turi būti kiekvieno keliautojo krepšyje.

Antiseptinis purškalas arba tirpalas – priemonės, kurių sudėtyje yra alkoholio arba jodo. Naudojamos odos dezinfekcijai, trumpalaikiam žaizdų gydymui. Kaip naudoti? „Kadangi pasirinkimas yra didelis, visada rekomenduoju pasiskaityti anotaciją, tačiau dažniausiai naudojimas ir priemonės pasirinkimas priklauso nuo žaizdos būklės. Nedideles paviršines žaizdas, nubrozdinimus galima dezinfekuoti paprasčiausiu purškiamu alkoholiniu antiseptiku. Gilesnes, šlapiuojančias žaizdas rekomenduojama dezinfekuoti ir prižiūrėti su jodiniais antiseptiniais tirpalais bei tvarsčiais“, – kalba gydytoja.

Sterilūs tvarsčiai (bintas) ir pleistrai. Rekomenduojama įsidėti bent dvi pakuotes sterilaus binto, ypač jei keliaujate ne vienas. „Kadangi pleistrų pasirinkimas vaistinėse yra labai didelis, todėl rekomenduoju nusipirkti ruloninio pleistro paketą, kurį būtų galima panaudoti didesnėms žaizdoms tvarstyti, žinoma, nedidelei nuospaudai ar įpjovai tinka ir tradiciniai maži pleistriukai“, – pasakoja gydytoja.

Elastinis tvarstis (bintas) naudojamas įvykus traumai, norint sutvirtinti sąnarį. Elastinį bintą rekomenduojama naudoti iki 12 valandų per parą, patartina nusiimti nakčiai.

„Rekomenduočiau krepšyje būtinai turėti vaistų, slopinančių skausmą ir karščiavimą. Tinka paprasčiausi, kuriuos galima rasti vaistinėse ir įsigyti be recepto: ibuprofenas ir paracetamolis. Jeigu keliaujate su vaikais, galite įsigyti šiuos vaistus sirupo pavidalu. Būtina atkreipti dėmesį, kad bet kokius vaistus reikia naudoti saikingai ir atsakingai. Temperatūrą rekomenduojama mažinti vaistais, kai temperatūra yra didesnė nei 38,5 laipsnio“, – atsakingumą vartojant vaistus aptaria G. Nemuraitė.

Antihistamininiai vaistai, kitaip tariant, vaistai nuo alergijos. Kada vartoti? Kai išsivysto alerginė reakcija. Ji dažniausiai pasireiškia po vabzdžio įkandimo ar kito kontakto su alergizuojančiomis medžiagomis. Būdinga odos bėrimas, tinimas, dilgėlinės požymiai bei stiprus niežulys. Jeigu pasireikštų stipresnė alerginė reakcija, atsirastų gerklės niežulys, dusulys, rekomenduojama išgerti vaistų, tačiau būtina kreiptis į gydymo įstaigą.  „Pasiūlysiu tik tuos vaistus, kuriuos galite nusipirkti vaistinėse be recepto. Vienas iš klasikinių senesnės kartos antihistamininių vaistų yra klemastinas. Jis veikia neblogai, tačiau vaistas turi migdomąjį šalutinį poveikį, tad jei planuojate vairuoti, geriau rinktis kitą alternatyvą, pvz., cetiriziną. Cetirizinas yra naujesnės kartos vaistas nuo alergijos, turi mažiau šalutinių reiškinių ir puikiai tinka alergijos simptomams mažinti.  Vėlgi kadangi vaistai yra nereceptiniai, visada rekomenduoju paskaityti anotaciją prieš vartojant, nes vaistų dozės skiriasi pagal amžių“, – apie vaistų pasirinkimą kalba gydytoja ir priduria, jog dėl šių vaistų visada galite pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Automatiniai adrenalino injektoriai, skirti skubiam vartojimui pacientams, kurie turi padidėjusią anafilaksinio šoko (labai stiprios alerginės reakcijos) riziką. Gydytoja rekomenduoja šių vaistų turėti visiems, ypač tiems keliautojams, kuriems anksčiau yra buvusi anafilaksinė reakcija arba yra buvę kitų silpnesnių alerginių reakcijų, dėl kurių reikėjo kreiptis į gydytojus. Šis vaistas yra receptinis, tad jei manote, kad patenkate į didesnės rizikos grupę, prieš keliaujant rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Hidrokortizono gelis. Šis gelis yra nereceptinis, tinka tepti odai vabzdžio įkandimo vietoje arba nudegus saulėje. Tepama tik tose odos vietose, kur yra stiprus sudirgimas, skausmingumas ir paraudimas. Gelis sumažina odos sudirgimą, niežulį.

Drėkinamasis kūno losjonas. Nudegus saulėje būtina maksimaliai drėkinti odą, todėl dermatologai rekomenduoja tokiu atveju visada teptis drėkinamuoju kūno losjonu. Tačiau gydytoja pataria visada turėti kremo nuo saulės, nesvarbu, ar tiesiog išėjote pasivaikščioti, ar gulite paplūdimyje. Pasak dermatologų, saulės kremo SPF turėtų būti ne mažesnis nei 15.

Kepurė nuo saulės. Atrodo banalu ir gal net ne pirmosios pagalbos dėžutės reikmuo, bet puikiai apsaugo nuo saulės smūgio. Tad šios prevencinės priemonės nepamirškite.

Taigi iškeliaudami į nedidelį savaitgalio žygį su šeima ar draugais būkite pasiruošę, kad galėtumėte padėti tiek sau, tiek aplinkiniams. „O šiaip keliaujant rekomenduočiau būti sąmoningiems ir suvokti, kad būtina gerti daug skysčių, dėvėti kepurę, teptis kremu nuo saulės. Tokiu būdu apsisaugosite nuo būklių, kurios gali kilti tik dėl jūsų pačių kaltės. Palinkėsiu keliauti atsakingai ir saugiai“, – visiems mėgstantiems keliones gamtoje atsakingumo linki šeimos gydytoja G. Nemuraitė.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: