Pradinis / Aktualijos / Ką būtina žinoti renkantis apsauginę kaukę?

Ką būtina žinoti renkantis apsauginę kaukę?

Šiomis dienomis diskusijų apie kvėpavimo takų apsaugą tikrai labai daug, o išgąsdinti situacijos ir atsakingų žmonių raginimų daugelis puola savarankiškai siūti apsaugines kaukes. Internete siūloma rinktis nuo šilkinių namuose pagamintų veido kaukių (pabrėžiant, kad tai 100 proc. šilkas) iki profesionalių apsaugos priemonių, žymimų specialiais kodais.

Pasirinkimas, kaip saugosime savo ir artimųjų sveikatą, dažnai priklauso tiesiog nuo galimybės įsigyti vieną ar kitą apsaugai skirtą priemonę, tačiau rekomenduojama apie turimų priemonių efektyvumą pasidomėti išsamiau.

Surinkta informacija turėtų padėti suprasti, kaip yra pažymimos specialios kvėpavimo takų apsaugos ir kuo skiriasi apsaugai nuo COVID-19 įsigyti siūlomi produktai.

Specialios asmeninės apsaugos priemonės yra sertifikuotos ir atitinkamai ženklinamos. Europoje parduodamos asmeninės apsaugos priemonės (angl. personal protective equipment, PPE), pažymėtos CE ženklu, kuris parodo, kad gaminys ir jo gamybos procesas atitinka Europos Parlamento ir Tarybos Reglamento 2016/425 pagrindinius saugumo reikalavimus.

Tačiau CE ženklas nenurodo tokių priemonių apsaugos lygio. Standartu EN 149 yra apibrėžiamos vienkartinės veidą dengiančios kvėpavimo takų apsaugos priemonės – filtruojamosios puskaukės, apsaugančios nuo dalelių.

Šis standartas  nurodo tris apsaugos klases: FFP1, FFP2, FFP3. Taip ženklinamos ir medicininės paskirties apsaugos priemonės. FFP ženklus matome ant daugelio apsaugai nuo viruso siūlomų produktų, nors nuo virusų saugoti jie nėra skirti. Apsaugos klasės FFP1, FFP2, FFP3 nurodo produkto apsaugos nuo ore esančių dalelių lygį.

Jurgita Domskienė
Jurgita Domskienė

Kvėpavimo takų apsaugos priemonės yra viena svarbiausių asmeninės apsaugos priemonių grupių, tačiau standartų, reglamentuojančių šių priemonių apsaugą nuo virusų ir bakterijų, nėra. Pagal bendras rekomendacijas nuo bakterijų ir virusų pakankamą apsaugą suteikia aukštą apsaugos faktorių turintys ore esančių dalelių filtrai, kurie saugo ir nuo skystų  aerozolių. Filtrai gali būti apibrėžiami standartu EN143 pagal tris apsaugos klases: P1 – mažo efektyvumo filtras; P2 – vidutinio efektyvumo filtras; P3 – didelio efektyvumo filtras.

Didžiausią apsaugą suteikia vienkartinės veidą dengiančios kvėpavimo takų apsaugos priemonės, priskiriamos FFP3 klasei, ir respiratoriai arba puskaukės su P3 filtru.

Rinkoje matome kvėpavimo takų apsaugos priemonių, kurios ženklinamos ir pagal JAV standartą NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health). Dažniausiai sutinkama apsaugos klasė N95 reiškia, kad asmeninės apsaugos priemonės minimalus efektyvumas yra 95 proc., kai ore esančių dalelių dydis – 0,3 μm. Siekdami pakankamos apsaugos nuo bakterijų ir virusų, turėtume naudoti priemones, kurios pažymėtos kodu N95 ir didesniu.

Kvėpavimo takų apsaugos priemonių efektyvumas ir apsaugos lygis

Yra atlikta nemažai mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad įprastos medicininės kaukės efektyviai nuo bakterijų ir virusų neapsaugo, nes patikimai nepriglunda prie veido ir pakankamai nefiltruoja skirtingo dydžio dalelių. Taigi jų paskirtis yra saugoti aplinkinius, o ne dėvintįjį. Įsigyjant medicinines kaukes taip pat reikia pasidomėti ženklinimu, nes jos gaminamos iš skirtingų medžiagų ir taikant skirtingas technologijas, tai lemia kaukės storį, porų dydį ir filtravimo efektyvumą.

Medicininės kaukės dažniausiai gaminamas trisluoksnės iš neaustinių medžiagų. Viskozė ir celiuliozė naudojama dėl gerų higieninių savybių, o apsauginis filtruojantis sluoksnis dažniausiai būna iš polipropileno. Kaukėje suformuotos klostės užtikrina galimybę uždengti žmogaus kvėpavimo takus. Papildomai naudojamos užspaudimo juostelės leidžia suformuoti geresnį prigludimą prie veido ir apsaugą.

Testuodami mokslininkai įrodė, kad tų pačių medžiagos paketo savybių kaukės suteikia geresnę apsaugą, kai prigludimui prie veido papildomai kaukėje buvo integruota silikono juostelė. Kaukės naudojamos su gumomis aplink galvą, užkišamomis už ausų, arba tvirtinamos raišteliais. Ilgiau naudoti patogesni raišteliai, tačiau kaukę svarbu taisyklingai užsidėti užtikrinant pakankamai sandarų prigludimą. Specialistai rekomenduoja atlikti įkvėpimo–iškvėpimo testą, patikrinant, ar oras neina pro laisvus tarpus tarp veido ir kaukės.

Kvėpavimo takus saugančių priemonių gamyboje svarbiausia yra jų ergonomika ir filtras, kuris patikimai saugo nuo mažų ore esančių dalelių. Kaip parodė spaudos pranešimai, Kinija, sėkmingai apsauginių kaukių gamybai pertvarkanti avalynės, telefonų ar net automobilių gamybos įmones, susiduria su problema užtikrinti filtruojančios medžiagos tiekimą.

Filtrams, saugantiems nuo bakterijų ir virusų, naudojama sintetinė itin plonų gijų (skersmuo mažesnis negu 1 mikronas) medžiaga, gaminama polipropileno pluoštų klodą formuojant karšto oro srautu.

Kokybišką filtruojamąją medžiagą gaminantys vokiečiai abejoja, ar Kinijos specialistai sugebės per itin trumpą laiką perimti šias technologijas ir užtikrinti, kad filtruojamosios medžiagos poreikis būtų patenkintas. Pietų Korėjos mokslininkai intensyviai dirba kurdami daugkartinio naudojimo filtrą ir jau testuoja skalbiamą medžiagą. Šis produktas dėl pastarųjų įvykių pasaulyje šiandien sulaukia ypatingo specialistų ir mokslininkų dėmesio.

Karštligiškai ieškome, kaip apsisaugoti nuo COVID-19, tačiau ne tik pasirenkamos priemonės užtikrina pakankamą apsaugą. Labai svarbu taisyklingai jas naudoti, todėl būtina pasidomėti, kaip įsigytos ar pačių pasigamintos priemonės turi būti užsidedamos, kiek ilgai jos gali būti dėvimos, kaip saugiai nuimamos ir sunaikinamos, kad užtikrintume savo pačių ir aplinkinių saugumą.

KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto Gamybos inžinerijos katedros docentė Jurgita Domskienė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: