Pradinis / Šeima ir sveikata / Kaip pagerinti santykius su paaugliu?

Kaip pagerinti santykius su paaugliu?

Santykiuose su paauglystę išgyvenančiais vaikais tėvams kyla įvairiausių išgyvenimų, išbandymų… Kaip visa tai pereiti sukuriant ir išlaikant darnų, pagarbų, auginantį vienas kitą santykį šeimoje, dalijasi Lietuvos sveikuolių sąjungos lektorė Eglė Kislovski.


Eglė Kislovski. M. Požerskytės („PIX studija“) nuotr.

Vaikų ir jaunimo stovyklų „Laisvės kodas“ organizatorė siūlo tėvams naujai pažvelgti į santykių su paaugliais svarbą: „Svarbu pastebėti, ar apskritai šeimoje mes kuriame santykius. O jie labai svarbūs. Dar svarbiau – kokį pavyzdį rodome ir kokie patys esame tėvai. Dažnai šeimose pastebima nuostata, kad „viską darome dėl savo vaiko: perkam jam rūbus, išleidžiam į mokslus, garantuojam stogą virš galvos, leidžiam į keliones, pramogas ir pan.“, nesukuria norimo santykio. 

Teko skaityti vieno vaiko laišką, skirtą tėvams: „Brangus Gyvenime, aš taip norėčiau tapti telefonu savo tėvų rankose. Aš matau, kaip jie gražiai su juo bendrauja, šypsosi, o, svarbiausia, ten praleidžia tiek daug laiko. Kai grįžtu namo, pasisveikinu su savo tėvais, jie paklausia, ar aš ne alkanas, pamaitina mane ir einu daryti pamokų, po jų praustis ir miegoti. Kai noriu ko nors paklausti ar pasikalbėti, telefonas mane nugali, nes matau, koks jis jiems yra svarbus. Žinai, jei būčiau telefonas,  tada turėčiau galimybę daugiau laiko leisti su jais.“

M. Požerskytės („PIX studija“) nuotr.

Bendraudama su paaugliais mokyklose ir stovyklose, diskutuodama su jais apie santykius šeimoje, psichologiją ir paauglių elgseną studijuojanti dvynukių mama E. Kislovski išgirsta daug panašaus turinio istorijų. Vaikai gyvena sau, o tėvai sau. Šeimose nėra bendrumo, veiklų kartu, nuoširdžių pokalbių, atvirumo. O jie taip to norėtų… Natūralu, kad  paauglystės etape yra sunkiau kalbėtis, paaugliai dažnai net nemoka to daryti, negeba normaliai atsakyti į klausimus, negrįžta namo, atsikalbinėja. Tačiau svarbesnis klausimas yra: „O su kuo gyvendami jie tokie tapo, jei mes viską darome gerai?“

10 patarimų, kurie padės pagerinti santykius su paaugliais

  1. Sustokite! Išgirskite, kokiu tonu kalbate su paaugliu. Ar dažnai jį teisiate už jo elgesį? Kas trukdo jį suprasti? Prieš pradėdami kalbėti kiekvieną kartą paklauskite savęs, kokį jį norite matyti. Norite matyti paauglį, kuris vargina jus, ar norite matyti savo puikų sūnų ar dukrą, kuriam (-iai) vis dar reikia jūsų palaikymo?
  2. Išklausykite savo vaikus nepratarę nė žodžio. Kai paauglys kalba, tiesiog klausykitės. Nereaguokite spontaniškai norėdami jį kažkuo įtikinti, tiesiog klausykitės. 
  3. Svarbus yra jų požiūris, o ne jūsų. Kai paauglys kalba, klausykitės jo iš jo požiūrio taško. Įsijauskite, kaip jis jaučiasi būdamas paauglys, kai jam tiek daug pareigų, reikalavimų, mokslų, savęs pažinimo. Jis juk tik pradėjo eiti gyvenimo keliu. Suvokite jų tikras problemas ir tada atsakykite būtent iš šio požiūrio kampo. 
  4. Suvokite, kad vykstantis pokalbis yra ne apie jus, o apie JUOS. Tai yra sunkiausia suprasti. Klausykitės ne iš viską žinančio pozicijos, o iš draugo pozicijos. Kalbėkite tik tada, jei turite ką nors konstruktyvaus ir palaikančio pasakyti, kas padėtų vaikui augti, judėti į priekį. Visada klauskite savęs, kodėl ir ką kalbate.
  5. Kad ir koks paauglys būtų, reikia suvokti, kad jis vis dėlto yra mūsų vaikas ir jam reikia palaikymo. Tėvai yra už tai atsakingi. Skirkite jam laiko, paauglystės metu tai ypač
  6. Nustokite būti visur ir visada teisūs, tokie tikri teisuoliai. Visa tai yra ne apie teisingumą, o apie santykius ir jų sukūrimą. Paklauskite savęs, ar svarbiau parodyti savo teisingumą, ar meilę ir palaikymą?
  7. Būkite pavyzdžiu savo vaikams. Pripažinkite savo netobulumą, mokykitės kurti santykius šeimoje, ieškokite žinių apie tai. Pasižiūrėkite į save. Ar tai, ko reikalaujate iš savo paauglio, nėra koks nors blogas jūsų įprotis ar elgesys? Pvz., reikalaudami, kad vaikas jus išklausytų, pagalvokite, ar patys gebate išklausyti iki galo, ramiai.
  8. Kaip dažnai paaugliams sakote, kad gerbiate juos? Ar vis dėlto dažniau didžiuojatės jais? Norime didžiuotis jais, pasigirti, bet ar gerbiame? Juk kai didžiuojamės, tai žiūrime tik iš savo perspektyvos, o kai gerbiame juos – tada iš jų pozicijos. Pabandykite pabrėžti tai kiekvieną dieną. 
  9. Pastebėkite, kaip dažnai savo vaikus giriate už jų savybes. Mes dažniau giriame už pasiekimus, gerą elgesį, gerus pažymius, įvykdytus gerus darbus, bet ne už jų savybes. Raskime jų savybes ir girkime juos už tai.
  10. Linksminkitės kartu! Tai labai svarbu. Kada pastarąjį kartą kartu kokybiškai pramogavote, juokėtės iki ašarų, žaidėte? Kaip dažnai tai vyksta? Tai labai svarbi gyvenimo dalis, kuri suartina. 

GLR PWR programos merginoms autorė tikina: „Jeigu gerbsite paauglį, jis jus girdės. Jei jį išgirsite – jis jus supras. Jei jį suprasite, jis jaus dėkingumą. Jei būsite vaikui dėkingi, jis jaus jūsų palaikymą. Palaikydami jį jo pareigose ugdysite  atsakingumą. Tapęs atsakingas, jis taps nepriklausomas. Nepriklausomybė leis jam rūpintis jumis ir mylėti jus visą likusį gyvenimą.“

Kalbino S. Kriaučiūnienė, sveikuoliai.lt

Nuotrauka – M. Požerskytės, „PIX studija“

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: