Pradinis / Mokslas ir švietimas / Kauno technologijos universitete sukurta technologija leis tiksliau diagnozuoti glaukomą

Kauno technologijos universitete sukurta technologija leis tiksliau diagnozuoti glaukomą

Kauno technologijos universitete (KTU) sukurta technologija leis tiksliau diagnozuoti glaukomą – ligą, kuri yra viena iš dažniausių suaugusiųjų aklumo priežasčių. 2012 m. Europos Sąjungoje buvo užregistruota 1,6 milijono glaukomos atvejų, prognozuojama, kad šis skaičius per artimiausią dešimtmetį paaugs 9 procentais. Iki šiol nebuvo jokio efektyvaus šios ligos gydymo.

Į KTU „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centrą persikėlusios KTU Sveikatos telematikos mokslo instituto tyrėjų komandos, vadovaujamos profesoriaus Armino Ragausko, sukurta glaukomos neinvazinės diagnostikos technologija leidžia matuoti ne tik akies obuolio vidinį spaudimą, bet ir smegenų skysčio spaudimą kaukolės viduje. Tyrimo, atlikto fiksuojant abu rodiklius glaukoma sergantiems pacientams ir kontrolinei sveikų savanorių grupei, rezultatų publikavimas sukėlė nemažą sujudimą ir Europos, ir JAV oftalmologijos mokslo erdvėje.

„Šiandien glaukomai diagnozuoti taikoma metodika netiksli, o tokio patologinio reiškinio, kurio priežastys yra neaiškios, suvaldyti neįmanoma“, – teigia KTU profesorius, Sveikatos telematikos mokslo instituto vadovas.

KTU mokslininkų komanda kartu su LSMU profesore Ingrida Janulevičiene pasiūlė inovatyvią glaukomos diagnostikos metodiką, kuri ateityje padės tiksliau diagnozuoti ligą ir grąžinti gyvenimo kokybę milijonams žmonių visame pasaulyje. Inovacija atvers visiškai naujų galimybių ankstyvajai glaukomos diagnostikai ir efektyvių gydymo metodų sukūrimui.

Kad keliautojai į Marsą nenuskristų akli

Glaukomos diagnostika – tik viena iš galimų institute sukurtų inovacijų pritaikymo sričių. Naujoviškais sprendimais paremtų diagnostinių prietaisų taikymo sritys – nuo sporto iki kosmoso medicinos, jie gali padėti efektyviai diagnozuoti neurologines ligas ir gydyti sergančiuosius jomis. KTU Sveikatos telematikos mokslo instituto mokslininkai bendradarbiauja atliekant tyrimus Europoje ir pasaulyje – nuo Kembridžo universiteto iki JAV nacionalinio erdvės biomedicininių tyrimų instituto ir NASA.

Šiuo metu KTU mokslininkų sukurtos neinvazinės žmogaus smegenų diagnostikos technologijos ir technika naudojami atliekant tyrimus JAV ir Vokietijoje pagal JAV Nacionalinės erdvės agentūros (NASA) ir Nacionalinio erdvės biomedicininių tyrimų instituto finansuojamus projektus.

„Siekiama suprasti ir suvaldyti astronautų patiriamą mikrogravitacijos sukeliamą sindromą, kai per pirmąją savaitę erdvėje apie 35 astronautų tinsta smegenys, optinis nervas, sutrinka rega ir orientacija. Nesuvaldžius šio sindromo galima tik svajoti apie žmonių keliones į Marsą, nes daugelis keliautojų ten, tikėtina, nuskristų akli“, – aiškina A. Ragauskas.

Inovacijų ekosistemos fragmentas Kaune

Mokslinės žinios prieinamos daugeliui vienoje ar kitoje mokslo srityje dirbančių tyrėjų, tačiau jas pastebėti ir paversti žmoniją gelbstinčiomis technologijomis geba nedaugelis. KTU profesoriaus nuomone, tam įtakos turi keletas veiksnių. „Būtina tvari ekosistema inovatyvumui plėtoti: turi būti pakankamai moderni tyrimų infrastruktūra, kad ji leistų kurti pasaulyje konkurencingas mokslo idėjas; yra reikalingas ir lengvai prieinamas rizikos kapitalas; universitetuose privalo būti dėstomi dalykai, kurie skatintų kūrybingumo ir inovatyvumo ugdymą“, – vardija A. Ragauskas.

Mokslininko nuomone, naujasis KTU „Santakos“ slėnio Mokslo, technologijų ir verslo centras – tai vienas iš tvarios inovacijų ekosistemos fragmentų.

„Puiku, kad po daugybės metų modernizuojama universiteto infrastruktūra, įsigyta unikalios ir modernios tyrimų įrangos, kuri atitinka pasaulinius standartus, greta kuriasi aukštųjų technologijų verslas“, – naujojo centro pranašumus vardija A. Ragauskas. Sveikatos telematikos mokslo institutas – vienas iš kelių svarbiausių KTU mokslo institutų, įsikursiančių naujajame centre.

Lapkričio 14 d. Kaune duris atvers „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centras. Jis turėtų tapti vienu iš svarbiausių objektų, prisidedančių prie verslui ir investicijoms patrauklaus miesto įvaizdžio formavimo. Ateityje KTU Mokslo, technologijų ir verslo centras pretenduoja tapti rimta paspirtimi ne tik Kauno, bet ir visai šalies ekonomikai.

KTU skelbia seriją tekstų, skirtų lapkričio 14 d. vyksiančiam „Santakos“ slėnio KTU Mokslo, technologijų ir verslo centro atidarymo renginiui ir tarptautinei konferencijai „Lietuvos mokslas ir pramonė 2014“. Visą svarbiausią informaciją apie šį įvykį rasite specialioje www.ktu.edu svetainės skiltyje „LMIP“.

KTU inf.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: