Pradinis / Aktualijos / Kazickų šeimos fondo programa „Jaunimas gali“ padeda spręsti socialines problemas Lietuvoje

Kazickų šeimos fondo programa „Jaunimas gali“ padeda spręsti socialines problemas Lietuvoje

„Sunku patikėti, kad pirmaisiais veiklos metais programa „Jaunimas gali“ padėjo tokį stiprų pamatą ateičiai, – šypsodamasis sakė programos vadovas Arminas Vareika. Žinomo Lietuvos patrioto ir filantropo dr. Juozo Kazicko vaikaitis Peter Kazickas socialinės programos „Jaunimas gali“ idėją į Lietuvą atvežė iš Zimbabvės.

Kazickų šeimos fondo iniciatyva „Jaunimas gali“ per sportą, diskusijas ir edukacines išvykas ugdo Lietuvos regionuose gyvenančių vaikų bei jaunimo gyvenimo įgūdžius: kritinį mąstymą, atsakomybę už savo veiksmus, produktyvų, sveiką gyvenimo būdą ir kt. Tai vykdoma visus mokslo metus trunkančių savaitinių pomokyklinių nemokamų užsiėmimų metu.

Šį kartą daugiau nei 150 programos auklėtinių kartu su treneriais bei koordinatoriais turėjo unikalią galimybę apsilankyti Vaidoto mechanizuotame pėstininkų batalione, Lietuvos ginkluotųjų pajėgų kariniame dalinyje. „Diena su uniforma“ – taip vadinosi edukacinė ekskursija Rukloje, kurios metu jaunimas ne tik įgijo daug patirties, suprato, kas yra kariuomenė, bet ir praktiškai išbandė, ką reiškia būti kariu. Norėdami įrodyti savo patriotiškumą ir tautiškumą visi renginio dalyviai sustojo į žodį „LIETUVA“, o ši akimirka įamžinta naujausia bataliono technika. Emocijai sustiprinti kartu su kariais už rankų susikibęs jaunimas ėmė giedoti „Tautišką giesmę“.

Supažindina su profesijomis

18 trenerių vykdo programą „Jaunimas gali“ 16-oje Lietuvos miestelių bei kaimelių. Bendradarbiaujama su NBA, „Hoops 4 Hope“ („Vilties lankai“) programos organizatoriais Zimbabvėje, dalyvaujama socialinėje „Eurolygos“ „One Team“ programoje. „Jaunimas gali“ programa – Prezidentės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ dalis.

„Naudojame sportą kaip priemonę pritraukti jaunimui į užsiėmimus, o treneris tampa sektinu pavyzdžiu. Mūsų siekis yra papildyti neformalų ugdymą gyvenimo įgūdžių pamokomis, kurios būtų naudingos jaunimui ateityje. Šis sezonas buvo itin sėkmingas. Jaunimas turėjo galimybę ne tik sportuoti savo miesteliuose, bet ir vykti į ekskursijas, susipažinti su didmiesčiais, įgyti įvairios patirties ir žinių“, – sakė programos vadovas A. Vareika.

Programa, anksčiau žinoma pavadinimu „Krepšinio galia“, šiemet, išplėtus sporto šakų ir gyvenviečių spektrą, buvo pervadinta į „Jaunimas gali“ ir ėmėsi ne tik socialinių, bet ir profesinių moksleivių įgūdžių ugdymo.

Bendrauja ir po treniruočių

Šį sezoną viena iš vietovių, kurioje vykdoma programa, yra Veliučionių socializacijos centras. Įstaigos vadovai džiaugiasi, kad programa ne tik suteikė užimtumo, bet ir motyvavo jaunuolius keistis.

Sportas taip pat motyvuoja juos imtis atsakomybės už savo poelgius, siekti pažangos, kad turėtų galimybę dalyvauti treniruotėse. Kai esi atribotas nuo pasaulio, galimybė išvykti, pamatyti rungtynes, sportuoti jiems yra didelė viltis ir reabilitacija“, – pasakojo A. Vareika.

„Jaunimas gali“ programoje dirbantys treneriai su vaikais ryšį palaiko ir bendrauja nuolat. Jaunuoliai dažnai parašo norėdami pasitarti ar jausdamiesi vieniši.

„Treniruotės vyksta du kartus per savaitę. Matant vaikų veidus, stebint, kaip auga, formuojasi jų asmenybės, sunku pagalvoti, kas būtų, jei to trenerio nebūtų jų gyvenime. Kai šeimoje nėra saugumo, treneris tampa pagrindiniu ramsčiu, į kurį gali atsiremti vaikas“, – sakė A. Vareika.

Treneriai taiko „Renkuosi mokyti“ specialistų sukurtą gyvenimo įgūdžių ugdymo programą, kuri yra integruojama į sportines veiklas.

Mažina atskirtį

„Jaunimas gali“ iniciatyvoje dalyvauja ne tik vaikai ir paaugliai. Organizatoriai į savo veiklą stengiasi įtraukti ir protinę bei fizinę negalią turinčius žmones taip mažindami atskirtį. Šį sezoną „Specialiosios olimpiados“ auklėtiniai, jaunimas, turintis specialiųjų poreikių, taip pat yra programos „Jaunimas gali“ dalyviai.

Programos organizatoriai siekia dar daugiau dėmesio skirti vaikų profesiniam orientavimui, savanorystės skatinimui, darbui su bendruomenėmis, vaikų susidomėjimo naujausiomis technologijomis ugdymui ir jų diegimui.

Ateities planai

„Jaunimas gali“ organizatoriai planuoja ateinančio sezono metu dar labiau stiprinti programą ir ieškoti galimybių ją pritaikyti visos Lietuvos mastu. „Lietuvoje tikrai yra daug ir įvairaus neformalaus ugdymo, bet dažnais atvejais pedagogai, dirbantys su jaunimu, susikoncentruoja į pasiekimus, kuriuos pamatuoja užimtomis vietomis ir iškovotais titulais. Mes norime padėti pedagogams suprasti, kad sėkmė – ne laimėtos rungtynės ar medaliai, esmė yra mažos detalės, kurios yra paslėptos veiklose ir leidžia jaunimui auginti save kaip asmenybes“, – sakė A. Vareika.

Jau birželio 15 d. Kėdainiuose įvyks pirmasis „Jaunimas gali“ sezono uždarymo renginys.

Organizatorių nuotr.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: