Pradinis / Sportas / Kita lakūno Stepono Dariaus gyvenimo pusė

Kita lakūno Stepono Dariaus gyvenimo pusė

Liepos 17 dieną minėdami „Lituanicos“ skrydžio per Atlantą 82-ąsias metines, renginio „Ąžuolyno bėgimas. Ruduo 2015“ organizatoriai nusprendė kiek netradiciškai įamžinti vieną iš šio legendinio įvykio herojų. Stepono Dariaus vardu pavadinta pagrindinė rugsėjo 5 dieną vyksiančio bėgimo renginio distancija. „Steponas Darius geriausiai žinomas kaip pirmasis lakūnas, įveikęs Atlantą. Mažai kas mini jo indėlį sporto srityje. O juk jis yra daugybės sporto šakų pradininkas Lietuvoje, mat XIX ir XX amžių sankirtoje mūsų šalyje sporto tiesiog nebuvo“, – sako S. Dariaus ir S. Girėno sporto centro direktorius Giedrius Bielskus.

S. Darius – ieties metimo rekordininkas

Lietuvos sporto muziejaus direktoriaus Prano Majausko teigimu, daugelis istorikų S. Darių linkę vadinti Lietuvos sporto tėvu: jis ne tik pats sportavo, bet ir buvo įvairių sporto organizacijų įkūrėjas. „S. Darius buvo vienas geriausių vartininkų ir didelis futbolo entuziastas. Jis yra lengvosios atletikos ieties metimo rekordininkas ir trijų Lietuvos greitojo čiuožimo rekordų autorius. Jo iniciatyva buvo įkurtas Kauno jachtklubas, vystomas buriavimo sportas, organizuojamos šaudymo varžybos, per jas jis ir teisėjaudavo. Steponas yra vienas iš pagrindinių Lietuvos aeroklubo sumanytojų ir steigėjų. Be to, degė aistra beisbolui ir boksui. Jau nekalbant apie tai, kad jis mūsų mėgstamo krepšinio pradininkas Lietuvoje“, – vardija P. Majauskas.

Pasak istoriko, S. Darius 1923 metų gruodį surengė pirmąsias oficialias Lietuvos bokso pirmenybes. Iš emigracijos grįžęs S. Darius įsiliejo į Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos veiklą, o 1923–1926 metais jai pirmininkavo. Įkūrė Lietuvos sporto ir Lietuvos futbolo lygas. S. Dariaus pastangomis pradėtas statyti pirmasis stadionas Kauno Ąžuolyne, jis tuo metu buvo savotiškas laikinosios sostinės sporto centras.

Kauno Ąžuolynas – Lietuvos sporto gimtinė

„Galima sakyti, kad Kauno Ąžuolyne, kuriame tuo metu ošė miškas ir pievose ganėsi gyvuliai, gimė lengvoji atletika, futbolas, lauko tenisas. Vėliau čia pastatytas pirmasis stadionas, Kūno kultūros rūmai, Kauno sporto halė, Dainų slėnis, pastarajame įrengtas šuolių su slidėmis tramplynas, o dar vėliau – teniso kortai, lengvosios atletikos mėtymo aikštė“, – pasakoja P. Majauskas.

Tęsdamas dar tarpukariu Ąžuolyne susiformavusias tradicijas, S. Dariaus ir S. Girėno sporto centras šiais metais pradėjo organizuoti bėgimo renginius. Šių metų pavasarį vyko pirmasis, o rudenį planuojamas jau antrasis bėgimas, skirtas tiek mėgėjams, tiek profesionalams. Planuojama, kad ir ateityje šie renginiai vyks du kartus per metus.

„Pirmosios Lietuvos lengvosios atletikos varžybos vyko Kaune 1919 metų liepą. Žmonės bėgiojo Ąžuolyne, pasivaikščiojimui skirtuose takuose. Sportininkai rungdavosi parke, pievose, nes tuo metu sporto aikščių nebuvo. Nors šiandien jau galime mėgautis moderniais sporto aikštynais, Ąžuolyno parkas vis dar traukia žmones kaip aktyvaus laisvalaikio vieta“, – sako S. Dariaus ir S. Girėno sporto centro direktorius G. Bielskus.

Rudenį vyksiančio Ąžuolyno bėgimo naujovė – galimybė susipažinti su skirtingomis sporto šakomis ir jas išbandyti sporto mugėje. Kaip ir pavasarį, renginio dalyviams siūloma rinktis įvairias distancijas atsižvelgiant į savo pajėgumą: nemokami „Fun Run“ bėgimai mėgėjams, vaikams ir šeimoms bei 5, 10 ir 15 km sportinės distancijos profesionalams.

Simona Buzaitė

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: