Pradinis / Aktualijos / Kokius pokyčius „Brexitas“ atnešė keliaujantiems iš Lietuvos oro uostų?

Kokius pokyčius „Brexitas“ atnešė keliaujantiems iš Lietuvos oro uostų?

Pastaruoju metu Lietuvos oro uostai sulaukia vis didesnio keliautojų susirūpinimo dėl keliavimo procedūrų pasikeitimo po to, kai oficialiai buvo įvykdytas Jungtinės Karalystės (JK) išstojimas iš Europos Sąjungos. Tarp dažniausiai kylančių – klausimai apie reikiamus dokumentus keliaujant ir jų galiojimo terminus. Lietuvos oro uostai pateikia išsamią informaciją, ką privalu žinoti keliaujantiems į Jungtinę Karalystę ar iš jos.

Skrydžiai į Jungtinę Karalystę
Pixabay nuotr.

Iki metų galo pokyčių neprognozuoja

2020 m. sausio 31 d. Jungtinė Karalystė nutraukė narystę Europos Sąjungoje, taip įgyvendindama garsųjį „Brexitą“. Šis pokytis kelia nemažai neaiškumų keliaujantiems – pastaruoju metu Lietuvos oro uostų skambučių centras kone kasdien sulaukia klausimų dėl kelionių po „Brexito“.

Pasak keleivių patirties valdymo skyriaus vadovės Rasos Petraitienės, visuomenė turėtų įsidėmėti, kad kol kas jokie techniniai pokyčiai keliautojams nėra taikomi. Tačiau patariama domėtis šia tema, jei situacija keistųsi, visuomenė būtų informuojama.

Kol bus suderinti visi ateities ryšiai ir santykiai tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos, galioja pereinamasis laikotarpis. Jis numatytas iki 2020 m. gruodžio 31 dienos. Pereinamuoju laikotarpiu keliavimo į Jungtinę Karalystę ar iš jos procedūros nesikeičia, viskas vyksta įprastai.

Skrydžiams į Britų salas reikiami asmens tapatybės dokumentai nesikeitė

R. Petraitienė sako, kad bene dažniausias keliautojų klausimas – kokį asmens dokumentą nuo šiol reikia turėti su savimi keliaujant į Jungtinę Karalystę?

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis teigia, kad pereinamuoju laikotarpiu keleiviai gali keliauti taip, kaip ir keliavo lig šiol. „Kol kas tvarka išlieka tokia pati: skrisdami į Jungtinę Karalystę ar iš jos, keleiviai gali naudotis jiems patogesniu asmeniniu dokumentu, tinka ir pasas, ir asmens tapatybės kortelė. Sulaukiame klausimų ir dėl Airijos. Ji yra visateisė Europos Sąjungos šalis narė, pripažįstanti lietuviškas ID korteles, tad ten galima skristi naudojantis tiek jomis, tiek pasu. Jei bus sulaukta politinių pokyčių, kurie bus tiesiogiai susiję su oro uostuose pasikeitusia keliavimo tvarka, visuomenė bus informuota“, – sako G. Mišutis.

Keliaujant Šengeno zonoje ar už jos ribų būtina turėti galiojantį asmens tapatybę įrodantį dokumentą. Primenama, kad vairuotojo pažymėjimas, kredito kortelė ar vaiko gimimo liudijimas nėra priskiriami tapatybę įrodantiems dokumentams. Taip pat svarbu atminti, kad keliaujant ne Šengeno zonoje dokumentas turi būti galiojantis tam tikrą laiką, kurį nustato pačios valstybės.

Ar įmanoma patikrą pereiti greičiau?

Viešoje erdvėje pasitaiko teiginių, kad keliaujant su pasu oro uoste vyksta greitesnė keleivių patikra. Šį teiginį Valstybės sienos apsaugos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkas G. Mišutis vertina kaip nepagrįstą, esą tarp ID kortelių ir paso skenavimo procedūrų laiko skirtumo nėra. Jis gali būti vos kelių sekundžių tuo atveju, jei keleivis iškart ant skenavimo įrenginio taisyklingai nepadeda tapatybės kortelę, mat didesnio formato dokumentą – pasą – „įtaikyti“ yra paprasčiau.

„Keleiviams, kurie skrenda iš Vilniaus oro uosto ar į jį, dar patogesnei patikrai yra įrengti 10 automatinių pasienio patikros vartelių, kurie dar vadinami „ABC varteliais“. Automatiniai varteliai leidžia patikros procedūras pereiti gerokai greičiau, jais naudotis gali visi Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Šveicarijos piliečiai, kurie turi tapatybės dokumentą su skaitmeniniu lustu ir ten esančiais biometriniais duomenimis“, – sako R. Petraitienė.

Daugiau informacijos apie Lietuvos Respublikos sienos kirtimą visuomet galima gauti paskambinus visą parą veikiančiu telefonu +370 5 271 9305 arba svetainėje www.pasienis.lt.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: