Pradinis / Mokslas ir švietimas / KTU doktorantui – tarptautinis įvertinimas

KTU doktorantui – tarptautinis įvertinimas

Kauno technologijos universiteto (KTU) doktoranto Vykinto Samaičio mokslinė veikla sulaukė tarptautinio įvertinimo – jam prestižinę stipendiją skyrė Amerikos akustikų asociacija (angl. Acoustical Society of America). Tai yra didžiausia pasaulyje organizacija, jungianti geriausius JAV mokslininkus, inžinierius ir specialistus, dirbančius akustikos ir ultragarso srityse.

Sprendimą dėl vienkartinės 750 JAV dolerių dydžio stipendijos skyrimo KTU Prof. K. Baršausko ultragarso mokslo instituto doktorantui priėmė Amerikos akustikų asociacijos (AAA) Tarptautinių mokslinių tyrimų ir švietimo komitetas. Šios stipendijos tikslas – skatinti akustikos srityje dirbančius studentus.

Pelnė tarptautinį pripažinimą

„Šios stipendijos paskyrimas, viena vertus, man yra didelis asmeninis įvertinimas ir pripažinimas, kad tyrimai, kuriuos mano doktorantūros studijų metu vykdome kartu su vadovu prof. dr. Liudu Mažeika, yra tikrai aktualūs ir perspektyvūs ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu lygmeniu. Kita vertus, tai yra pripažinimas ir visam institutui, nes be stiprios komandos visa tai būtų kur kas sunkiau pasiekiama“, – kalbėjo V. Samaitis.

Pasak jo, gauta stipendija taip pat yra paskatinimas dirbti toliau, vystant jau pradėtus mokslinius tyrimus. Papildomą svarbą suteikia ir tai, kad Amerikos akustikų asociacija yra viena seniausių ir didžiausių organizacijų, įkurta dar 1929 metais ir vienijanti daugybę mokslininkų iš geriausių JAV universitetų. V. Samaičiui kartu su stipendija taip pat buvo pasiūlyta trejų metų studento narystė šioje asociacijoje.

Paraiškas laimėti 20 stipendijų galėjo teikti daugiau kaip 140 šalių piliečių iš įvairių žemynų. Kiekvienas kandidatas turėjo užpildyti anketą, nurodydamas informaciją apie savo išsilavinimą, pagrindines publikacijas, dalyvavimą konferencijose, mokslo projektuose.

Dėmesys taip pat buvo skiriamas dalyvavimui studijų procese ir visuomeninėje veikloje. Vis dėlto pagrindinis kriterijus buvo mokslinių tyrimų aprašas, kuriame reikėjo atskleisti nagrinėjamą problemą bei aprašyti kuriamus jų sprendimo būdus.

Vysto ultragarsinių objektų stebėsenos sistemas

„Mano tyrimai yra susiję su ultragarsinių inžinerinių objektų stebėsenos sistemų vystymu. Daugiausia kuriu įvairius ultragarsinių signalų apdorojimo metodus, kuriais būtų galima ankstyvoje stadijoje aptikti defektus įvairių inžinerinių objektų konstrukcijose“, – sakė AAA stipendijos laimėtojas V. Samaitis.

Jo teigimu, viso pasaulio mokslininkai siekia sukurti stebėsenos sistemas, kurias integravus į tam tikrą objektą, pavyzdžiui, lėktuvo sparną, tilto atraminę konstrukciją, realiuoju laiku būtų galima nustatyti toje struktūroje atsirandančius pokyčius bei prognozuoti jos tarnavimo laiką.

KTU doktorantas pabrėžia, kad susiduriama su problemomis, nes šias konstrukcijas jų eksploatavimo metu veikia daugybė išorinių veiksnių, tokių kaip dinaminės apkrovos, temperatūros pokyčiai, todėl sunku atskirti, kurie pokyčiai lemiami aplinkos, o kurie − struktūroje atsirandančių defektų.

„Be to, taip pat kuriami metodai, kurie leistų ne tik nustatyti, ar struktūroje yra defektas, bet ir juos apibūdinti, nustatyti jų vietą, dydį, o idealiu atveju – pasakyti, kada objektui būtinas remontas. Tokios stebėsenos sistemos leidžia ne tik pailginti eksploataciją, sumažinti priežiūros išlaidas, tobulinti gamybos procesus, bet ir išvengti įvairių nelaimių, skaudžių padarinių žmonių sveikatai ir gyvybei“, – pažymėjo V. Samaitis.

Šiandien inžinerinių objektų gausa yra labai didelė, kiekvienas jų reikalauja kurti stebėsenos sistemą, pritaikytą konkrečiam atvejui. Norint, kad tokios sistemos patikimai veiktų, suteiktų įvairialypę informaciją, reikalingi signalų apdorojimo ir analizės metodai.

„Mano tyrimų tikslas yra pasiūlyti bent keletą tokių metodų, skirtų ultragarsinių signalų analizei kompozitiniuose bandiniuose. Galbūt dalies jų tam tikros modifikuotos versijos ateityje bus naudojamos ir kasdieniame gyvenime bei lydės mus skraidant lėktuvais ar keliaujant naujos kartos automobiliais“, – viliasi gabus studentas.

Stipendiją paskirs savišvietai

Paklaustas, kaip planuoja panaudoti gautą vienkartinę stipendiją, doktorantas nesudvejojęs atsako – savišvietai: „Esu numatęs įsigyti tam tikros mokslinės-inžinerinės literatūros, toliau vystysiu mokslinius tyrimus, kuriems taip pat reikia finansinių išteklių.“

Jaunojo mokslininko teigimu, didžiausias laimėjimas yra ne stipendijos piniginė išraiška, o tarptautinis įvertinimas, kurį suteikė ilgą istoriją ir pripažinimą turinti organizacija.

Amerikos akustikų asociacijos stipendija – viena pirmųjų tokių stipendijų Lietuvoje ir viena iš nedaugelio Europoje. KTU Prof. K. Baršausko ultragarso mokslo instituto atstovų teigimu, V. Samaitis yra vienas talentingiausių ir produktyviausių doktorantų instituto istorijoje.

KTU

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: