Ne tik visame pasaulyje, bet ir Lietuvoje populiarėja piešimas ant kūno. Kūno dailė – tai naujausio amžiaus pramanas, išsisėmimas ir neturėjimas kur savęs realizuoti, noras pasipuikuoti savo kūnu, patogi „drobė“ ar tikras menas?
KAS YRA KAS?
Piešimas ant kūno yra tik viena iš kūno meno rūšių. Visi gerai žinome tokius kūno puošybos būdus kaip tatuiruotės, auskarų vėrimas įvairiose vietose, dabar vis labiau populiarėjantis puošimasis randais ir net implantais iš organinio metalo bei plastiko.
Kūno dailė – tai meno rūšis, kuri dažnai pasitelkiama, norint sukurti įspūdingą reginį ant žmogaus kūno kartu jį iškeliant ant pjedestalo. Nors piešiama ant nuogo kūno, tačiau jokiais būdais tai nėra pornografija.
Kuo tikslingesnis menas, kuo aukštesnės kvalifikacijos menininkas, tuo nupieštas „rūbas“ atrodo tikroviškiau ir kartai net sunku suprasti, ar kūnas nuogas, ar aprengtas.
Menininkai dažnai pasitelkia žmogaus kūną ir piešinius ant jo atlikdami įvairius perfomansus. Performansas – yra postmodernistinio meno rūšis: iš anksto apgalvotas, konceptualus veiksmas, kurio pagrindinė išraiškos priemonė – paties menininko kūnas. Paprastai atliekamas dailės galerijoje, laikantis griežto scenarijaus publikos akivaizdoje, bet jai nedalyvaujant.
Tiesa, kūno dailės kūrėjams dažnai talkininkauja ir kiti kūrybą gerbiantys asmenys: plaukų stilistai, aksesuarų dizaineriai, šviesos ir muzikos operatoriai bei kiti.
PIEŠIMO ANT KŪNO EVOLIUCIJA
Mokslininkai sako, jog įvairūs piešiniai ant žmogaus kūno atsirado pirmiau nei piešiniai olose. Išsipiešimas įvairiais natūralios kilmės dažais buvo ypač paplitęs prieš šimtus tūkstančių metų, jis simbolizavo, kokiai genčiai priklausė žmogus, išreiškė jo vidines būsenas. Kadangi anksčiau žmonės neturėjo rišlios ir aiškios kalbos, tas piešimas buvo vienas iš būdų susikalbėti. Ir tik vėliau jie pradėjo naudoti piešinius kaip žinutes, pranešimus, paaiškinimus olose, kuriuos dabar ir atranda mokslininkai.
ŠIO MENO PRITAIKOMUMAS ŠIANDIEN
1933 metais Čikagoje „Max Factor“ vizažistė, panaudojusi moters kūną naujos dekoratyvinės kosmetikos pristatymui, buvo areštuota kartu su savo modeliu už tai, jog sukėlė sąmyšį visame mieste. Toks šių moterų poelgis sukėlė begales kalbų: vieni smerkė, kiti žavėjosi, dar kiti pavydėjo drąsos ir ryžto. Šiaip ar taip, nuo to laiko piešimas ant kūno tapo vis populiaresnis. Net visoje Amerikoje populiarus žurnalas „Tuštybių mugė“ („Vanity Fair“) atidavė duoklę šiam drąsiam menui – 1992 metais jis papuošė aktorę Demi Moor pieštu kostiumėliu ir jos gimtadienio proga publikavo šį kūrinį ant žurnalo viršelio. Tikriausiai apie žmonių reakciją kalbėti jau nebereikia.
KUR NAUDOJAMA KŪNO DAILĖ MŪSŲ DIENOMIS?
• Dažnai kūnas būna išpiešiamas stengiantis atkreipti dėmesį į save įvairų politinių protestų metu.
• Gyvūnų teisių gynėjai dažnai naudoja savo kūnus, kad parodytų, jog tik gyvūnai turi kailius, kurie jiems ir priklauso.
• Dažnai kūno dailės pavyzdžių galime pamatyti per futbolo varžybas, nes tikima, kad tai atkreips priešininkų dėmesį ir jie negalės žaisti susikoncentravę.
• Daug profesionalių piešėjų dirba komerciniais tikslais. Jie kuria reklamas, scenas filmas, kur kartais reikia pašalinti įvairius kūno defektus ar kažką pabrėžti, paryškinti.
• Dar mūsų protėvių laikais piešimas buvo naudojamas einant į medžioklę. Šiais laikais armijoje kariai taip pat naudoja maskavimąsi kamufliažu, kad priešininkui būtu sunku atpažinti.
• Tikriausiai visų išbandytas šis menas ir ant mažųjų mūsų padaužų – dabar ypač populiaru švenčių ir gimtadienių metu ant vaikų veidų išpiešti mielus animacinių filmukų herojus ar gyvūnus.
• Vis labiau populiarėja tradicija pasipuošti laikinu simboliu ar piešiniu švenčių metu. Jaunimas ypač pamėgęs šį būdą, tai tarsi rodymas, kokiai gyvenimo filosofijai tu pritari. Šis palikimas atėjo dar iš hipių laikų.
• Žmonės, norintys tatuiruočių, bet nedrįstantys jų pasidaryti, gali pasipuošti trumpalaikėmis tatuiruotėmis. Jos piešiamos naudojant cheminius dažus arba chna (dažai, gaminami iš heninės lavsonijos) ir išlieka iki dviejų savaičių.
• Indijoje vestuvių apeigų metu nuotakai išpiešiamos rankos. Šis ženklas rodo, jog mergina atiduodama jaunikiui ir prisiima naujas pareigas savo gyvenime.
• Kiekviena moteris kas rytą tampa kūno dailės menininkė, nes makiažu nori išryškinti privalumus ir paslėpti trūkumus.